Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od mastnacek »

Hoj a hoj, jsem tady zase jednou s dotazem. Mame dve mensi pole u baraku a vzdycky jednou za cas, nechame jedno odpocnout a na druhy sazime a sejeme. Davali jsme pokazdy jetel. Ale rad bych tentokrat dal neco jinsiho, co by slo treba i sklidit a pojist bud nama nebo zvirectvem. Co byste me doporucili?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pokud z té půdy něco odebereš, odpočinek je v troubě. Já bych zasel svazenku po měsíci a pásl tam včele.Ale já bych zorganizoval fajnovej odpočinek... zvorat, zasejt hrých nahusto a v květu zmulčovat a zavorat. připravit a zaset hrách. až bude kvést, pomulčoval bych ho a zavoral. Hele, tak odpočatý pole si budeš hodně chválit, věř mi.A plevel v troubě...


freda vcelar
Příspěvky: 10
Registrován: 20 kvě 2013 07:33

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od freda vcelar »

 do vcel trochu delam Ta svazenka se jim faakt liby


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Souhlas s JBJ, pokud cokoliv odeberes, tak pole neodpociva. Ten jetel je dobra volba, stejne jako hrach (zejmena zpusobem co doporucuje JBJ), ale zalezi, co tam das potom. Takze maly prehled:


- svazenka - super pastva pro vcely, nepribuzna s jinymi plodinami, rychle roste, minus je relativne drahe osivo


- horcice, repka, redkev olejna - rychle naroste hodne hmoty, lacine osivo, blbe pokud pestujes pribuzne plodiny


- komonice - hluboko koreni, dobra pastva pro vcely, drahe osivo


- obilniny - zito, oves - pokud nepestujes obili, tak mozne zaset i ozimy, lacine osivo, snadno sezenes


- luskoviny (hrach, peluska, bob) - jak pise JBJ, akorat pak par let bez lustenin


Ja pouzivam nasledujici postup pro regeneraci pole:


- na podzim pohnojim, zaseju ozim (podle predplodiny obili nebo repku)


- na jare zaoru a v kvetnu zaseju smes - jilek, inkarnat, vojteska, svazenka, redkev olejna, peluska a vikev. Nechat pres zimu, na jare zmulcovat, prejet diskama a zaorat.


- Kdyz bys mel jeste moznost, tak pote opet zaset smes jetelu, vojtesky a jilku, nechas 2 roky, mulcujes a pak zaores. Klicove je pohnojit na samem zacatku a pak nic neodebirat (leda pres vcely). Ten posledni krok (s tim ze 2 roky mulcujes) je treba pro sad nebo podobne, kdy potrebujes pudu radne pripravit, pro pole je to asi zbytecne.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od mastnacek »

Ten hrach se me libi. Vcelstvo nemam. TIm odebrat jsem myslel prave nejakou bobovinu nebo tak neco, kdyz si nazbiram hrach, tak poli tolik neuberu preci.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Ale pokud ten hrach nechas dorust az do stadia, kdy budes moct sklizet lusky, tak ztracis dost vyhod zeleneho hnojeni, to plati jakmile cokoliv nechas dojit dale nez do kvetu. Dost zalezi, kolik toho mas. Pokud si pamatuju, tak mas okolo 2 ha luk, takze to pole neude asi moc velke.


Mozna by stalo za to poridit vcely, tim bym mohl na poli protocit svazenku a komonici a mel bys minimalne 2 metraky medu z hektaru.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od jarda bon jovi »

On ten soused to pole rozdělí na dva až tři kusy a seje tu svazenku  postupně, takže majou včele plný břuchy až do pozdního zámrzu.Medu má tolik, že ¨se v něm koupe a je moc dobrej. dělá to s týmž pozemkem asi 5 let. a další kámoš zasel topibrambory a kukuřici a postavil si u teho posed. taky dobrej odpočinek.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Rozumim tomu spravne, ze dava porad dokola svazenku? To mi moc dobre nepripada. Chce to prohodit aspon s tou komonici, nebo horcici. Jinak toho medu je fakt hromada, mel jsem i skoro 3 metraky prakticky cisteho svazenkoveho medu (z neceleho hektaru). U nas je mozne mit i dve sklizne v jednom roce, kdyz to hned po odkvetu zapravis a osejes znovu.

jarda bon jovi říká:


On ten soused to pole rozdělí na dva až tři kusy a seje tu svazenku  postupně, takže majou včele plný břuchy až do pozdního zámrzu.Medu má tolik, že ¨se v něm koupe a je moc dobrej. dělá to s týmž pozemkem asi 5 let. a další kámoš zasel topibrambory a kukuřici a postavil si u teho posed. taky dobrej odpočinek.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od mastnacek »

Vcely asi u me nepripadaj v"uvahu, pole je mezi mnou a sousedama, ktery jsou dost hlucny a dost casto hlucny, tak nevim jestli by si to s nima nesly vcelky vyrid. Diky za rady, jeste to promyslim ale zatim se klonim k hrachu.


I kdyz i kdyz si rikam, kdyz to budu sazet na jare, zase prijdou mrazejky jako letos a bude to v kyblu. Neni neco, co bych zasel ted na zimu a na jare by vylezla odolna rostlinka?



Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Jeste mne napadla pohanka, ze bys posbiral kvet a nasusil na caj.

mastnacek říká:


Ten hrach se me libi. Vcelstvo nemam. TIm odebrat jsem myslel prave nejakou bobovinu nebo tak neco, kdyz si nazbiram hrach, tak poli tolik neuberu preci.





Odpovědět