Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Design, správa, úpravy, ..
Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Repku ozimou take vyuzivam tim zpusobem jak popsal JBJ, nevytvori sice tolik hmoty jako horcice, ale na jare to rustem docela dozene a navic je to dobre protierozni opatreni.


Ta smes je neco, co se mi osvedcilo, ale myslim ze v ramci CR je pouzitelna vsude. Je to prvni cast postupu pri zakladani sadu na poli, kdy necham v kvetnu vyrust plevel abych videl zhutnela a problematicka mista, pote zaoru a zaseju smes ve pomeru na 1 ha. Vse necham rust pres zimu a zaoram po poseceni na jare, (pote hned zaseju trochu jinou smes  /vsechny jetele co existuji, vojtesku, jilky/, kterou na miste necham 2 roky a mulcuju)


















5 kg inkarnat
15 kg vojteska (lze plne nahradit inkarnatem)
20 kg vikev
30 kg peluska
8 kg jilek
6 kg svazenka
6 kg redkev

Neni to zadne dogma, takhle se mi to osvedcilo a je mozne jednotlive slozky zamenit, napriklad komonice, hrach, obili, horcice i repka funguji take dobre. Dulezite je, aby mely rostliny ve smesce ruzne hluboky korenovy system a tim kyprily pudu a vytahovaly z podornici ziviny.




















jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od jarda bon jovi »

Všecko beru, ale ten jílek v tom kožuchu nevystrčí ani stéblo, nebo se pletu?


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Taky jsem si to kdysi myslel, ale prekvapive tam je pekne. Mluvim teda o jilku mnohokvetem. Velice rychle vzchazi, a tim jak se seje na konci kvetna, tak mu to teplo jde k duhu, to jsou spise nekdy potize s hrachem / peluskou, ze uz tak dobre nevzchazi. Samozrejme zalezi na roce a na tom jake jsou srazky. Kdyz je sucho, tak je to spatne.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

tendle rok chci zasze obili. jeho ucelj je ne konzumnej ale pro zvirata k jidlu.nemusim to vymlacovat posekam to is klasem a dam do pytlu a hazu zviratum pres zimu.moje predstava je tak 10 x 20 metru. nevim ale jakou plodinu zvolit.bydleni vysoko 720metru. karlovarske vlchko, takze radsi neco odolnejsiho.uz jednou sem neco pestoval jecmen myslim a sel pekne.Tak se ptam skusenejch JBJ CASO na to co by oni zvolili za obilninu... dekuji


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Drudriger: Zalezi na tom pro jake zvirata to chces. Oves je tutovka a do Tvych podminek idealni, ale zase treba slepky oceni vice psenici, pro kaceny, ovce i kraliky je oves dobry. Pokud jej budes set, muzes zkusit oves nahy a pro sebe si udelat vlocky.


Dalsi moznost je vyset svatojanske zito, ktere se seje v cervnu, a prvni rok se jenom prepase a na zrno je az druhy rok. Musi se na to zvirata navyknout, ale treba kacena to u nas docela jede. Ma obrovske steblo, tak okolo 2m.


V plose jakou chces set, je to v podstate jedno co, i jecmen i psenice neco da, akorat to nebudou obrovske vynosy. Jedine ceho, se musis drzet je, ze pokud chces mit zrno jeste letos, tak vysej jarinu (pokud je to urazlive sdelovani znamych veci, tak se omlouvam, ne kazdy to vi).


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od jarda bon jovi »

záleží který zvířata. pro sebe bych sel nahej oves a žito, to vyroste všude...taky bych probnul bér vlašský, ten má dobré vlastnosti, ale i pšenice jsou odolné, jen jich nebude 60 metráků z hektaru, ale třetina.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

tak sem si to cele prostudoval, diky za tipy urcite tydle skusenosti se hodeji. o pestovani ovsa sem si uz cetl od kvapila,nadchlo mne to, ale muj primarni cil sou slepky pripadne bezci, tim kazdy rok proste kupuji obili, nepotrebuji pro sebe a pro svoji potrebu, respektive4 potrebuji ale spusob mlaceni a cisteni od plevelu atd, je slozitej a necham to az na dalsi level nekdy do budoucna. jako ovesne vlocky snidam kazdy rano uz par let to vite ze by se hodili.jen ty stroje atd, mozna casem se na ten level dostanu.spise bych to videl podporovat nejakeho zemedelce maleho, jednoho znam a od nej vetsinou beru obili a sem spokojenej, a msitni druzstvo prodava v BIO kvalite take.jasne ze to neni sobestacnost ale podle mne neni cilem delat si uplne vsecko sam....takze skoncim asi u zita ci psenice, jak si ctu psenice ma mensi vynos ale zase slepky a zito.?zito nemaji radi. takze mi zustava psenice nebo jecmen.tak se rozhodnu pro jedno s tech dvou.dekuji za rady


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Caso »

Jestli je to primarne pro slepky, tak zvol psenici. Urcite z ni neco bude, i kdyz vynos nebude rekordni.


Ad nahy oves na vlocky, jde to udelat uplne bez mechanizace. Poseces oves srpem (nebo kosou s hrabici) v mlecne zralosti, nesmi byt uplne zraly, jinak budes mit obrovsky vydrol. Udelas snopy, a das je nekam doschnout. Pote v zime, az bude cas nejak vymlatis (treba tim, ze das klasy na plachtu a budes po nich behat). Zrno budes prohazovat ve vetru, a co bude vzadu (=odfouknute), to das zviratum, co vepredu snis sam. Nahy oves se da varit vcelku jako ryze, a vlockovac si muzes udelat sam, v podstate dva valce, mezi kterymi se zrno macka. Je to dost prace, ale do metraku docela v pohode, a metrak zrna je pul roku snidani :)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

rozhodl sem se ze skusim ten nahy oves. vsude ale nachazim inzeraty na to ze prodavaji nahy oves z minuleho roku ze je to pro kone jako krmivo.coz mi jako nevadi, to ze to nebude nejaka extra podruda mi take asi nevadi, ale myslite ze si muzu takovydle oves zasazet. tedka. spusob jak se seje atd v pohode. jen se chci zeptat jestli takovej nahy oves je vhodnej.? dekuji


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od jarda bon jovi »


Takže, stářím oves žlukne, a snižuje se klíčivost.  Oves se nesází, ale seje. Každej oves bezpluchej je dobrej,na hektar se seje 200 až 300kg, což je 10000metrů čtverečných. Seje se strojem, takže rukou plus 10%. Každým rokem ztrácí osivo průměrně 20 až 25% klíčivosti, ke konci to jde exponenciálně, ovšem u starých odrůd a dobrém uskladnění, třebas v egyptské hrobce to je jináč.


Určitě to vysej, důležitá bude čistota osiva, aby tam nebyly pluchové obilky, pak to je k prdu. Já bych si koupil pár kilo ze zdravé výživy, nebo to pořádně prohlídl. Tak ať se ti daří... A sej vždy před deštěm, jináč ti to foglové rozeberou....
drudriger říká:


rozhodl sem se ze skusim ten nahy oves. vsude ale nachazim inzeraty na to ze prodavaji nahy oves z minuleho roku ze je to pro kone jako krmivo.coz mi jako nevadi, to ze to nebude nejaka extra podruda mi take asi nevadi, ale myslite ze si muzu takovydle oves zasazet. tedka. spusob jak se seje atd v pohode. jen se chci zeptat jestli takovej nahy oves je vhodnej.? dekuji





Odpovědět