Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

Tak sem si proctel rady pany kvapila a diskuse dolu pod clankem


http://www.potravinovezahrady.cz/sest-postrehu-z-pestovani-ovsa/


dobre informace vsem kdo by chteli podbne pestovat,kolik sadby je potreba atd.


jednoznacne sem se rozhodl pro ten oves, je nabizenej v zdravych vyzivach tak nejakej ten AR (pocitam taka 2-3ary)tanto rok nasazim,pristi tydne se jdu na to vrhnout.


co mi ale vrta v hlave je to ze na strankach kvapila to sazeji do radku a v diskusy radi t delat strojekem(mam malou mrsku doma). tak nevim jestli set(rozhazovat rukou)nebo sazet do radku....?


dalsi otazka ale odpoved uz mam se mi naskytla pri sazeni bobu ze pri tak velke plose sem uz zacal mit problem s rovinou udella sme radek a zistil sem ze je klikatej a staci se, vsiml sem si to ale pozde az kdyz sme byl v pulce radku ostatnych. tak sem si rikal ze pro priste by to chtelo asi natahnout spagatek aspon pro prvni radek, nebo.?


fotky tady http://dvp.s.cz/?p=1334


muj blbaol o bobu tady http://drudriger.blogspot.cz/


jenom este napisu ze velkost pole na oves bude asi stejna jako to policko na fotkach na bob.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od jarda bon jovi »

mno, já bych místo bobu sel cizrnu, neb šošovici. Samozřejmě, že na zahrádce bude výnos jinej, než v po¨li, páč jsou nesrovnatelné úrovni, což autorovi s ovsem uniklo.Já si konzumací nahého ovsa a pohanky pomohl od vážné choroby.Lidi to ještě neví, ale je to požehnání.


Moje další štace bude claas columbus, a tím bych tu svoji anabázi ukončil.... Dá se tam našpendlit motor vw 1,9tdi a spotřeba je kolen 2 až 3 litrů nafty na hektar.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

Tak sme procetl ruzne informace a take uz mam doma oves nahej.


tedka mi uz jen zbejva to zasazet co sem lunarne naplanoval na nedlei, pole sme pripravil.jedna se asi o 300m2 plocha


co sem ale vycetl tak oves se sazi, cize se dava do jamek, pise o tom jak kvapil tak na jinich strankach nachazim stejne informace.


sazi se 3 az 4 cm hluboko a radky 13 az 25 cm. coz umoznuje pleckovani i kdyz oves celkove potlacuje plevele.


tak doufam ze sem zadnou chybu neudelal, semeno mam vzhledove kvalitne,  z probio 3kg oves bezpluchy bio.



strojek na to zadnej nemam tak pujdu asi rucne motickou radky 25cm od sebe hloubka a pak to jemnima hrablema zahrabnu.....


kdyz sem tu napsal nejakou chybu tak mne opravte.diky....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od QNX »

Oves se vysévá (seje).


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od mastnacek »

Coveoce nezavidim sazet voves to se napichas :)

drudriger říká:


Tak sme procetl ruzne informace a take uz mam doma oves nahej.


tedka mi uz jen zbejva to zasazet co sem lunarne naplanoval na nedlei, pole sme pripravil.jedna se asi o 300m2 plocha


co sem ale vycetl tak oves se sazi, cize se dava do jamek, pise o tom jak kvapil tak na jinich strankach nachazim stejne informace.


sazi se 3 az 4 cm hluboko a radky 13 az 25 cm. coz umoznuje pleckovani i kdyz oves celkove potlacuje plevele.


tak doufam ze sem zadnou chybu neudelal, semeno mam vzhledove kvalitne,  z probio 3kg oves bezpluchy bio.



strojek na to zadnej nemam tak pujdu asi rucne motickou radky 25cm od sebe hloubka a pak to jemnima hrablema zahrabnu.....


kdyz sem tu napsal nejakou chybu tak mne opravte.diky....





Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

nasel sem vice zdroju at 1 kvapil a strojove se take sazi....


ta plocha mi neprijde az tak velka na to abych to nemohl delat rucne. ono jako na secko mit stroje,i kdyz rucne sazece jsou. ale to je jina pohadecka. 


muze mi nekdo fundovanej napsat jake sou vyhody ci nevyhodi seti a sazeni...? kromne teda te pracnosti.....


co sem cetl tak stroje sazeji do te hloubky jak sem psal. pri tak male plose nevim proc by se to nemnelo.


"oves se seje" kdo ma s tim prakticke  skusenosti?. kdyz tak se optam primo v poste.


nevim co je na tom nesrozumitelne....


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Vlasatej »

Obecně platí že se seje semeno - nebo obecně to, co vznikne pohlavním rozmnožováním.


Sází se vegetativní části rostlin - cibule , hlíza (brambora) , nebo třeba sazenice salátu, nebo i zakořeněný řízek rajčete, révy atd.


Jak se sází oves, to teda netuším, a dělat bych to nechtěl .


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

takze lingvistika, ja to tusil a dekuji za radu....


ja myslel ze rozdil je v tom ze sazi se do zeme do hloubky ci radku. a seje se rozhazovanim semen.....



Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od drudriger »

jardo jak poznam mlecnou zralost u toho ovse.?



dik




jarda bon jovi říká:



Takže, stářím oves žlukne, a snižuje se klíčivost.  Oves se nesází, ale seje. Každej oves bezpluchej je dobrej,na hektar se seje 200 až 300kg, což je 10000metrů čtverečných. Seje se strojem, takže rukou plus 10%. Každým rokem ztrácí osivo průměrně 20 až 25% klíčivosti, ke konci to jde exponenciálně, ovšem u starých odrůd a dobrém uskladnění, třebas v egyptské hrobce to je jináč.


Určitě to vysej, důležitá bude čistota osiva, aby tam nebyly pluchové obilky, pak to je k prdu. Já bych si koupil pár kilo ze zdravé výživy, nebo to pořádně prohlídl. Tak ať se ti daří... A sej vždy před deštěm, jináč ti to foglové rozeberou....
drudriger říká:


rozhodl sem se ze skusim ten nahy oves. vsude ale nachazim inzeraty na to ze prodavaji nahy oves z minuleho roku ze je to pro kone jako krmivo.coz mi jako nevadi, to ze to nebude nejaka extra podruda mi take asi nevadi, ale myslite ze si muzu takovydle oves zasazet. tedka. spusob jak se seje atd v pohode. jen se chci zeptat jestli takovej nahy oves je vhodnej.? dekuji








Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Odpočívající pole - jakou plodinu zvolit

Příspěvek od Vlasatej »

nejsem sice Jarda, ale mléčná zralost je když zmáčkneš zrno a není tvrdé, vytéká z něj tekutina podobná škrobu nebo mléku. Když to propásneš další fáze je vosková zraslost, zrno se při zmáčknutí deformuje jakoby bylo z vosku.


Odpovědět