Nový začátek

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Nový začátek

Příspěvek od Evelínka »

Krásný den všem,


chtěla bych moc poprosit o radu. Splnil se mi můj sen a od konce října budu mít necelé 2ha pozemků. 1ha je oplocený a vhodný k osázení, zhruba uprostřed je smíšený velmi starý sad. Jak jsem se na toto celých 13 let připravovala, tak teď jsem zaskočená a nevím, co vlastně dělat.


Proto prosím o radu, co bych v tomto ročním období, těsně před zimou mohla na zahradě udělat? Mohu něco ještě zasít? Něco, co by pak zjara mělo vyrůst?


 


Je mi jasné, že časem se rozpomenu a vžiji se do toho, ale teď jsem velmi zaskočená a bezradná.


 


 Předem moc děkuji za Vaše rady.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nový začátek

Příspěvek od jarda bon jovi »

přijmi gratulaci k tomu důležitému kroku. Pokud můžeš, pomoz stromům. já tak zrovna dnes činím. prořezávám stromy, staré a zanedbané. tuhle suchá haluz, támhle trčí do koruny starý vlk, tady výmladky a tak dokola.... prohlídni, co a jak rodí a můžeš plánovat to, co přiladíš, tedy co ti chybí k ucelenějšímu sortimentu. Pak se rozhodni, kterou půdu chceš použít na zahradničení a tu posekej úúplně nakrátko, navez hnůj či kompost a zaorej. Pokud bys byla perfekcionista, tak zaorat, honem připravit na setí a zaset zelené hnojení. a pak , v listopadu zaorat znova.Plevel dostane po kulích a na jaře bujdeš mít dobře připraveno. Stejně bych si zkusil zaset ozimou cibuli či mrkev, tak, jak to dělajli naši předkové.  Já byl nadrženej jak stepní kozel, tak jsem zezačátku blbnul, až se ze mne kouřilo.Chce to osevní plán, nebo plánovat vůbec komplexně, páč nikdo netuší, co si s tím chceš počnout. Taky nikdo netuší, v jaké kondici je půda, jaké máš možnosti a vůli.Dnes už bych vše posekal, pohnojil, zoral, uvláčel a pak bych si načmáral na tu krásně rovnou a pěknou plochu, co kde chci mít.Pohnojená půda je totiž nejlepší investice , o které vím.Takže si budeš muset sama odpovědět, jestli stromy chceš pokácet, vysázet, připravit, podpořit v růstu řezem, nebo tímtéž utlumit a tak vůbec......Ještě jednou gratuluju k novému levelu....vítej mezi nás, držitele a majitele půdy.....


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Nový začátek

Příspěvek od Evelínka »

Moc děkuji za gratulaci :-) Jsem opravdu moc šťastná. Pro mě to opravdu moc znamená, je to i taková jistota do budoucna. Pokud nastane další finanční krize nebo cokoliv, budeme aspoň mít co jíst :-)


 Přesně jak píšeš, nejraději bych všechno :-) Sad bych ráda prozatím určitě zachovala a moc bych chtěla dál sázet ty druhy stromů, které tam nejsou. Keře tam nejsou žádné, tak to bych si moc přála. Pochopitelně nejvíc sázet toho, co se dá jíst nebo je z toho jiný užitek a až v druhé řadě to, co je krásné, ale i to je důležité.


Určitě bych ráda maliny, ostružiny, rakytník, moruše, ...různé odrůdy ovocných stromů, aby byli jak letní, tak zimní...samozřejmě také brambory, spousty zeleniny, bylinek, jedlých nebo léčivých kytiček.


Jsem na to ale sama a tak se nemám s kým radit. Jsem moc vděčná, že mám tady vás.


Vůbec nemám představu, kolik je třeba čeho zasadit, abych toho neměla do začátku moc nebo naopak málo a pak nedělala nic jiného, než se snažila někde udat přebytky nebo si stýskala, že se nám pak přes zimu nedostává  a tak to musím zase jít kupovat. Pro začátek chci tvořit, budovat, sázet a těšit se z toho. Případné přilepšení z přebytků atd, je až na druhém místě ( zatím jsem na md)..i když ne, že by to nebylo potřeba- přeci jen mám víc dětí.


Půda nebyla chem. hnojená, všude je tráva a luční kvítí- vedeno jako zahrada 1ha a druhý hektar je pole, ale to je zatím v pronájmu.


Ještě jednou moc děkuji.


 


Uživatelský avatar
lukas sejkora
Příspěvky: 50
Registrován: 02 bře 2011 22:05

Re: Nový začátek

Příspěvek od lukas sejkora »

taky se pripojuju ke gratulaci (a doufam ze ja nebudu hledat ten svuj pozemek tak dlouho...) ;-)
kde to vlastne jste a mas nejaky fotky? pokud by to nebylo z brna moc daleko, rad prijedu pomoct :-)


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Nový začátek

Příspěvek od Evelínka »

Lukáši, moc děkuji a i děkuji za nabídku. Já hledala svůj pozemek 13 let. 3x jsem naletěla a splácela roky, co jsem vlastně neměla. Tak snad teď je vše košér a neobjeví se někde nějaký strašák. Je to na půl cesty mezi Prahou a Brnem :-) Držím palce, ať také brzy najdeš...rozhodně, ať Ti to netrvá tak dlouho jako mě :-)..a to jsem hledala opravdu velmi aktivně. Fotek jsem tam nafotila opravdu hodně :-)


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Nový začátek

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

gratuluji též, ať se ti vše daří, kromě setí  můžeš na podzim sázet stromy i keře, to je na Vysočině ?


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Nový začátek

Příspěvek od Evelínka »

Moc děkuji. Téměř ano, ještě ale Středočeský kraj. Zrovna tu pročítám povídání o sázení stromů a keřů. Je toho tolik, co bych si přála zasadit. Ve skutečnosti mám ale strach, abych vše nezahubila :-(


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nový začátek

Příspěvek od QNX »

Evelínka: Já bych se nikam nehnal a v klidu bych užíval podzinu, pozoroval pozemek a radoval se. Pokud to počkalo 13 let, tak nějaké větší akce klidně počkají i do toho roku 14.  Udělat si někde záhonek samozřejmě můžeš, tím se nic nezkazí, ale třeba větší výsadby stromů bych ještě důkladně naplánoval. ........ prostě v prvním roce bych se věnoval především studiu, ujasňování možností, cílů, prostředků k jejich dosažení a tvorbě nějakého uceleného návrhu. Ono se to vyplatí. Práce kvapná, málo platná. Nenech se vystresovat. ........ jo a gratuluju :-)


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Nový začátek

Příspěvek od Evelínka »

QNX. Moc děkuji. Také mě to napadlo, ale děti rostou tak rychle a tak se mi na druhou stranu nechce ztrácet čas.


Pravdou je, že mě to také napadlo... že bych zprvu měla vyčkat, pozorovat, pořádně tak velký pozemek prozkoumat a ujasnit si, co by kde bylo nejlepší.  O koupi éto nemovitosti jsem vyjednávala 3/4 roku, stálo mě to hodně úsilí, nevzdat to a stále to dál a dál zkoušet. Bez podpory, bez rady, jen sama se svým neutuchajícím optimismem, že přeci nějaké řešení najdu a nějak to jít musí. Možná je opravdu čas vydechnout si a nabrat nové síly, které v příštím roce budu jistě moc potřebovat.


Moc děkuji za milá slova, příjemné zklidnění a jiný pohled na věc.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nový začátek

Příspěvek od QNX »

Evelínka: Ujasnit si co chceš, jak to chceš, jaké jsou možnosti, jaká jsou řešení ....... to není ztráta času. Čas a peníze, které ušetříš v počátku pak někdy později budeš muset vynaložit 10x, pokud nasekáš nějaké chyby ...... a pravděpodobně je nasekáš, když budeš moc spěchat.  Já bych opravdu nespěchal. Není to žádná ztráta času.


Odpovědět