Zaplevelený pozemek

Design, správa, úpravy, ..
Anna Adamcová
Příspěvky: 1
Registrován: 03 kvě 2013 12:55

Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Anna Adamcová »

Dobrý den, ráda bych na tomto místě poprosila o radu. Rádi bychom založili zeleninovou zahradu (záhony) ve stylu permakultury, ale máme zásadní problém - jílovitou půdu téměř souvisle zarostlou převážně pýrem. Bohužel jsme si při budování základů neohlídali stavební firmu a tak nám značnou část ornice utopili v základech, zatímco hromadu jílu, která byla dál, rozhrnuli po zahradě... Tato část pozemku, určená pro zeleninovo-ovocnou zahrádku (cca 20x10m) mezitím komplet zarostla pýrem. A teď nevíme co s tím, pokud nechceme použít herbicid. Předpokládám, že bude nezbytné udusanou půdu zorat, obohatit pískem, hnojem, možná dovezem i pár tatrovek ornice, ale mám obavu, že pýr by za chvíli novou vrstvou prorostl. Někde jsem četla, že na pýr zabralo rozrýt rotavátorem a tento postup několikrát za rok zopakovat, rostliny se sice zprvu namnožily, ale postupně oslabily až vymizely. Moc si nedovedu představit vybírat kořeny a drny ručně, to jsem na záhonku 1x1m dělala min. hodinu. Prosím o jakoukoliv radu, zkušenost. Díky!


Martina Habrcetlová
Příspěvky: 1
Registrován: 03 kvě 2013 17:00

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Martina Habrcetlová »

Dobrý den,


taky bych se přidala se stejným dotazem. Taktéž potřebuji odplevelit pozemek, který je prorostlý pýrem a taky se mě nechce použít herbicid. Proto se připojuji s prosbou, jestli má někdo zkušenost, jestli by poradil. Napadlo mě poorat a pak zamulčovat, ale toho mulče by musela být asi hodně velká vrstva, jinak to proroste a stejně nevím, jestli by to mělo efekt..Děkuji.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od QNX »

Před pár dny (29.dubna) se to téma řešilo zde:


http://www.facebook.com/groups/318826234885348/


Pýr....... to je trest za špatnou agrotechniku.


Lord Kikin
Příspěvky: 7
Registrován: 04 kvě 2013 09:33

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Lord Kikin »

Standardni postup je mulcovani. Na netu si o tom muzes sehnat spoustu informaci, je zbytecny se tu o tom rozepisovat :-)


napr. http://www.ekozahrady.com/mulcovani.htm


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, pýr musíš posekat a teprve potom zmulčovat. dobré je zorat a přejet bránama, tím se vytahá na kraj pozemku, nebo si dát čas a sekat nakrátko, což pýr nemá rád. Pýr je pro někoho dar, pro jiné prokletí. Je to léčivka a dobytku chutná velice. ale když začnete obdělávat půdu, tak to půjde, Jen to dá práci. Mulčvat min 2 roky.  Zvorat a plečkovat je taky řešení.  Samo se to nevyřeší....


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Romana SM »

Osobní zkušenost nemám, ale našla jsem hezké povídání o pýru v knížce Rady našich babiček, tak zkouším vložit scan




Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Hlad »

totální herbicid,jak jednoduché,ROUNDUP,nejsme v neolitu,sekání je úplně k ničemu,zakládal jsem trávníky (hektary),znovu naroste  a vykvete,mulčování -no nevím je snad pul metra pod zemí ,v trávníku pouze nožem-herbicid pro čistej trávník ho nevezme...neexistuje herbicid co vezme pýr a zároveň nespálí trávník


takže motyka a důsledně ničit ,a dát si bacha ať si ho rotavátorem neroztaháte všude


Jitka Poláková
Příspěvky: 14
Registrován: 04 črc 2012 14:22

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Jitka Poláková »



Romana SM říká:


Osobní zkušenost nemám, ale našla jsem hezké povídání o pýru v knížce Rady našich babiček, tak zkouším vložit scan



To povídání je skutečně hezké jen si tě dovolím upozornit- scan č.2 je vzhůru nohama





Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Romana SM »

Tak zkouším ještě jednou vložit v pdf :-)

Jitka Poláková říká:


To povídání je skutečně hezké jen si tě dovolím upozornit- scan č.2 je vzhůru nohama






Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Zaplevelený pozemek

Příspěvek od Martin Gross »

Moje nevelké zkušenosti jsou tyto" ličana" od třeba ovcí, králíků, atd po delší dobu (několik  let) Mulčování - tady je to otázka tak dvou, tří let. První rok , po asi šesti měsících nabydete dojem, že to nemá cenu, ale: Vydžať. Prvního půl roku je třeba každičký prorazivší výhoneček pýru ihned zamulčovat s kartonem a jemným mulčem, možná i pilinami. Nedat mu ani lux světla. Osobně se snažím mulčovat tak 30cm na každou stranu od výhonku. Pokud to ostatní porost dovolí. Pokud je již dostatečně rozrostlé trvalkové a keřové patro, je zásadní hlavně jarní mulčování, než se zem úplně schová pod vyšší patra. Pýr nemá příliš v lásce zastínění. Nějaký čas stín snese, ale nedostatek přímého slunce dost snižuje jeho konkurenceschopnost. Po čase zmizí pod ostatním porostem. Ale je potřeba v tom pomoci. Dovede se vyšplhat vegetací i do metru výšky. Pokud se takhle vytáhne na slunce, moc nám to v boji s ním nepomůže. Pokud se ale rok, dva k slunci nedostane, začne chřadnout. To je má zkušenost. Mě v boji pomohly jiné plevelné rostliny, které oproti pýru byly menším zlem. Šťovíky a jiné vyšší druhy. Možná by mohlo pomoci vysadit topinambury ve sponu, který je doporučován, nebo i menším. Udělají pod sebou téměř úplnou tmu. Pak by šlo použít čuníky a všechny topinambury vysbírat



Hodně záleží na velikosti plochy, o jakou se jedná. Ar zvládneme jinak, jinými technikami, na které by nám na hektaru asi nezbyly síly. Na hektar bych zkusil zvířata, na ar spíš mulčování.


Odpovědět