Smrky jako živý plot?

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Petr Kožíšek »

Iveto, my jsme s tátou právě na jižní stranu zahrady hustě vysadili borovice, modříny a smrky v pásu dlouhém 15-20 metrů. Důvod byl ten, že za plotem jsou takové nižší venkovské paneláky a okna mají přímo na nás. Když jsme trávili celý den na zahradě, sousedům v oknech jsme byli jako v televizi. To už je víc jak dvacet let. Mezi stromy jsme tam ještě hustě nasázeli psí víno, které se tam různě šplhá a zaplnilo všechny díry, tak tam vznikla hradba, totální clona - my nevíme o nich a oni o nás. Hned pod jehličnany máme záhony, kde už dvacet let jdou parádně brambory, cibule, česnek, zelí, kedlubny - a to tam jde plné slunce jen pár hodin denně. Ve vzdálenosti 5-7 metrů od jehličnanů máme už jahody, maliny, fazole, mrkev, petržel, celer, křen, pažitku, rakytník, cukety apod. a ty jdou také parádně, slunce tam jde skoro celý den, a pak ještě dál plodí rybízy, angrešty a ovocnany... A na těch krásných jehličnanech, které vytvářejí pocit soukromí, sídlí sýkory a vrabci, vysedávají tam hrdličky, rehkové a zvonci. Moc pěkné zákoutí. Kde je jaký problém?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od QNX »

Petr Kožíšek: Jenže ty smrky nevysadil ON, ty smrky do živého plotu vysadil někdo ........ Můžeš je tam nechat a snažit se je nějak ořezávat .......to bych považoval za týrání smrku, smrk prostě k řezu není vhodný. Nejde o to, že by byl nějaký horší, prostě se hodí úplně někam jinam. A do živého plotu se dají použít dřeviny řez nevyžadující, nebo řez dobře snášející. Všichni pak budou spokojenější (no, vyřezané smrky asi, ne. Jenže s tím se nedá nic dělat). Když Iveta napsala "musím je motorovou pilou zkracovat, i po stranách a vypadá to hrozně." tak to asi nefunguje už teď a časem to bude jenom horší. To je asi ten problém. Jinak já smrky sázím a dokonce i do pásových výsadeb, ale používám je jako pionýrské dřeviny a od začátku počítám s tím, že většinu z nich vyřežu. Někde je asi nechám a určitě z nich bude pěkné zákoutí jak popisuješ, ale na většině míst zůstat nemůžou. Bylo by to na úkor celku. Jak jsou velké ty naše první stromy ........ nevím, neměřil jsem je, ale jsou několikrát větší než já.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od mastnacek »

A co na smrk nasadit nejakou lijanovitou rostlinku? Treba Goci myslim nebo jak se to jmenuje. Proste pouzit je jako drzak. Treba je ta lijana zahubi.


Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Petr Kožíšek »

QNX: Iveta nenapsala, jestli je nutné ty stromky povinně řezat z důvodu silnice, drátů či souseda... V tom by jistě štěstí nenalezla a zprzněné stromky také ne, a bylo by opravdu lepší je dát hned pryč - anebo se jen obávala jejich velkého vzrůstu a možného stínění? Jinak tím označením ON jakožto pán tvorstva, tím jsem nemyslel Boha Stvořitele, tím jsem myslel člověka, který se s nepokorou staví do pozice soudce nad bytím a nebytím živé přírody. Třeba to s podřezáváním Tvých pionýrů mi zní děsuplně. Je to nutné? 



Mastňáček: Jestli myslíš goji (Kustovnice čínská), tak ta se u nás pěstovat dá, ale je to keřík.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od QNX »

Petr Kožíšek: V procesu přírodní sukcese pionýři přijdou a časem odejdou ........ v procesu řízené přírodní sukcese tomu musí hospodář pomáhat (třeba tím, že je ve správnou dobu vyřeže a udělá místo jejich následníkům), aby se ten proces vešel do lidského času  ............... nutné to není, pokud máš dostatečnou trpělivost a počkáš si pár set let a smíříš se s tím, že tě příroda nechá zemřít hladem, nebo že budeš nakupovat v supermarketu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od jarda bon jovi »

já kupoval před lety statek a ten byl kol dokola obrostlej smrkama stříbrnejma i obyč a tůjema a všelijakejma srágorovinama. ...Jenže ke statku to fakt může nasázet brňák nebo pražák, což byl i můj případ, takže jsem vše prodal firmě, co dělá dušičkový věnce a tlemil jsem se, jak může někdo koupit křoví za padesát tisíc.....Ještě dnes se po letech chechtám, když si vzpomenu....


Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Petr Kožíšek »

QNX: Mě je prostě sympatické stanovisko Billa Mollisona, který se zařekl, že již neporazí strom, pokud to nebude nutně potřebovat, a také že již neporazil... Je v tom obrovská úcta. Ona chlape naštěstí situace není tak drsná, že by hrozilo: Umřeš hlady, jestli neuděláš to a to... A do supermarketu běžně chodím, vařit pivo si přece nebudu :). Já bych to osazování prostě dělal bez pionýrů, abych je pak nemusel ničit, na to zkrátka nemám srdce. Nechovám se ke stromům jako k věci, ale jako k živému organismu, neobyčejně krásnému. Každý strom je dobrý a má právo na život, každý je individualita, i ten starý a suchý, který má dutiny a slouží jako úkryt zvěři či jen tak nějak "neplodně" trouchniví. A když už něco zasadím a dám tomu život, tak je to nevratné. Chovám ve své činnosti jak vidno, více respektu než pragmatismu. No, hlavně že oba sázíme, v tom jsme zajedno jak husité proti křižákům.


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

Máte-li někdo plot = džungli, přihoďte fotky. Speciální kategorie jsou minizahrady kde je třeba 90% stromů jen v živém plotě, jinde nebylo místo.


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

jarda nob jovi - no vidíš, pěstoval jsi jehličnany na výhodný prodej větví na věnce, třeba by se ti to vyplatilo  pěstovat :-)


moje známá sbírá diviznu a prodává jí do výkupu a má jí tak perfektní (trhá v určitou denní dobu, nejkvalitnější sušení), že jí za to dávají údajně 3x vyšší cenu (pro jistotu nám odmítá říci kde) , ale jejich zabetonovaná zahrádka s rozpadlými vraky aut a dalším bordelem se změnila v plantáž divizen, zde zvítězila hamižnost s eko-bio přístupem,


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od QNX »

Petr Kožíšek: Ano, nemusíš nic pěstovat, nemusíš ani chodit do toho supermarketu a dokud budou kontajnery plné jídla, tak by bylo dost těžké umřít hlady ......... ale to není cesta kterou bych chtěl jít. Já se věnuju permakulturnímu designu proto, abych si byl schopný základní životní potřeby vyprodukovat na vlastním pozemku (a občas si vařím i to pivo). No a pokud chci něco produkovat, tak na tom pozemku musím nějak hospodařit. To znamená nejenom stromy sázet, ale také kácet. Potřebuju je kácet, protože je používám jako jeden ze základních zdrojů energie a protože se snažím využívat přírodní sukcesi k nápravě škod po tom dřívějším JZD hospodaření. To znamená, že nutně pozřebuju i ty pionýrské rostliny, protože musím hospodařit s půdou a bez pionýrů to dost dobře nejde. Bez zdravé půdy zase můžu zapomenout na zdravý ekosystém. Tvůj idealismus je sice pěkný, ale zcela mimo realitu.



Odpovědět