Smrky jako živý plot?

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od pk161 »

Jeden známý měl živý plot ze smrků, které byly zastříhány do hranata. Vypadalo to hrozně a myslím že už to taky pokácel.


Ale strýc má na konci zahrady taky smrky, vypadá to tam jak někde v lese a je to nejkrásnější místo na zahradě. Takže záleží spíše na člověku jak se o ně stará a kde je vysadí.


havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od havlenam »

Já bych kácel. Smrková bidla jsou bezvadný konstrukční materiál. Po pokácení odkornit a nechat prosychat. Z vrcholků se dají udělat sušáky na seno - ostrévky. U nás na Valašsku se říká, že ostrévka je poloviční stodola.


Martin


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

Chlapci děkuji Vám za příspěvky.Paradox dnešních nařízení a buzerace....pokud budu brznit stromy motorovou pilou zkravováním na metr....je v pořádku!!!!!Vykácet a vlastně je ušetřit týrání, ponižováním a pokořením...je vlastně tresné....Svět se fakt zbláznil....mě to připomíná dobu, kdy můj otec umíral na rakovinu, metastáze kostí a vzali mu morfium v nemocnici s tím, že by by to je srdce nevydrželo.....takže umíral několik dní déle v těch nejhorších bolestech tak, že jsem měla v plánu mu sama dát polštář přes hlavu a to jeho utrpení ukončit a klidně to odsedět....ach jo...to jsme tedy dopadli.....udělám to takto....na krajíci nechám vyrůst 1-2 smrky...mezi vykácím a nasadím jedlé keře...šípek,hloch,lísku....ale budu brečet, až je budu kácet...už příští víkend....


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

jedlý křovinatý plot - pokud se k pozemku dostane zvěř, bude keře i popř. stromky okusovat , popř. v odbě po výsadbě je schopna je i vyrvat ze země


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od QNX »

IM: Z dlouhodobého hlediska je ten smrkový plot nepoužitelný. Já bych ho zrušil a na jeho místě vysadil nějaký užitkový živý plot.


Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Petr Kožíšek »

Ahoj Iveto. Píšeš, že máš pozemek velký 1500m2. V tom případě bych vůbec nezačínal řešit smrčky, ale věnoval bych se spíše radosti největší - sázení. Vždyť máš dost prostoru. Rozhodně bych nezačínal nelítostným kácením čehokoliv, to jako vstupní aktivitu nevidím pozitivně. Rostou tam sice smrčky bez Tvého rozhodnutí, ale to tak v životě bývá - jako když koupíš domek na samotě u lesa a v jedné světničce tam zůstal děda na dožití. "Máme ho rádi, ale překáží nám," to je citát z jednoho pěkného českého filmu. Smrčky už tam prostě jsou a snad to tak Tvé jedlé zahradě nebude vadit, zkus najít i některá pozitiva - Jsou krásné? Voní? Udělá si tam hnízdo sýkorka? No, možná tam jsou na správném místě aby Tě naučili toleranci a časem si je zamiluješ a oni Tebe... :) A Tvůj jedlý les bude prospívat úplně normálně i tak. Pěkný den


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od QNX »

Petr Kožíšek: Zrovna živý plot ze smrčků je struktura, kterou stojí za to zrušit co nejdřív a nahradit ji něčím funkčnějším. Ten kdo ho vysadil měl prostě špatný nápad, smrk je na živé ploty úplně nevhodný. Než se s tím trápit a nakonec smrky stejně vyřezat, tak je lepší neztrácet čas a vyřezat je rovnou. Za pár let tam může být krásný, dlouhodobě udržitelný a užitečný živý plot. .......... nebo tam mohou být stále ještě živořící ořezaná torza smrků.


Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Petr Kožíšek »

QNX: To víš, já to celé vůbec neoznačuji termíny jako "živý plot" nebo "funkčnější" nebo "struktůra". Já bych je prostě nechal růst, když už tam jsou a basta. Natož abych je řezal. Už dávno jsem se vůči stromům oprostil od svého chci/nechci - oni tu budou ještě dávno po tom, co já tady nebudu..., a vůči nim jsem jen jedním malým človíčkem. Aspoň tak to cítím, že nepošlu pyšně žádný pod nůž jen pro mé "inteligentní stanovisko", připadal bych si jako nafoukaný pán tvorstva. Nechávám s radostí stávající přírodu růst a jen se soustředím na výběr toho, co sám zasadím... 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od QNX »

Petr Kožíšek: To je v pořádku, každý to řeší jinak. Někdo chce zakonzervovat stávající řešení bez ohledu na to jak jak nepovedené je, jiný hledá cesty jak se dopracovat k něčemu lepšímu. Podobně extrémní názory jako ty jsem ještě před 15ti lety měl také. Přišel jsem na pozemek kde bylo několik málo vzrostlých stromů a pár desítek čerstvě vysazených stromečků (včetně větrolamu ze smrčků). Chtěl jsem uchránit všechny a to za každou cenu ......... jenže po těch 15 letech vysazování stromů a keřů (cca 15 000 nově vysazených stromů a keřů) už se na to koukám jinak. Kdybych je tenkrát vyřezal (nebo přesadil), tak tam dnes mohlo být pár desítek jiných a mnohem vhodnějších stromů ........... neudělal jsem to a teď už je vyřezat musím, takže na tom místě začínám po 15ti letech vlastně od začátku. To, že vyřežeš naprosto nesmyslnou výsadbu živého plotu ze smrku nemá s nafoukaností pána tvorstva vůbec nic společného. Já bych se na to díval jako na rozumné hospodaření. Vysazování i vyřezávání stromů je součástí hospodaření. Pokud hospodařit nechceš, tak si můžeš chodit nakupovat do supermarketu ......... ale v tom případě za tebe bude hospodařit někdo jiný a to ve stylu JZD. Když myslíš, že to je lepší .............


Uživatelský avatar
Petr Kožíšek
Příspěvky: 23
Registrován: 25 čer 2013 12:46

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Petr Kožíšek »

QNX: Ano, záleží na stanovisku každého. Já vysadil jen pár stovek stromků a oni tak pomalu rostou, že mi záleží na každé větvi :) Inu mlaďas :))) Je to jako když čekáš první dítě, tak jeho potrat je tragédie, u dítěte dvacátého se to tak už nebere, že jo? Ale ono vlastně to dvacáté se od toho prvního nijak neliší. Záleží na přístupu. Iveta píše: "....ale budu brečet, až je budu kácet...", tak jsem myslel, že je dobré poslechnout hlas srdce víc než permakulturní směrnice. A ten termín "pán tvorstva", to bylo míněné tak, že ON vždy prostě ví, co je dobré a co je vhodné, jako třeba že čistá psí rasa je víc než voříšek a tato směska se tudíž měla utopit jako štěně, protože se nepovedla... Tak toto uvažování svědčí o "pánu tvorstva", protože nechápe fakt, že se řídí jen svým "názorem", sice poučeným a zdůvodněným, ale z pozice těch psů na čistotě rasy nezáleží, to je jen lidský výmysl. *** Nijak se s Tebou QNX nechci přít, jen jsem chtěl svobodně Ivetě napsat svůj názor, když se zde ptá. Mám radost, že jsi zasadil 15 000 stromů, to je nádherná představa, to už i po patnácti letech vidíš jak rostou - kolik asi metrů mají ty nejvyšší?


Odpovědět