Smrky jako živý plot?

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

Dobrý den,


obstarala jsem si pozemek o rozloze 1500m2..1 část plotu byla vysázena smrky bývalím majitelem.Mám s tím problémy,stromky jsou přes 2 metry vysoké, musím je motorovou pilou zkracovat, i po stranách a vypadá to hrozně.Mám v plánu vytvořit ekozahradu a potřebovala bych poradit co s tím plotem.Zlikvidovat?...to už asi nepůjde..Nechat růst?


děkuji za radu


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Martin Gross »

Likvidace smrku by měla být bez problému, pokud na pařezu nezůstane ani větvička, zajde. Jaký plot je v plánu? Pokud to bude nestříhaný živý plot, bez doplnění pletivem, raději bych je osobně dal pryč všechny. Pod větvemi vznikne temné místo, které ničím nepůjde osadit a v tom místě tím pádem vznikne mezera. Pokud by se jednalo o oplocení pletivem, napadá mě využít několik ponechaných smrků k lepšímu a víceméně trvalému ukotvení plotu. živý plot bych sázel mimo dosah (a předpokládaný budoucí dosah) smrkových větví. Jak jsem uvedl, bude tam tma a hrozí i mechanické poškození výsadeb větvemi, při větru.


I HODNĚ "zpidlaný" smrk se dokáže snadno sám zregenerovat a po jednoduchém odřezání přebytečných terminálů bude po pár letech na pohled jedna báseň.


Pokud by šlo o smrky v nadmořské výšce pod 300m.n.m., rozhodně bych zkusil cokoliv jiného. Počítám, že v nížinách budou mít smrky v příštích letech hodně problémy. Sám sázím na naší 1,2 ha zahrádce, jako optickou clonu mezi loni zasazené ovocné stromy. Někde jsem četl pomoc proti hrabošům - nalít do děr odvar, či jíchu ze smrkového jehličí (větviček).  Chci zkusit, zda zafungují i živé smrkové kořínky v půdě. Hrabošům se nemusí příliš zamlouvat pryskyřice, prýštící z nakousaných kořínků. Ale zas jsem od tématu.


Od stolu se radí těžko. Důležité je, co je dál v plánu v dané lokalitě.


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

Dobrý den,


 


děkuji Vám za radu.Temné místa se již tvoří,pokud by se nestříhali,výška by dosahovala tak ke 4 metrů.Myslím, že se ani nehodí do prostoru.Preferuji raději dřevené ploty z planěk.Smrky se nacházejí v dolní části zahrady z mírného  svahu.V té dolní části je malé neudržované jezírko,uměle vytvořeno, tak bych si v té dolní části představovala různá zakoutí nebo louku s ovocnými stromy a ten smrkový plot mi tam nezapadá.Jsem ráda, že je možné ho pokácet .


 


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

Děkuji za typ...hned zítra nabídnu smrky zahradnictvím.Máme tu také jedno, která dělá rekultivace, tak bych mohla mít štěstí, že by si ty smrky vykopali sami, jsem na zahradu sama a to bych fakt nedokázala.:)...a pokud by to vyšlo, nebude mi těch stromů líto.  Děkuji za typ...

Jakub Kratochvíl
Příspěvky: 10
Registrován: 18 dub 2010 22:20

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Jakub Kratochvíl »

a já bych měl také jednu radu :) Pokud plánujete vysadit ekozahradu, smrkový plot může chránit pozemek proti větru.Asi bych se nejdříve zaměřil na oplocení ostatních částí pozemku a ke smrkům bych se vrátil později. Můj soused má také smrkový plot a od posedávajícího ptactva se mu tam rozšířila třešeň ptačí, vypadá to moc hezky. Samotné smrky často moc hezky nevypadají, chápu Vás.


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

Ahojky a děkuji za Vaše reakce.Stromky zatím stojí, ještě jsem se nerozhodla.Pokud zůstanou , budu muset tak každý 3 smrk vykáce...jsou v odstupo cca.1 metr i méně.Další problém je, že jsou nešťastně umístěné.Na jižní straně hned v 1 řadě jedlého lesa...budou brát slunce....je to dilema...nevím zatím co s tím......a nechat je jako živý plot a zkracovat je na 2 metry výšky mi připadá jako nejhorší varianta pro smrky...to je tak, když někdo bez přemýšlení vysazuje jak ho napadne a nevidí pár let dopředu....


Jakub Kratochvíl
Příspěvky: 10
Registrován: 18 dub 2010 22:20

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Jakub Kratochvíl »

já jsem koupil pozemek se stříbrňáky a zkrátil jsem je poměrmě radikálně na 1,5m a už žijí takto čtvrtým rokem, tolik nestíní a poskytují ochranu.


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od bobek »

Iveta Meinlschmidtová:


Smrky se na živý plot vůbec nehodí. Navíc patří do hor. A když byly neprozíravě vysazeny na jižní okraj pozemku, tak za tu chybu přece nebudeš platit do smrti. Než je prznit ořezáváním aby nestínily, to je lepší je vykácet a nahradit jedlým křovím. A svému svědomí ulevíš výsadbou jiných stromů na vhodnější místa :-) Aspoň jsi získala cennou zkušenost a příště si zatraceně dobře rozmyslíš co a kam zasadit. A ještě pozor na jednu věc. Na kácení stromů které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod větší než 80 cm (průměr větší než 25 cm) potřebuješ povolení obce. A to i tehdy, když je to tebou zasazený strom na tvém pozemku. Na jednu stranu je to další buzerace státu, na druhou stranu asi všichni známe lidi co jsou schopní porazit stoletou lípu a dát místo ní funerální zeleň ...


Uživatelský avatar
Iveta Meinlschmidtová
Příspěvky: 45
Registrován: 03 lis 2011 19:14

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od Iveta Meinlschmidtová »

bobku děkuji....to mi můj selský rozum rřesně říká, nechci se vytahovat, ale na nápad, použít smrky na živý plot a jedno na jakou stranu, bych ani nepřišla.Pozemek jsem takto koupila od minulého majitele.Už při koupi jsem zvedala oči v sloup, když jsem to viděl...to na mojí obhajobu..:-))))...samoyř.je mi těch stomků líto....ale máš pravdu....vykácím je a poslouží jako palivo....na stát kašlu...jak jsou zkracováni léty  ani jako zdravý krásný smrk nevypadají, prostě mrzáčci a přitom není krásnějšího stromu, hlavně v zimně...zasněžený, voňavý, kouzelný,silný...smrk....děkuji....pokud má žít jedlí les....musí uvolnit místo slabším a přitom potřebnějším a bohatším plodem...díky.... 


duvenblejt
Příspěvky: 12
Registrován: 04 črc 2011 10:23

Re: Smrky jako živý plot?

Příspěvek od duvenblejt »

pokud má žít jedlí les... :) místo smrků zasadíš tedy jedle?:)


Souhlasím s tím co píše bobek. Stejně zespoda odvětví a jako plot přestanou sloužit. Řešením není ani vysadit podrost, protože jej tam smrky nepustí.


To povolení bych neopomíjel. Znám spoustu případů, kdy majitel stromu - ať už na zahradě či před, v lese, u cesty, v krajině, pokácí nádherný strom čistě z rozmaru, pro peníze, na palivo, pro cokoliv jiného. Dokonce se stromy i kradou, zneužívá se tak třeba dlouhodobá nepřítomnost majitelů nebo neznalost jejich záměrů (třeba, že jeden z majitelů dvou sousedících pozemků, lesů pokácí hraniční strom). Dost často jsou to opravdu hodnotné stromy, které poskytují objemný životní prostor; v koruně, ve kmeni, na zemi i pod ní a všude okolo. Krajinní (stávají se krajinou), otiskují se do paměti lidí i zvířat, pomáhají okolí se změnit, nějak. a já jsem pak smutný. Když sama plníš nějakou povinnost (tebou je to naštěstí promýšleno, což se nestává často), můžeš to pak i vyžadovat i ty od druhých. opravdu mám na mysli velké stromy, starší, krásné, hodnotné stromy, ne ty nevhodně vysazené, zmrzačené, umírající, strádající, cizí nebo nebezpečné.


Problémy jsou dva:


- ti, kteří povolení vydávají o tom většinou nemají ani páru, čímž to celé trochu pozbývá smysl,


- může se stát, že se udělá zlá voda mezi sousedy.


Odpovědět