Jak na neprostupny plot?

Design, správa, úpravy, ..
Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od Jiri_Slama »

Prosim zasvecene o radu ohledne vysazeni ziveho volne rostouciho plotu, jehoz funkce maji byt neprostupnost a potrava pro ptaky. Zatim, podle toho, co jsem nacetl, vychazi nejlepe ruze sipkova a trnka obecna. Ja vim, ze trnka ma problemy se sarkou ale stejne ji je vsude kolem pozemku plno (jedna strana pozemku na hrane lesa je jim lemovana). Trnka a sipek delaji naprosto uzasne neprostupne steny (pro vysokou zver a hlavne pro cloveka) - az mi urady za par let prikazi sundat lesnickou oplocenku tak chci mit kvalitni hradbu proti nezvanym navstevnikum. Nekde jsem take cetl, ze neprostupny je zivy plot z drinu. Mate nekdo jeste nejaky napad?


Ptaci zob mi prijde take dobry ale preci jen to nebude tak celistvy porost kde by se vse do sebe spojilo a zacelilo v neprostupnou stenu.


Jde o zhruba 250 m plotu takze rozhodne pujde o male semenacky prodavane ve svazcich - kupovat si sazenicky po X00 korunach to bych se nedoplatil. Sirku plotu pocitam do 4 m takze prostor tam je.


Samozrejme chci mit sestavu pestrejsi kvuli nabidce ptaci potravy (bez, hloh, jerab, kalina, cesmina atd - nejedovate kvuli detem) ale ty muzu vysadit na vnitrni stranu pozemku a zvnejsku by mela byt ona "neprostupna stena".



Mco diky za vase nazory a hlavne zkusenosti.


ps: nevite nahodou jestli semenacky rakytniku (take se prodavaji ve velkme za nizke ceny) take plodi kvalitni plody?


Jirka


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od QNX »

Neprostupný živý plot je nesmysl šířený PK teoretiky. Může být těžko prostupný, ale spolehnout se na to nedá. Zajíc si najde cestu vždycky, srnka většinou také. Ještě tak na člověka to celkem funguje. Trnka, šípková růže, bez, hloh, jeřáb, kalina, cesmína ......... nic z toho nedokáže udělat neprostupný plot.


Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od Maly Nomad »

Anglani tvrdi ze nejlepsi je trnka a hloh. Ty problemy se sarkou ma i divoka trnka (kapitrnky)?


Uzasne jsou tyhle stranky, tam je o plotech hafo napsane a hlavne priklady nafocene. http://www.hedgelayer.freeserve.co.uk/hedlan.htm



Tu neprostupnost dela to pracne pokladani a propletani. Prvne po cca 7-mi letech, az ti narostou stromky cca 2-3m a pak vzdy kdyz to u zeme zane ridnout.



Vyhybat se javorum, moc stini a delaji se pod nimi diry a jasanum, jak je ted nejaka ta jasani nemoc, tak se neda spolehnout ze tam vydrzi.



Pisu jen nactene teorie, ja mam cerstve zasazene par metru husteho a jinak spis je buko-dubovy vetrolam. Zaploceny dratama :)



Jo a nezapomenout to sadit alespon ve dvou radach. Kdyz ti to zver z jedne strany ozere tak kura na kminku z vnitrku plotu to jeste vetsinou utahne a neposchne ti to. I pri zapletani budes mit vic moznosti.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad: Škoda, že nemůžeš vyfotit svůj pokládaný plot, ty teorie jsou totiž docela na ...........  já jsem hodně pěkných pokládaných plotů viděl v Anglii, ale v ČR jsem se zatím setkal jenom s neúspěšnými pokusy (i s vlastními).


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od Jiri_Slama »

Vpodstate jsem mel na mysli, jake jine volne rostouci kere udelaji podobnou sluzbu jako trnka nebo sipek protoze kdyz dobre narostou, jsou opravdu pro vysokou a cloveka neprostupne (ja ja, da se samozrejme prodrat vsim, sam jsem prolezal trnkovim kdyz jsem fotil ptactvo a i ta ruze se da nejak prolezt; srnka je taky v nebezpeci ochotna skocit do pichlaku ale to jsou extremity...). Chtel jsem prakticke zkusenosti, nacteno mam samozrejme taky - cesmina by mela byt fajn, kalina nevim ale hloh, jerab a cerny bez se rozhodne nedaji nazvat jako obtizne prostupne kdyz se nechaji rust volne bez strihu (hloh a jerab maji stromovity vzrust, bez vytvori rozlehlou korunu s velkym prostorem ve spodni casti).


Ano, docetl jsem se, ze trnka obecna, totiz nektere druhy (zde se mysli asi ruzne geneticke variace ze semenacku) trpi sarkou.


Co takhle nahusto vysazeny plot z lisky???


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od QNX »

Jiri_Slama: Ale to není pravda, že trnka a šípková růže udělají neprostupný plot. Stačí se podívat na některý starý plot udělaný z těchto rostlin. Spodní část začne časem vyholovat a zvířata si najdou cestičky. Při pozorném pohledu jsou ty cestičky dokonce jasně rozeznatelné i když se na první pohled ten ŽP zdá neprostupný. Dokud je to mladé, tak to ještě nefunguje a jak je to staré, tak to už nefunguje. Pokud bude dostatečný tlak, tedy zvířata/lidé venku a dostatečné lákadlo uvnitř, tak ŽP v našich podmínkách prostě jisté řešení není. To platí i pro lísky. Pokud to má být na jistotu, tak jedině plot+ŽP (a ideálně uvnitř ještě SAO).


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od mastnacek »

Liska je dost velkej ker, vysokej. Hustej je teda po letech taky, ale nepropustnej nebude. My je teda mame s rozestupama asi 3 m. Netusim jak by narostly nahusto. Daly by se urcite proplejtat.

Jiri_Slama říká:


Vpodstate jsem mel na mysli, jake jine volne rostouci kere udelaji podobnou sluzbu jako trnka nebo sipek protoze kdyz dobre narostou, jsou opravdu pro vysokou a cloveka neprostupne (ja ja, da se samozrejme prodrat vsim, sam jsem prolezal trnkovim kdyz jsem fotil ptactvo a i ta ruze se da nejak prolezt; srnka je taky v nebezpeci ochotna skocit do pichlaku ale to jsou extremity...). Chtel jsem prakticke zkusenosti, nacteno mam samozrejme taky - cesmina by mela byt fajn, kalina nevim ale hloh, jerab a cerny bez se rozhodne nedaji nazvat jako obtizne prostupne kdyz se nechaji rust volne bez strihu (hloh a jerab maji stromovity vzrust, bez vytvori rozlehlou korunu s velkym prostorem ve spodni casti).


Ano, docetl jsem se, ze trnka obecna, totiz nektere druhy (zde se mysli asi ruzne geneticke variace ze semenacku) trpi sarkou.


Co takhle nahusto vysazeny plot z lisky???





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Máme v živém plotě několik lísek, nejstarší je asi dvacetiletá. Člověku by proplétaná líska trochu znepříjemnila vstup, ale to je všechno... Plot zčásti střiháme, ta střihaná místa jsou neprostupnější, ale opravdu jen pro nepříliš motivované vetřelce. Z mého hlediska je nejprotivnější divoká ostružina v kombinaci s jalovcem :-)


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od Vlasatej »

A proč řešíte šarku u trnky? Pokud se teda bavíme opravdu o trnce, o tom pichlavém stromokeři který má na podzim ty malé trpké modré kuličky. PPV postihuje sice i listy (barevně) ale především plody "kulturních" slivoní, takže jestli trnkové keře budou mít PPV je vlastně jedno. Budou sice hostitelem PPV, ale na zahradu dnes už stejně patří jen slivoně PPV tolerantní.


Navíc jsem nikdy neviděl neprostupné trnkové porosty, naopak, čím jsou širší, tím je v nich více cestiček a tunelů vedoucích skrz....


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Jak na neprostupny plot?

Příspěvek od Jiri_Slama »

Miro ja fakt nevim, proc musis kazdeho brat za slovo...


Rusim tedy svou nepresnou formulaci a nahrazuji touto: Co je nejvice podobne (prorustani, pichlavost, obtiznost prostupu, nizsi vzrust) trnce a sipku? (A prosim hlavne at opovedi neni zase neco ve smyslu "jak muzes davat do jednoho pytle trnku a sipek"...)


Kolem nasi vesnice je spousta sipkovych a trnkovych mezi a do zadne z nich by se mi nechtelo lezt ale nepopiram, ze pro zajice to neni zadny problem, ba naopak, pekne se tam schova.


CO se tyka sarky tak jsem psal, ze stejne je mi to jedno protoze uz tam trnky v okoli jsou - a proc by me to snad mohlo zajimat? Protoze tam budu mit nejake semenace slivoni...


Diky za konstruktivni rady



Odpovědět