Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Design, správa, úpravy, ..
Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Marek Parek »

JIri Slama: Něco podobného budu řešit brzy taky 4ha louky v mírném svahu, s potokem na jizni strane, lesem na severu. 350m n./m, srazkovy uhrn 600mm/rok, klimaticka oblast mírně tepla T9, stredni Morava


Pokud más moznost (traktor, pluh apod) a chces zalozit sad tak bych se nebál napoprve zapravit dostatek organicke hmoty orbou po vrstevnici.. Klidne 60t hnoje-kompostu/ha.  Nebo staci kazdemu stromku udelat poradnou jamu a tu vyplnit kompostem. Nebo mulcovat senem, slamou, kobylinci, zelene hnojeni ale je to nadyl. Trava v okoli stromku neni dobra z hlediska konkurence korenu, lepsi mulcovani + rizene spolecenstva rostlin.


Slunecni past presne jak pises, muzou ti vznikat vzdusne viry, ale muzes napoijit nekolik slunecnich pasti na sebe (do sebe) takze muzes mit male pasticky do 5m zavrene ve velke pasti 30m. Jak pise QNX, dlouhodobe pozorovat, kudy chodi vitr, kde je chladno, rano rosa, kde naopak sucho, kde se drzi voda, v prubehu celeho vegetacniho obdobi, napojeni pozemku na okoli, vetrolamy, poznas i podle skladby rostlin na nekterych mistech


Jak pise Petra S. treba takove merunky kdyz probudis moc brzy tak ti mraz spali kvety, obecne se merunky slechti na pozdni kveteni a idelani svahy pro jejich pestovani jsou SZ, SV.



Nebesak - jezirko budu resit na jare, mám pritok ze zelene strechy 100m2 + tomu chci pomoct jeste systemem svejlu po zahrade. Je to experiment a jako takovy si ho vyzkousim napred na vlastni zahrade :) MUsis si spocitat zda ti rocni srazkovy uhrn da dostatek vody na naplneni jezirka, pocita se s jarnim tanim + nejakym doplnovanim behem cervnovych bourek, pak ti prijde dva mesice sucha jak letos tak at ma nejakou retencni kapacitu.





Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

Joj to je veda! Myslim, ze stromky poresim nejakym mulcem a spolecenstvim rostlin. Orat se mi to nechce - spis nez to cele obnazit bych to chtel postupne premenit bez velkeho naruseni povrchu. Hnuj nemuzu - je to svah nad rybnikem, ktery je v ochranem pasmu pitne vody pro Tabor :-)


Ano libi se mi design napojenych pasti ale spis nez hodne uzavrene pasti bych to koncipoval jako stredne vysoke vetrolamy hlavne ze zapadni strany - ovsem ne zase jako stenu vegetace ale spis rozptylenou vysadbu. Merunky tedy zkusim schvalne dat nekam do stinu a zavetri.


TO jezirko musim spocitat - taky si nejsem jisty jestli to neni blbost takhle na svahu, kde by prirozene zadny rybnicek nevznikl. S temi srazkami - jake procento se ma pocitat na vsak do zeme - myslim tim, kdyz spadne 600mm srazek, neco z toho tece po povrchu ale velka cast jde rovnou do pudy ne? Ohledne te legislativy - kdo vlastne rozhoduje o takove stavbe/uprave pozemku (jama na jezirko)?


Ta sama otazka se tyka suche zidky+terasy - musi se tohle nekde hlasit nebo si muzu na svem sadu delat zidky jak se mi zachce?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od jarda bon jovi »

Prosím tě , až to spočítáš, hoď výsledek sem, páč ¨sám bazíruju léta nad jezírkem, enem na 1500metrů střechy. Nenech se zblbnout , merunky nedávej do stínu, páč bez slunce budou mít chut horší, než kadlátke. Nneboj se rozšoupnout a prubni mirabelku nancyskou, budeš mi po letech blahořečit.Nebo zelená renkloda má taky super chutě, oulinská, a vangenheimova ti přinese dobré , zralé a voňavé švestky. 

Jiri_Slama říká:


Joj to je veda! Myslim, ze stromky poresim nejakym mulcem a spolecenstvim rostlin. Orat se mi to nechce - spis nez to cele obnazit bych to chtel postupne premenit bez velkeho naruseni povrchu. Hnuj nemuzu - je to svah nad rybnikem, ktery je v ochranem pasmu pitne vody pro Tabor :-)


Ano libi se mi design napojenych pasti ale spis nez hodne uzavrene pasti bych to koncipoval jako stredne vysoke vetrolamy hlavne ze zapadni strany - ovsem ne zase jako stenu vegetace ale spis rozptylenou vysadbu. Merunky tedy zkusim schvalne dat nekam do stinu a zavetri.


TO jezirko musim spocitat - taky si nejsem jisty jestli to neni blbost takhle na svahu, kde by prirozene zadny rybnicek nevznikl. S temi srazkami - jake procento se ma pocitat na vsak do zeme - myslim tim, kdyz spadne 600mm srazek, neco z toho tece po povrchu ale velka cast jde rovnou do pudy ne? Ohledne te legislativy - kdo vlastne rozhoduje o takove stavbe/uprave pozemku (jama na jezirko)?


Ta sama otazka se tyka suche zidky+terasy - musi se tohle nekde hlasit nebo si muzu na svem sadu delat zidky jak se mi zachce?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Nechci vám brát iluze, ale spočítat to můžete u foliového jezírka. V případě jezírek bez folie jde víc o odhad, než o matematiku. Můžete spočítat kolik vody vám tam nateče po povrchu při nějaké předpokládané úrovni srážek. Pokud tam tedy povrchovou vodu zavedete (a to zase znamená rychlejší zazemňování splaveným materiálem), můžete spočítat odpar, mnohem hůř už spočítáte transpiraci a to co se bude vsakovat do půdy/prosakovat skrz hráz, to už asi nespočítáte vůbec. Tam kde je to možné, bych jezírko neřešil jako samostatný prvek, ale zase jako součást celého systému. Například v případě kaskádovitého uspořádání se vám ze ztrát jednoho jezírka stane zdroj pro jezírko následující. To samé platí pro svejly ...... vznikne tak hierarchická struktura, kde některé vodní plochy a struktury plní pomocné funkce, jiné budou hlavní. V některých bude hladina kolísat, něco vyschne úplně a v dalších bude maximální stav celoročně (což je všechno žádoucím příspěvkem k diverzitě). To všechno se dá udělat i bez přítoků, "propojené půdou" a tedy s předpokladem dlouhodobé životnosti bez zanášení. Dá se tam mnohem lépe pracovat i s recyklací živin ( třeba i s vybudování zavlažovacího systému), vytvářet promyšlené trofické řady, dokonce i nové prameny se takhle dají vytvořit :-) Jenže to se zase dostáváme k tomu, co tady mnoho lidí nechce slyšet ....... PK není o tvorbě izolovaných prvků, ale o tvorbě propojených systémů!


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

jarda: diky za tip, tuhle mirablku ma stryc a je vyborna! My mame neco podobneho ale strasne to zivori (klasicka zahrada, premokrena puda od sousedu, kteri vypousti bazen). Ja budu mit nejake lokalni svestky od sousedu - stare stromy, odkopky a nektere jsou i puvodni semenace (pravokorene) - kupodivu dobre svestky. Miluju klasicky maly slivy (nevim, jak se to jmenuje spravne, maly modry kulaty, nejdou od pecky, vyrazne sladkokysele), tech nam tu roste kolem vesnice taky dost ale to je spis zalezitost do ziveho plotu.


QNX: tak nejak s timhle pocitam, ze to nebude mozna vylozene trvale jezirko ale casti roku to bude jen mokrina. Jeste jednou k tem upravam pozemku - musi se to projednavat se SU nebo zivotnim prostredim?


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jitka MX01 »

k jezírku mi na ŽP řekli: pokud to nemá přítok, odtok a hráz, tedy je to díra do země, tak žádné povolení není třeba bez ohledu na velikost. Pokud to jezírko bude mít nějaký přirozený (potůček) či umělý přítok (studna) a bude mít hráz, tak musí být povolení.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od HonzaK »

Jitko, to je zvláštní. tzn. že ta díra může být klidně 10m hluboká? Ve stavebním zákoně se píše že úpravy do 1m hloubky se hlásit nemusí. Kdysi jsem na to při pročítání SZ narazil, už ale nevím, kde přesně to bylo....aha teď koukám že to bylo info z ŽP. tak to má svou logiku:))


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Doporučuju přečíst stavební zákon (stačí těch pár paragrafů které se tomu věnují). Je to tam docela jasně napsané. To co píše Jitka M  v zákoně nenajdete, je to jinak.


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jitka MX01 »

Nečetla jsem zákon, zvedla jsem telefon a zeptala se na místním ŽP.  Hloubku jsme neřešili, ani já, ani pán z ŽP, ptala jsem se na plochu a podmínky.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jitka M. O tomhle se rozhoduje na SÚ, ŽP vydává stanovisko pro SÚ. Hlavní je tedy SÚ, pokud to podle zákona má řešit (a co má řešit a co řešit nemá je právě popsané v tom zákonu)


Odpovědět