Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Design, správa, úpravy, ..
Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

QNX: moc dekuju, na forum uz jsem poslal registraci tak se rad poptam ale je mi blby dolovat z tebe informace kdyz jsi designer a asi te to castecne zivi.


Jitka M: paradni stranky a pekny rozjezd hned odpocatku na velkem pozemku, super! Zajima me, jak se budou vyvijet ta jezirka. Ja bych asi par let pockal a delal bych vetsi terenni upravy (jezirko, svejly) az tam nebude tolik videt (az vyroste zivy plot) i kdyz si nemyslim, ze by me mistnaci delali nejake naschvaly. Jinak ohledne oploceni jsem se ptal na SÚ i na ziotnim prostredi - orna puda se oplocovat samozrejme nesmi ale oplocenka se bere jako docasne oploceni, SÚ to v kompetenci nema a na zivotnim mi rikali, ze jim to jako docasna stavba nevadi. Navic jsou ted docela vstricni k cleneni krajiny a tvorbe sadu takze dalsi plus. Kdyz jsem rikal, ze ta oplocenka tam bude tak 5-6 let nez vysazim stromy, nic proti tomu nemeli a za takovou dobu uz muze oplocenka dost dobre zarust z obou stran keri takze ani nebude videt a nikomu nebude vadit.


Muzu se zeptat na kolik asi tak vyjdou ty zemni prace s bagrem? treba takovy 100m svejl?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jiri_Slama: Klidně se ptej. Pokud to má nějaký smysl, tak nemám problém odpovídat.


Cena hodiny práce s bagrem je tak 500-1200Kč podle velikosti stroje. U svejlu záleží jak je širokej/hlubokej. Když dělám velký svejly (šířka kolem 15m) s velkým bagrem, tak se za den dá udělat i kilometr. Když děláš s malým bagrem malý svejl, tak těch 100m může  trvat třeba 5 hodin .......... ale hodně záleží na stroji, jakej je bagrista, jakou má lžíci (já je dělám se svahovkou), jaká je půda, jak pečlivě se to rovná, jak je to vyměřené, jestli se kontroluje a opravuje rovina, jaký tvar má ten svejl. Je to dost různé, ale zase tak strašně drahé to není. Rybníček 100-200m2 se dá vyhrabat s velkým bagrem i za jeden den.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Cyril »

Obávám se, že nemáte pravdu v tom, že průlehy jsou napořád. Prohlubně v terénu mají tendenci se vyplňovat. Bude se v nich hromadit organický materiál, splavený materiál, který nakonec prohlubeň vyhladí. Viz například pravidelně udržované (rozuměj - prohlubované) silniční příkopy.  V přírodě se nic, co by se podobalo průlehu nevyskytuje. Sedimenty jsou schopny vyplnit nejen průleh, ale i rybník, ba i přehradu. (Přehrady vůbec představují časovanou bombu do budoucnosti, i když dosti vzdálené.) Příkladů nákladné sanace vodních děl s použitím výkonné techniky je spousta. Průleh bude totéž v malém.  Objem průlehů je na otázka, přičemž další proměnnou je dostupnost energie pro pohon mechanizace na údržbu v budoucnu. Opatrný názor praví: počítat jen s ruční údržbou. Ale to je na zvážení jednohokaždého. 

Jitka M. říká:


Legislativní závěr: To není můj závěr. Také jsem nevěděla, co můžeme a nemůžeme. Po optání na SÚ chtěla paní projekt, aniž by věděla co je to průleh. Tak jsem pátrala a našla nějaké dokumenty zpracované právníky pro ombudsmana a tam bylo i to co mám v závěru článku. No a riskli jsme to, zelené hnojení to hned zarostlo, teď je to už částečně zamulčované a pod svejlama vysazené ovocné stromky a myslím, že žádný problém už nebude.


S tím názvoslovím jsem trochu bojovala, aby to nebylo moc technické, proto v článku je "svejl se sklonem - přivaděč". Ale když se podíváš na to, jak pracuje s vodou D.Doherty, tak také používá šikmé svejly. A musím říct, že to jeho pojetí svejlů a svádění vody se mi líbí. Samozřejmě vždycky záleží na konkrétním místě a záměru.


Ještě pro ty, kdo chtějí "svejlovat" Úplně levná legrace ty terénní úpravy nejsou, ale zase se to jednou udělá a je to napořád. Jo a také to opravdu změní charakter rovného, zemědělskou technikou roky uhlazovaného pole, najednou to nějak ožije.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Cyril: ale vždyť zanešení svejlu sedimenty je žádoucí, to je jedna z jeho důležitých funkcí. Zanešení rybníků je otázka designu. Když ten rybník navrhneš špatně, tak za 20 let může být zanešený úplně, když ho navrhneš dobře, tak se nezanese ani za 100let. Musíš vědět co děláš, proč to děláš, jak se to má dělat ..... ale tak je to všude. Když něco navrhneš špatně, tak to prostě fungovat nebude a to platí také v každém oboru. Vodní prvky je nutné vždy navrhovat jako celek, jako propojený systém. Práce stylem "Hurá, uděláme někde nějaký svejl, ať jsou z nás permakulturníci" je poněkud nešťastná i když velice rozšířená.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Cyril »

QNX: Zdá se, že jsi funkci průlehu vůbec nepochopil. Stačí trochu googlovat. A s tím rybníkem jsi to úplně zamotal. Mnoho slov a málo obsahu....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Cyril: Když myslíš :-)  Já jsem první svejly dělal někdy v roce 2000 a s kopáním prvního rybníku jsem pomáhal už někdy před 30 lety. No, ale ty jsi asi víc googloval :-)


To co tvrdím samozřejmě můžu zájemcům podrobněji vysvětlit. Když to bude někoho zajímat, jsem k dispozici tady: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?f=2&t=73&p=249


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj, na rozsah prací co je na stránkách rodinnezahrady.cz používáme traktorbagr 8t nebo 10t.Správného bagristu s požadovanou cenou jsme hledali dlouho a povedlo se to až na počtvrté. Nevím jak jinde, ale u nás je bagrů hodně, ale jsou hooodně vytížený a taková malá práce je pro ně vlastně nezajímavá. Teď to dělám tak, že práci připravím a řeknu, že to chci do vánoc, do jara atd., a bagruje se, když firmě vypadne jiná práce. Vytěžují si tím bagr a mě pak dají lepší cenu. Funguje to dobře. Ale možnosti jak zlevnit bagr jsou různé. Třeba J.Svoboda to udělal tak, že si připravil velký objem prací a pak si vzal bagr na měsíc, taky díky tomu dostal lepší cenu a platební podmínky.


Cesta se dělala svahovkou. Rybníček a svejly normální lžící 90cm. Šířka svejlů byla dána možností jít do hloubky a udržet rovinu, máme tam pak hodně skalnaté podloží.  Bagr platím 650-750Kč/hod. Podle toho o jakou práci jde buď hodinově nebo si dohodneme celkovou cenu za hotové dílo. Je potřeba to předem pečlivě vyměřit, vyznačit a bagrákovi dobře vysvětlit a nejlépe u toho být. Měření děláme nivelákem sami, vytyčení tyčemi a vápněním.


Rybníčky trvaly každý jeden den - 8 hod. Dost času je potřeba počítat také pak na takové ty úpravy kolem - dorovnání hráze, odvoz nadbytečné zeminy a její úprava do nějakého jiného tvaru, u nás to byly násepy a navýšení vrstvy ornice na budoucí části pro zeleninu. Svejly jdou poměrně rychle, záleží kolik je tam kamení a jak to chcete rovné, popř. jak chcete rozhrnovat vybagrovanou zeminu. Bagrista to dělal jak jen to šlo načisto, včetně úpravy násepu. My jsme to pak vše uhrabali ručně hráběma, vybrali kameny (ty používáme na zpevnění cesty) a oseli.


Drahá byla cesta, tam se shrnovala ornice a ta pak ještě převážela, takže se platil bagr a částečně k němu Tatra. Ta Tatra byla chyba, byla těžká a hodně ujezdila zeminu, na příští převoz zeminy vezmeme menší a lehčí auto. Někde jsem četla, že je lepší udělat jen dva pruhy cesty a vysypat štěrkem. Musím ale říct, že ta cesta byla celý rok hojně využívaná a vzhledem k různé rozteči kol různých vozidel si nedovedu představit mít jen dva pruhy.


K zaplňování svejlů: my je plníme už teď, jde do nich převážně dřevitý materiál, který si tam bude tlít a cucat vodu. Počítám, že časem ( za 10let???) je ručně vyčistíme, vybraný zkompostovaný mateiál použijeme jinde a svejl bude fungovat zase jako nový.


Až bude chvíle času přidám další fotky, na podzim se toho událo hodně.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od jarda bon jovi »

ta cena za bagr je normální. jen bohužel jsou naprosto šílené rozdíly  v práci, kterou vykoná za hodinu bagrista. naštěstí mám bagristu kámošem a bártrujem spolu, až se z nás kouří.Navíc patří mezi ty, kterým bylo dopřáno být virtuozem, takže dělá za dva. nejlepší na cestu je právě tatra. čím těžší, tím lepší. projede s plným přesně tam, kde má být cesta. vzniknuvši koleje se zasypou makadamem a při další fůře pojezdí a znovu vysype do kolejí. shora se přisype jemnější frakce a cesta je hotova za zlomek ceny. A protože má tatra dvoumontáže, její rozchod pokrývá veškerou techniku na silnicích, tedy i osobní vozy.Pokud nemáme smůlu a nepotkáme agrotatru na balonech, ale i to je dobré.


Jak píše qnx, vůbec bych nepodcenil smysluplnost plánů ve vodním hospodářství, páč já třebas dělám jezírko napotřetí a vůbec netuším, jak to dopadne...Někomu by to mohlo lézt do peněz, když by neměl bagristu za kámoše  a nedisponoval technikou, jako já.Proto je dobré vše dobře uvážit, páč to předělávání může jednoho otrávit. Raději se s někým poradit, kdo to už dělal....



Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Jiri_Slama: K té sluneční pasti. Jestliže máte šikmý až strmý jihozápadní svah, může se stát s vašimi broskvemi, meruňkami a spol. něco podobného co kdysi s našimi. Náš jižní a z větší části velmi dobře chráněný svah zjara topí tak, že se u nás meruňkám a broskvím nedařilo, vykvetly totiž moc brzy, a to přesto, že před nimi stály stromy. Slunce se do svahu opírá mnohem víc než do roviny, a tak je ten efekt sluneční pasti trochu dvojsečný. Naši sousedi, kteří mají zahrady v podobné orientaci, ale bez svahu a vzrostlých stromů na severu, sklízejí obvykle broskví pěknou úrodu, přestože jsme 550 m n. m.


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

Petra Stejskalova: Diky za zlkusenost, tenhle nazor uz jsem predtim taky slysel. V nasich podminkach (mamina zahrada, broskve za 3m zivym plotem, ktery je stini z jihu) broskve dozravaji bez problemu. Merunky v podobne nadm. vysce u stryce rostou v uplnem stinu take bez problemu (maly kousek zeme 3x2 m v uzavrenem dvore statku). Takze uvidime jak to pujde na  nasi zahrade, mozna zkusim rozesazet vice stromu do ruznych prostredi. My jsme zhruba v 460 mnm tak se ukaze, jestli jsou jarni mraziky problem.


Jirka


Odpovědět