Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Design, správa, úpravy, ..
Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

Zdravím vespolek,


Chtěl bych využít mísní pestré permakulturní komunity a záskat pár cenných rad do začátku. O Permakultuře vím cca. půl roku ale vyrůstal jsem na vesnici a vždycky jsme měli především domácí rostlinou i živočišnou produkci (ať už vlastní nebo od babiček) takže nejsem úplně mimo realitu.


V nejbližší době bysme měli získat pozemek o výměře necelé 2 ha, který je veden a také prakticky využíván jako trvalý travní porost. Louka je to co já pamatuju takže minimálně nějakých 30 let leží ta půda ladem. Část trávy je odvážena (seno), část se nechává ležet (tzn. vpodstatě se rozpadne na mulč). Když jsem zkoušel na podzim vrazit do země sondu (tlustý drát s hrotem), místy jsem byl schopný se "propíchnout" až do jednoho metru hloubky takže půda mi přijde kvalitní bez potřeby nějakého výrazného zlepšování. Protože pozemek bude volný až od podzimu 2014 a protože jsme zatím mimo republiku a doma trávíme jen pár týdnů v roce, potřeboval bych pár základních rad než se vrátíme natrvalo a budeme mít čas se pozemku věnovat naplno:


1) výsadba stromů - pár základních stromů bych rád vysázel už na podzim 2014, budou to jak malé semenáčky tak klasické školkové roubovance. Jaká je ideální výsadba na holé (oplocené) louce? Osít okolí stromků trvalkami, zamulčovat slámou nebo zatížit kameny ala Sepp Holzer? Lakonicky řečeno, co mám dát kolem stromků vysazených na holou louku aby v začátku co nejlépe prospívaly?



2) Sluneční past - jedna z hlavních částí zahrady - hlavně kvůli meruňkám, broskvím a pár choulostivějším rostlinám. Zajímá mě, jestli je nějak omezena velikost sluneční pasti. Pozemek je zhruba symetrický tj. nějakých 130x130 m takže by šla teoreticky navrhnout i velká podkova ale mám pocit, že by nefungovala tak dobře jako menší proto, že kdyby byl velký prostor mezi rameny podkovy, vítr by se tam protočil a tepelný efekt by nebyl tak výrazný - je lepší udělat podkovu třeba 20x20m resp je nějaký limit velikosti sluneční pasti?



3) Svejly vs. jezírko - pravděpodobně v nějaké formě budou na pozemku svejly protože je celý mírně až strmě ukoněný k JZ. Máte někdo zkušenosti se stavbou jezírka bez přítoku/odtoku vody? J Svoboda popisuje metodu vytvoření rybníčku bez přítoku a bez fólie (ucpání pórů jílovými částečkami). Napadlo mě udělat jeden velký svejl napříč pozemkem, který by byl částečně sveden do takového jezírka - alespoň část roku by ho mohl dostatečně sytit vodou, možná by se udržela i celoročně? Pozemek je mimo intravilán obce a je bez elektriky a vody/studně takže voda bude jen ta, co spadne z nebes.



Moc děkuju za všechny komentáře k tématu - prosím rady typu "vygoogluj si to" si nechte, zajímají mě praktické zkušenosti a vychytávky. Nakonec si to možná budu muset udělat podle sebe ale jestli má někdo zkušenosti s podobnými záležitostmi, moc mi to usnadní práci a ušetří čas, kterého teď s dětmi máme minimum.


Jirka


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jiri_Slama: Tak v první řadě bych nespěchal a ten rok času bych využil na vytvoření promyšleného PK designu. Jinak k těm bodům:


1) Pokud je půda opravdu dobrá a nepotřebuje před výsadbou stromů vylepšit, tak bych se nejdřív zaměřil na potlačení trávy kolem vysazených stromů ....... asi bych nejraději mulčoval zelenou štěpkou.


2) Pro návrh slunečních pastí máme vypracovaná určitá pravidla. V jednoduchosti bych se držel pravidel pro návrh větrolamů a okraje sluneční pasti bych bral jako soustavu větrolamů. Podle navržené výsadby by mělo být možné určit i šířku ramen té "podkovy"


3) Svejl je možné použít jako "doplňovač" podzemní vody a tím přilepšit i jezírku. Pokud chceš vodu přivádět po povrchu, tak k tomu slouží struktura "přivaděč", která se navrhuje trochu jinak než svejl, ale lze to použít také.



Odpověď to sice je dost obecná, ale bez znalosti místních podmínek ti asi lepší nedám.


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

QNX: Diky za rychlou odpoved. Samozrejme ted mame rok casu nez budeme moci na pudu sahnout a ten rok venujeme designu presne jak pises.



1) Je to louka, rostou tam krome travin takove ty bezne byliny jako pampeliska, stovik, mochna, rebicek, sedmikraska etc. Neni to samozrejme kypra cernozem, je urcite trochu slehla ale kdyz jsem se dostal dratem do jednoho metru, myslim, ze na tom neni nijak zle. Rikam si, jestli zrovna stepka je vhodne mulcovadlo abych to moc neokyselil.



3) Ja neznam presne pojmy ale asi jsem myslel neco jako privadec - mam dojem, ze svejl je spis takovy ohraniceny pulmesic kde se muze voda zadrzet a vsaknout, ja mel na mysli spis takovou sirsi brazdu v delce treba 100m ktera by ustila do jezirka - je moje uvaha spravna? Zajima me taky, jestli lze udelat fungujici jezirko bez folie tj ucpat dno jilem.



Jeste jednou diky



Jirka


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jiri_Slama:


1) Struktura půdy je jedna věc, obsah živin a organické hmoty druhá. Do hromady písku taky z zastrčíš drát do metrové hloubky, ale na pěstování to nebude zrovna ideální.


2)Ono žádné přesné názvosloví neexistuje. Těch možností je strašně moc. Můžeš udělat přivaděč na rovině, nebo svejl šikmo k vrstevnici ........ když si s tím pohraješ, tak si tu vodu na pozemku nasměruješ kam budeš chtít. Ano, fungující jezírka bez folie jdou dělat, mám to vyzkoušené a dělám je.


Jiri_Slama
Příspěvky: 26
Registrován: 31 říj 2013 10:27

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jiri_Slama »

Diky, mas nejake stranky nebo jsi snad dokonce designer?



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jiri_Slama: Máme stránky http://www.zelenycarodej.cz/ bohužel značně neaktuální, ale chystám se je za dlouhých zimních večerů předělat. Pak třeba http://sobestacnost.cz/PHPBB3/ , sice jsem tam delší dobu nebyl moc aktivní, ale teď se je budu snažit zase trochu rozjet. Pokud budeš chtít řešit jak fungují ty svejly, přivaděče, rozvaděče, jílová jezírka, tak se tam zaregistruj a dám ti tam lepší odpověď než tady (tady to nemá moc smysl, protože to za chvilku zapadne do informačních sedimentů).


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj, my zakládáme zahradu, tak můžeš mrknout. Letos jsme dělali několik svejlů a přivaděčů a dvě menší jezírka. Ještě se budou dodělávat a čas prověří, jak jsou funkční. Podívej se sem, jsou tu i nějaké odkazy na vědomosti:


http://rodinnezahrady.cz/pz/jak-na-to/ do části Voda.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jitka M. Konečně nějaké to bagrování :-) K tomu tvému legislativnímu závěru ......... Já bych si vůbec nebyl jistý tím co píšeš. Když se SÚ rozhodne, že svejl mění odtokové poměry na pozemku, tak s ním nehneš. Většinou to projde bez povšimnutí a jak to jednou zaroste, tak už si toho nikdo nevšimne .......... ale stačí soused blbec co se moc stará a problém je hned na světě. Ja a taky označovat za svejl příkop s 2% spádem asi není moc šťastné označení. Jak to není uzavřené a voda tím někam odtéká, tak už to bude něco jiného než svejl. Ještě tak ty sklony kolem 3cm/100m jaké používá třeba Yeomans, to bych ještě jako svejl bral, ale 2% už je slušnej spád pro docela rychlý odtok vody. Svejl je primárně zasakovací struktura. Jak je hlavní funkce odvádění, nebo přivádění vody, už jsme někde jinde. Ono stačí, když je zmatek v regulovaných vodních strukturách, které část roku můžou sloužit jako svejl pro zadržování vody, jindy jako přivaděč a odvodňovací příkop ......to je teprve pořádnej guláš :-)


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od Jitka MX01 »

Legislativní závěr: To není můj závěr. Také jsem nevěděla, co můžeme a nemůžeme. Po optání na SÚ chtěla paní projekt, aniž by věděla co je to průleh. Tak jsem pátrala a našla nějaké dokumenty zpracované právníky pro ombudsmana a tam bylo i to co mám v závěru článku. No a riskli jsme to, zelené hnojení to hned zarostlo, teď je to už částečně zamulčované a pod svejlama vysazené ovocné stromky a myslím, že žádný problém už nebude.


S tím názvoslovím jsem trochu bojovala, aby to nebylo moc technické, proto v článku je "svejl se sklonem - přivaděč". Ale když se podíváš na to, jak pracuje s vodou D.Doherty, tak také používá šikmé svejly. A musím říct, že to jeho pojetí svejlů a svádění vody se mi líbí. Samozřejmě vždycky záleží na konkrétním místě a záměru.


Ještě pro ty, kdo chtějí "svejlovat" Úplně levná legrace ty terénní úpravy nejsou, ale zase se to jednou udělá a je to napořád. Jo a také to opravdu změní charakter rovného, zemědělskou technikou roky uhlazovaného pole, najednou to nějak ožije.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ekozhrada / jedlý les na zelené louce (doslova)

Příspěvek od QNX »

Jitka M: taky se občas neubráním použití termínu svejl pro něco se sklonem ...... ale snažím se na to dávat pozor, protože je to zavádějící. S tím SÚ ......... no, aktuálně máme zrovna jeden problém se svejlem v místě, kde byl moc aktivní soused. Proto bych byl s tím tvrzením opatrnější.


Odpovědět