DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Vše o řemeslech a nářadí
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od jarda bon jovi »

 Požádej prvního


ferdu voháňku, co umí svařovat, navaří ti tam tvrdonávarovkama břit, nebo břit z materiálu na vzduchu kalitelným metodou wig tig a máš plečku na tři životy. Hotové, vyřízené.......


Je to nejednodušší  a nejméně bolestné. Myslím, že mám pod ponkem navařovací drát 19436..... Dělal jsem z teho kdysi formy na lisování šamotu....


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od Sego »

Pokud má někdo doma dílnu sá se předpokládat že v ní má i materiál (aspoň já máloco vyhodím protože se skoro vše dá znova použít). Kupovat ocel mě přijde dost zbytečný a rozhodně ne perma. Pokud nemám doma tak si vyberu ve šrotu přesně co chci za 8 Kč/kg :) Jedno jestli pásovinu tyč či kalenou hřídel,nebo nůž. Zpracování je podobný otázkou je jen co dělám.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od jarda bon jovi »

no jasně, to jsi neviděl můj privátní kovošrot, jenže, pokud chceš dělat něco pořádně, profesionálně, tak potřebuješ matrjál se zaručenými vastnostmi.  Abys věděl, že když něco chceš kalit, aby to bylo kalitelné, cementovatelné a nitridovatelné, obrobitelné, to všechno ano, ovšem, pokud děláš nějaký konstruční spoje, tak i zaručeně svařitelné. To znamená na konci čísla oceli trojku.... 11343, 11273,11...3 ,  a to v kováku nezjistíš, i když u mnoha to je patrné, třebas u konstrukčních profilů, jako je íčko, účko,vingl. Páč když to bude špatně svařitelné, tak to přivaříš, ale vnitřní pnutí vytvoří trhliny, praskne to a někoho zamorduje..... takže tvořit ano, ale kde to může někomu prasknout pod prdelí, raději kloudný železo. Na motykoidech na tom nefičí, max to upadne.A kdyby to trefilo tchyni, je za to sto bodů u lucifera.


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od Sego »

Právě že u motyky je to jedno. Když chci něco většího hlídám si (kovošrot mám 500m od domu) třeba vyhozenou radlici,stačí klukům dát vědět co chci a nechat telefon. V materiálech sice nemám ing. ale dělal sem 5 let ve skladu železa tak sem něco pochytil No a to nejlepčí nakonec. Děda byl uměleckej kovář.Učil mě od doby kdy sem zvednul kladivo (bohužel ne dlouho) je to 50 let ale něco si eště pamatuju. Železo poznám  :)

jarda bon jovi říká:


no jasně, to jsi neviděl můj privátní kovošrot, jenže, pokud chceš dělat něco pořádně, profesionálně, tak potřebuješ matrjál se zaručenými vastnostmi.  Abys věděl, že když něco chceš kalit, aby to bylo kalitelné, cementovatelné a nitridovatelné, obrobitelné, to všechno ano, ovšem, pokud děláš nějaký konstruční spoje, tak i zaručeně svařitelné. To znamená na konci čísla oceli trojku.... 11343, 11273,11...3 ,  a to v kováku nezjistíš, i když u mnoha to je patrné, třebas u konstrukčních profilů, jako je íčko, účko,vingl. Páč když to bude špatně svařitelné, tak to přivaříš, ale vnitřní pnutí vytvoří trhliny, praskne to a někoho zamorduje..... takže tvořit ano, ale kde to může někomu prasknout pod prdelí, raději kloudný železo. Na motykoidech na tom nefičí, max to upadne.A kdyby to trefilo tchyni, je za to sto bodů u lucifera.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od jarda bon jovi »

no právě, já tu dědy nestihl, byl obyčejnej kovář a sedlák, ale železo nepoznám. čím víc o železe, resp oceli vím, tím víc chápu, že vím pěkný lejno.rozhodně  si jednou napíšu jéžíškovi o nějakej dobrej spektrometr, stačí mi uhlík, vanad, chrom, wolfram.....Abych si mohl ujasnit obsah uhlíku, tedy litina-ocel a svařitelnost nesvařitelnost. nu a taky bych potřeboval roztřídit tu hromadu nástrojové oceli, co mám pod ponkem...


Ale když se podívám na kus železa, tak i když mám kontrolní etalony z poldi na jiskrové zkoušky, i to je málo, stejně vím prd. A to je moc dobře, můžu bádat do konce svých dní.


Představ si, že bys věděl všechno a nic tě nezajímalo. okamžitě bych si prostřelil hlavu.


ještě potřebuju se naučit poznávat stáří oceli, páč bych chtěl svoji sbírku motyk chronologicky roztřídit... rezavý vypadají stejně staře....A ještě potřebuju.....


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od Cyril »

Caso: Děkuji za info a za odkazy.


Ke kovářské výhni a kovadlině mám neomezený přístup kdykoliv. 


U toho dodavatele, kterého odkazuješ je, zdá se, materiál, který by mi rozměrově vyhovoval a třídy dle Tvého doporučení. Konkrétně - z pásku 19314 průřezu 30 x 1 délky 500 by vyšly 2 čepele. 


Po zhotovení tvaru a vyvrtání zakalit? Nepraskne ta věc? Nemá se matroš po zakalení popustit? Nemám s kalením žádné zkušenosti. V případě oceli 19314 do oleje nebo do vody? Nerad bych něco zvrtal, neboť jeden polotovar přijde i s poštou na čtyři stovky. 


jarda bon jovi: Pokud Tvoje odpověď byla směrována na mě, tak asi ne moc dobře rozumím. Navařovat břit na čepel, která má průřez 30 x 1? Potřeba obstarání vhodného materiálu na břit zůstává.  


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, navařit na břit nějaký tvrdý matroš. kalit do vody, zahřát na 800 stupnů, a hodit do kýble s olejem. 800 je třešnově červená barva. A je to určitě 19314? není to 19312? s tou jsem prožil mnoho dobrého a je to jedna z nejlepších a nejuniverzálnějších ocelí. Tu 314 neznám, ale pokud tam někde bylo slovo stabil, jedná se určitě o 19312.Je obtížně zpracovatelná i za syrova a její otěruvzdornost je i za syrova, takže třeba poříz jsem kalil jen na 50hrc.


je to drahé, stejnou práci ti odvede  listová pružina, kterou před použitím vyžíháš naměko.pak ji zase zakalíš a máš to zadarmo z kováku. nástrojovka je drahej extrém, s kterým si poradím, páč jsem s tím dělal. ado obchodu bych nešel, hledal bych lacinou alternativu. na tom navaření tvrdokovem fakt nic není. je jedno, co a kam chceš navařit. Podle potřeby zvolíš metodu a přídavnej materiál.Není teady otázkou jestli, ale jak. Pro mne to je jasné. metoda wig -tig, drát na vzduchu kalitelnej,ochranný plyn jakýkoli, tady na tom nefičí, jen u čistého co2 bych byl ostražitý, chladí více, než ostatní.Kdysi jsem vařil 0,1 nerezplech pro měřáky pod lupou. DneS se mi klepou ruce, prý z kouření, ale milimetr zvládnu se zavřenejma vočima.


K tvé otázce, zfdali to nepraskne... může. pokud to smotáš do tvaru u a zahřeješ a zakalíš, klidně to prasknout může. vnitřní pnutí je svině, obzvláště u výhně, kde je ohřev nerovnoměrnýc. dokonce i při ohřevu v esl peci je nutné popustit matrjál k odstranění vnitřního pnutí. teplota oleje tedy  kolem 50 stupnů, já kalil do 100 až 150,  páč to bylo namáhaný. Ale ve výhni, určitě listový pero, klidně z trabanta, nahřát ve výhni, nabouchat do spokojenýho tvaru a fláknout to do oleje, nebo i do vody...





Cyril říká:


Caso: Děkuji za info a za odkazy.


Ke kovářské výhni a kovadlině mám neomezený přístup kdykoliv. 


U toho dodavatele, kterého odkazuješ je, zdá se, materiál, který by mi rozměrově vyhovoval a třídy dle Tvého doporučení. Konkrétně - z pásku 19314 průřezu 30 x 1 délky 500 by vyšly 2 čepele. 


Po zhotovení tvaru a vyvrtání zakalit? Nepraskne ta věc? Nemá se matroš po zakalení popustit? Nemám s kalením žádné zkušenosti. V případě oceli 19314 do oleje nebo do vody? Nerad bych něco zvrtal, neboť jeden polotovar přijde i s poštou na čtyři stovky. 


jarda bon jovi: Pokud Tvoje odpověď byla směrována na mě, tak asi ne moc dobře rozumím. Navařovat břit na čepel, která má průřez 30 x 1? Potřeba obstarání vhodného materiálu na břit zůstává.  





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od Cyril »

jarda bon jovi. Děkuji za odpověď. Ocel 19314 není můj nápad, doporučuje ji Caso o několik odstavců výše. Jelikož se v třídách ocelí nevyznám (vím jen, že 19... jsou nástrojovky) beru jeho info bez další diskuse. 


Beru též na vědomí, že navařit tvrdokov na břit je možné, ale pro toho kdo se v tom vyzná a kdo má odpovídající vybavení. Kromě asi 40 let starého svařovacího trafa žádné jiné možnosti svařování nemám. Na stavbu a věci kolem domu mi to trafo vyhovuje. Ale na požadovaný úkol to nestačí.


Dost mi záleží na tom, aby u plečky byla čepel co nejtenčí. U té mojí je její tloušťka 1 mm. Plečky, které jsou v současné době na trhu mají čepel 1,4 mm. Práce s nimi je zřetelně obtížnější. Nehledě na kyvnou hlavici, která ztěžuje přesnou práci (např. pletí plevele těsně v blízkosti plodin). Proto bych chtěl použít polotovar, který už požadovanou tloušťku má. Nevím, jak by bylo obtížné vykovat z pérovky pásek o průřezu 30 x 1 a jde-li to vůbec. Je to 30 mm2, což odpovídá kulatině o průměru 6 mm, patřičně zploštělé. Vinutá péra z aut (mám jich doma několik) jsou mnohem tlustší. 


Otěruvzdornost za syrova, to myslíš bez jakékoliv tepelné úpravy? Prostě ohnout a fertik? Možná by to představovalo cestu nejmenšího odporu. 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, přesně tak. mám poříz z nekalené 19436 a funguje skvěle, udrží si ostří i při hodně drsné práci, to samé nože do hoblíků, dláta. Viděl jsem plečku u jednoho ukraince, ten do ní používal použité a zničené pilové listy do obloukové pi


ly. i strojní pila má některé použitelné fornáty , jako plečka. Je to jen hra fantazie. Mám plečku z indie ve tvaru u z pružinové oceli, tenké, jako pilka na železo, ta ruční.... A co teprve pásová pila na kov, tam jsou fakt veselé zdroje dobrých matrjálů a válí se to kdevšude. Když se nad tím zamyslím, tudy bych šel, být tebou.Cestou nejmenšího odporu a navíc efektivní recyklace. Taková strojní, pásová pila na kov, Zejména větší formáty jsou naprosto  nedostižné.....a nebude to stát nic.....Pokud chceš jít svojí cestou, kup si 19436, ta je kvalitnější, než 19314 i  19312, a ohni si z toho plečku zalsyrova a budeš spokojenej. pokud ne, pošleš mi to , nebo dovezeš a já ti tam navařím to nej, co mi kucí dovezou. rozhodně to bude na úrovni hodně dobré nástrojovky v zušlechtěném stavu....

Cyril říká:


jarda bon jovi. Děkuji za odpověď. Ocel 19314 není můj nápad, doporučuje ji Caso o několik odstavců výše. Jelikož se v třídách ocelí nevyznám (vím jen, že 19... jsou nástrojovky) beru jeho info bez další diskuse. 


Beru též na vědomí, že navařit tvrdokov na břit je možné, ale pro toho kdo se v tom vyzná a kdo má odpovídající vybavení. Kromě asi 40 let starého svařovacího trafa žádné jiné možnosti svařování nemám. Na stavbu a věci kolem domu mi to trafo vyhovuje. Ale na požadovaný úkol to nestačí.


Dost mi záleží na tom, aby u plečky byla čepel co nejtenčí. U té mojí je její tloušťka 1 mm. Plečky, které jsou v současné době na trhu mají čepel 1,4 mm. Práce s nimi je zřetelně obtížnější. Nehledě na kyvnou hlavici, která ztěžuje přesnou práci (např. pletí plevele těsně v blízkosti plodin). Proto bych chtěl použít polotovar, který už požadovanou tloušťku má. Nevím, jak by bylo obtížné vykovat z pérovky pásek o průřezu 30 x 1 a jde-li to vůbec. Je to 30 mm2, což odpovídá kulatině o průměru 6 mm, patřičně zploštělé. Vinutá péra z aut (mám jich doma několik) jsou mnohem tlustší. 


Otěruvzdornost za syrova, to myslíš bez jakékoliv tepelné úpravy? Prostě ohnout a fertik? Možná by to představovalo cestu nejmenšího odporu. 






Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: DRAHÉ versus LEVNÉ nářadí aneb za málo peněz hodně muziky a naopak

Příspěvek od Cyril »

jarda bon jovi: Pásovka na kov....zkusím zašátrat v okolí. Půjde to ohnout zastudena?


Odpovědět