Sklářská pec a tavení skla

Vše o řemeslech a nářadí
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, magnetrony jsou fajn, ale upřímně, ta technologie se nepoužívá z důvodu velikých ztrát.Důvodem je omezená velikost magnetronů, jenž jsou všechny stejné, s vyjimkou průmyslových. Používal jsem magnetron na sycení železného jádra při ověřování meyerové NMR, a byl problém se stíněním, a při použití více magnetronů ztráty způsobené interferencí. Ale třebas to bude cesta... Já bych vsadil rozhodně na indukční ohřev, na malé věci odporový ohřev. Mimo elektřinu plánuju nějakou minikuplovnu, páč mne láká nadevše odlévání litiny, dřevěný otop s nuceným přívodem vzduchu s navýšením kyslíku pomocí magnetického usměrnění, nebo membránou.... Trvale udržitelná technologie. On se kyslík chová jako kov, který přitáhneš magnetem a ......


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

JBJ: naopak, ta technologie se používá, protože účinnost je dost velká a ohřev pomocí mikrovln je čistý, takže umožňuje vyrábět jinak nevyrobitelná barevná skla. Navíc skláři si pochvalují rychlost ohřevu a čistotu práce (žádné smradlavé spaliny). V noci jsem ještě hledal ty magnetrony ...... spřáhnout 4 z mikrovlnky by asi šlo, ale nebyla by žádná sranda to bez speciálních přístrojů naladit. Naštěstí jsou dostupné průmyslové magnetrony, takže není co řešit. Stačí koupit průmyslový magnetron s výkonem pár kW. Našel jsem jich na e-bay asi 10 za celkem přijatelné ceny. Možná nějaký koupím a vyzkouším. S tím jedním magnetronem by to už mělo být celkem snadné. Kuplovna ........ kyslík stačí mixovat do přívodního vzduchu, není potřeba žádná složitá technologie.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, na sklo jo, já furt přemejšlím přes železo.U průmyslových magnetronů bych nad cenou nejásal,páč k nim potřebuješ i ostatní hárdvér, třebas to vn trafo činí dvoj až pětinásobek ceny samotného magnetronu.  i stínění mikrovln bude jiné, než těch párset vatíků u mikrotrouby. A felíš se jen jednou, pak se jako první uvaří orgány s největším obsahem vody, což jsou oči..... je to moc rychlý na mne, proto jako pomalej dinosaurus uvažuju o méně rychlé technologii. ohřev skla v kovové nádobě bude pro mne fajn indukčně, lépe plynem.


Kyslík nechci kupovat, dělat si ho sám, resp ve vzduchu obsah ztrojnásobit bez náročné technologie.Dobrý je i předehřev spalovacího vzduchu, tím se šetří min 50% paliva.

QNX říká:


JBJ: naopak, ta technologie se používá, protože účinnost je dost velká a ohřev pomocí mikrovln je čistý, takže umožňuje vyrábět jinak nevyrobitelná barevná skla. Navíc skláři si pochvalují rychlost ohřevu a čistotu práce (žádné smradlavé spaliny). V noci jsem ještě hledal ty magnetrony ...... spřáhnout 4 z mikrovlnky by asi šlo, ale nebyla by žádná sranda to bez speciálních přístrojů naladit. Naštěstí jsou dostupné průmyslové magnetrony, takže není co řešit. Stačí koupit průmyslový magnetron s výkonem pár kW. Našel jsem jich na e-bay asi 10 za celkem přijatelné ceny. Možná nějaký koupím a vyzkouším. S tím jedním magnetronem by to už mělo být celkem snadné. Kuplovna ........ kyslík stačí mixovat do přívodního vzduchu, není potřeba žádná složitá technologie.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

JBJ: Tak samozřejmě mikrovlny i používaný vysokonapěťový zdroj jsou smrtelný nebezpečí. Naštěstí se oboje chová  předvídatelně, takže pokud víš co dělat a dodržuješ bezpečnostní pravidla, tak máš docela dobrou šanci na přežití :-) Kyslík stejně potřebuju pro autogen, tak když spálím o pár flašek víc, tak to nebude tak hrozné, aby se vyplatilo dělat kyslíkový koncentrátor. No a kovová nádoba na tavení skla .......... máš doma hodně platinového plechu, nebo z čeho bys to jako chtěl dělat? Předehřev vzduchu ........ to je jasná volba, permakulturně tak vyřešíš i chlazení pláště :-)




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, takže, technoflogii lití skla jsem viděl v itálii. používali keramický koflík s litinovým jádrem a ohřívali to indukčně. ostatně, i mikrovlny projdou sklem i keramikou bez zvláštního efektu.A rozžhavené kovy se pro vlny v řádů gigaherců tváří, jako magnetické supravodiče, a proto se to v kovolijectví nepoužívá. Takže to budeš muset řešit. Teplota tání skla je fakt rozličná, od 800 do 2000, takže to bude boj. Ale proč ne, je to lepší, než se kopat nudou do zadnice.Předehřevem vzduchu se dá efektivita spalování zvýšit o mnoho , mnoho procent. V ústavu využití paliv tvrdí až 80%

QNX říká:


JBJ: Tak samozřejmě mikrovlny i používaný vysokonapěťový zdroj jsou smrtelný nebezpečí. Naštěstí se oboje chová  předvídatelně, takže pokud víš co dělat a dodržuješ bezpečnostní pravidla, tak máš docela dobrou šanci na přežití :-) Kyslík stejně potřebuju pro autogen, tak když spálím o pár flašek víc, tak to nebude tak hrozné, aby se vyplatilo dělat kyslíkový koncentrátor. No a kovová nádoba na tavení skla .......... máš doma hodně platinového plechu, nebo z čeho bys to jako chtěl dělat? Předehřev vzduchu ........ to je jasná volba, permakulturně tak vyřešíš i chlazení pláště :-)







Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

JBJ: Kov obalený keramikou? Tak takovej kelímek jsem ještě neviděl. Nezdá se mi to ani moc pravděpodobné, protože teplota tání litiny a teplota na kterou se ohřívá sklo určené k odlévání k sobě moc nejdou. Nehledě na tepelné roztažnost díky kterým se ta keremika na litině asi neudržela. Mikrovlny projdou pouze studeným sklem, jak ho ohřeješ, tak už mikrovlny velice dobře pohlcuje. Můžeš si to vyzkoušet i v normální mikrovlnce, zkoušel jsem to a funguje to. Mikrovlny k tavení kovů jsem už zkoušel také a jediný problém byl s nedostatečným výkonem 700W magnetronu z běžné mikrovlnky, který zvládá maximálně desítky gramů taveniny, navíc geometrie mikrovlnky není vůbec k tomu účelu vhodná. Takže se pokusím sehnat magnetron tak 3-5kW a svařit pro něj nějakou škatulku s žáruvzdornou izolací ...... za pokus to stojí.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od jarda bon jovi »


mno, já toho neviděl a jsou na světě věci, který nechápu. tavba skla v it probíhá při 900 grádech a tak je to správné, tak to má být.A keramiku na kovu není potíž vyrobit. mám na ponku píst z motoru z keramiky s vložkou na pístní čep z hliníku.Hranice mezi kovy a keramikou se v posledních 20 letech hodně smazala.Navíc chápu, že slovo litina je stejný pojem, jako věc. Je to sice tuhý roztok uhlíku v železe, ale to ostatní už je jiná liga.Stejně tak keramika už dávno v průmyslu přesta3la být tím, jak ji chápeme.


Tam ale nechci. Spíše zpátky, než dopředu. Než vozit flaše s kyslíkem , raději si ten připravit sám pomocí šetrné technologie. ostatně, naši předkové provozovali autogen pouze s vyvíječem a šlapacím ventilátorem na vzduch.


Stejně tak chci stavět pec, na kterou budu potřebovat akurát ventilátorek a nějaké trubice s magnety. Provoz na dříví, to je jasné. Zatím budu ověřovat principy a postupy na plynové peci a pak, dá li všemohoucí ,se vrhnu na univerzální pec, kde se bude tavit i ta magická litina. obyčejná šedá litina na hrnce, pánve a kuthánky.... se smaltem.... božínku.Zatím však čekám, ešli mi povolej větrnej mlejn. něco po něčem.



QNX říká:


JBJ: Kov obalený keramikou? Tak takovej kelímek jsem ještě neviděl. Nezdá se mi to ani moc pravděpodobné, protože teplota tání litiny a teplota na kterou se ohřívá sklo určené k odlévání k sobě moc nejdou. Nehledě na tepelné roztažnost díky kterým se ta keremika na litině asi neudržela. Mikrovlny projdou pouze studeným sklem, jak ho ohřeješ, tak už mikrovlny velice dobře pohlcuje. Můžeš si to vyzkoušet i v normální mikrovlnce, zkoušel jsem to a funguje to. Mikrovlny k tavení kovů jsem už zkoušel také a jediný problém byl s nedostatečným výkonem 700W magnetronu z běžné mikrovlnky, který zvládá maximálně desítky gramů taveniny, navíc geometrie mikrovlnky není vůbec k tomu účelu vhodná. Takže se pokusím sehnat magnetron tak 3-5kW a svařit pro něj nějakou škatulku s žáruvzdornou izolací ...... za pokus to stojí.





Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

Umíte někdo tavit Al folie (pod 10um) ???


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

Ivan Permawebovič: Jak tavit? Folie se válcuje, neodlévá se. Pokud by šlo o roztavení hotové folie, aby se z ní udělalo něco jiného, tak to je slepá ulička.


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

Folie budou použity jako zdroj Al, (tj. základní materiál bude mít čistotu Al cca 99%) a cílem je vyrobit něco jako  Al mikroingot - jakýkoli tvar, mohou být i malé rozměry, menší množství strusky by také nevadilo, výsledné materiály by se prodaly do výkupu surovin.


Asi nejen v ČR nejsou vykupovány tenké folie,  údajně "shoří" při tavbě, tj. asi se to musí tavit při nekyslíkaté atmosféře, vím o jednom pokusu v Praze,  kdy se foliemi mohlo přispívat na dobročinné účely, ale nepodařilo se mi zjistit , kdo byl tavič. Napadlo mne to otočit, tj. aby by někdo nabízel pořadatelům dobročinných akcí zpracování na prodejný polotovar, nebo ještě lépe přímý výkup. Je velký rozdíl přispívají-li lidé korunkami nebo tím co hází do popelnic.    



Odpovědět