Širočina

Vše o řemeslech a nářadí
jarda bon jovi

Re: Širočina

Příspěvek od jarda bon jovi »

mno, já vrtal pro kloučka takovou trumpetu, taková australská roura, didžeridů, nebbo tak něco a bylo to dobrý.

Jináč ten vrták udělá každej slušnej kovář, klidně jen hlavičku. Osvědčilo se mu vrtat naaráz, dovrtávání větším vrtákem

zvyšovalo radiální tlak a praskalo to.... i když klouček chtěl tenké stěny.

těch 6cm je dle mého moc, bude tam velký tlak vody, který roste s průměrem. Pokud to máš na praktické využití, šel bych do 4cm.

Rozhodně se mrknu na ohebnou hřídel, co jsem k tomu vymyslel, uměl jsem vrtat i do zatáčky, ale dřevo muselo mít uprostřed ten kousíček toho měkkého, jako bez. Tím šel tenký vodič, spojen s klasickým vrtákem.Dokonce jsem vrtal pneumatickým utahovákem, aby to šlo od ruky.....Klouček už netroubí, je z něj za pár let dospělák a tak to pohledám, rozhodně ty krátké vrtáky mám k dispozici.Jináč mi vládne pan chaos. Pokud někdo pojede mým směrem, pošlu to.

QNX

Příspěvek od QNX »

JBJ: Nemám to na vodu, na vodu používám LDPE trubky :-) Je to na umění :-) Síla stěny bude velká, takže to nebude problém. Hmm, pneumatický utahovák mám, to bych mohl vyzkoušet. Takže normální nebozez velkého průměru a vrtat na jeden zátah?

jarda bon jovi

Příspěvek od jarda bon jovi »

Umění.... to jsou mně událostě....ano, tak se to prostě dělalo, za tím nebozezem byl kus kulatiny, který měl jen o mijlimetr menší průměr než ten nebozez a sloužil jako vodítko. Viděl jsem originál vrták, který to vodítko měl 30cm dlouhé. Je to kvůli tomu, aby to neuhýbaklo, delší už by tvořilo veliké tření a hůř by se s tím točilo.

Utahovák jsem měl s možností vypnutí rázů, ty rázy mne roščilkovaly, na funkci to nemělo vliv. Dá se použít i elektrický utahovák narex. Nebo si to zasloužit rukama.

Taky bude důležité umět nabrousit ten vrták a udržovat jej ostrý. Nu a poslední, vrtal jsem vždy syrové dřevo. Suché byla jiná liga.... vrzalo to, skřípelo a chtělo to vodu či olej.to vodítko.... Po syrovém vrtání zase dosychá s mikroprasklinkama, jak to chodí u schnutí.

škoda, mohl jsem být umělec....

QNX říká:

JBJ: Nemám to na vodu, na vodu používám LDPE trubky :-) Je to na umění :-) Síla stěny bude velká, takže to nebude problém. Hmm, pneumatický utahovák mám, to bych mohl vyzkoušet. Takže normální nebozez velkého průměru a vrtat na jeden zátah?

míra

Příspěvek od míra »

Pro inspiraci, že existuje. Dalo to práci ji sehnat, ale podařilo se.

Odpovědět