Širočina

Vše o řemeslech a nářadí
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Širočina

Příspěvek od QNX »

mastnacek: má to i další výhodu v tom, že až si člověk zasekne širočinu do jednoho kolena, může si ruce prohodit a zaseknout si ji ještě do druhého :-) Širočiny mám dvě, ale pásová pila je pásová pila :-)


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Širočina

Příspěvek od míra »

škoda, že se vše nevyrábí pro leváky, aby se praváci mohli přeorientovat na obouruč. Ano přehodit ruce je velmi užitečné, ale většinou nedostanete do druhé ruky ten stejný cit jak do první. Je to dost těžké, alespoň pro mě. A k tomu, je sekera těžká, což je ještě víc problematické. Proto bych si raději zasekl širočinu nejdříve do levého kolena.

mastnacek říká:


:) zkuse se preorientovat na obouruc, ma to velky vyhody. By nekdo nerek, jak je nekdy uzitecny ty ruce prohodit.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Širočina

Příspěvek od jarda bon jovi »

Chtěl bych jen upozornit, že teařské práce, obzv tesání trámů se nečinilo pouze širočinou, ale i tesařskými sekyrami, rozhodně stranovými. Z pravé či levé udělat tu druhou je pro kováře záležitost pár minut, když má roztopenou výheň.


Každopádně se zabývám i teslicemi, které rád koupím, budou li k prodeji.Sám nic neprodávám, ani nevyměním, pouze kupuju.


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Širočina

Příspěvek od míra »

Ano, máš pravdu, ostatní sekyry mám, s tím není zásadní problém, občas někdo něco prodá rozumného. Ale širočina....

jarda bon jovi říká:


Chtěl bych jen upozornit, že teařské práce, obzv tesání trámů se nečinilo pouze širočinou, ale i tesařskými sekyrami, rozhodně stranovými. Z pravé či levé udělat tu druhou je pro kováře záležitost pár minut, když má roztopenou výheň.


Každopádně se zabývám i teslicemi, které rád koupím, budou li k prodeji.Sám nic neprodávám, ani nevyměním, pouze kupuju.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Širočina

Příspěvek od jarda bon jovi »

mno, širočinu bych ti daroval, kdybys si pro ni přijel osobně. Stačí mi do sbírky 4 kousky, navíc jsem získal nedávno královskej kousek, tzn širočinu, velice starou a přesto nepoužitou.... zvoní nádherně a stejně s nimi nik


dy dělat nebudu.Takže jsem ůdosáhl pomyslného olympu v širočinách a dál již nelze....  Řekl bych, abys mi dovezl nějakou motyku, co ještě nemám, ale v těch, co mám už těžko.....


Tesařské vrtáky měním jedna k jedný za babky na klepání kosy, nebo kladiva a kladívka či palice kromě zámečnických.


Kovářský sháním duši na sekyry a motyky.to je kujs fajnovýho železa, podle kterého se formovala díra na štýlko u sekyry či těžké motyky.....




míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Širočina

Příspěvek od míra »

velkorysá nabídka, cením si toho. Nevím kde máte "sídlo", ale celkem jezdím po republice, tak bych se i někdy nezjištně zastavil. Škoda, že širočiny nepoužíváš. Sbírka motyk to zní zajímavě, ty používáte?

jarda bon jovi říká:


mno, širočinu bych ti daroval, kdybys si pro ni přijel osobně. Stačí mi do sbírky 4 kousky, navíc jsem získal nedávno královskej kousek, tzn širočinu, velice starou a přesto nepoužitou.... zvoní nádherně a stejně s nimi nik


dy dělat nebudu.Takže jsem ůdosáhl pomyslného olympu v širočinách a dál již nelze....  Řekl bych, abys mi dovezl nějakou motyku, co ještě nemám, ale v těch, co mám už těžko.....


Tesařské vrtáky měním jedna k jedný za babky na klepání kosy, nebo kladiva a kladívka či palice kromě zámečnických.


Kovářský sháním duši na sekyry a motyky.to je kujs fajnovýho železa, podle kterého se formovala díra na štýlko u sekyry či těžké motyky.....







jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Širočina

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jasně, motyk mám přes 500 a sekyr snad 200. ještě je nemám pověšený, motyky jo. Používám motyky, jen dvě,  zbytek na zdi. Jsem veliký fanda na kovové ruční nářadí, takže to mám těžké. viz sw500@seznam.cz

míra říká:


velkorysá nabídka, cením si toho. Nevím kde máte "sídlo", ale celkem jezdím po republice, tak bych se i někdy nezjištně zastavil. Škoda, že širočiny nepoužíváš. Sbírka motyk to zní zajímavě, ty používáte?

jarda bon jovi říká:


mno, širočinu bych ti daroval, kdybys si pro ni přijel osobně. Stačí mi do sbírky 4 kousky, navíc jsem získal nedávno královskej kousek, tzn širočinu, velice starou a přesto nepoužitou.... zvoní nádherně a stejně s nimi nik


dy dělat nebudu.Takže jsem ůdosáhl pomyslného olympu v širočinách a dál již nelze....  Řekl bych, abys mi dovezl nějakou motyku, co ještě nemám, ale v těch, co mám už těžko.....


Tesařské vrtáky měním jedna k jedný za babky na klepání kosy, nebo kladiva a kladívka či palice kromě zámečnických.


Kovářský sháním duši na sekyry a motyky.to je kujs fajnovýho železa, podle kterého se formovala díra na štýlko u sekyry či těžké motyky.....










Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Širočina

Příspěvek od QNX »

JBJ: Nemáš vrtáky na vodovodní potrubí?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Širočina

Příspěvek od jarda bon jovi »


máš to nja práci, nebo na parádu? ja dvoj i třímetrový vyměnil, ale na práci normální ruční vrták a nastavit hřídel dle libosti.


ručních vrtáků mám slušné hejno, něco ti nechám, jen popiš průměr......
QNX říká:


JBJ: Nemáš vrtáky na vodovodní potrubí?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Širočina

Příspěvek od QNX »

JBJ: Mám to na práci, ale klidně si udělám nový podle nějakého vzoru. Potřeboval bych vrtat asi tak 60mm díru v délce 2-3m. Kdysi jsem vrtal asi 40mm a už to byl dost masakr utáhnout. Nevím jak má fungovat vrták na větší průměry. Mám i jeden vrták bez špičky a ten jsem používal na zvětšování předvrtaných děr ......... tak se to dělalo i u těch vodovodních trubek? Nebo se na to prostě šlo silou a vrtalo se na jeden průchod?


Odpovědět