Tesařství

Vše o řemeslech a nářadí
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Tesařství

Příspěvek od PermaWeb »


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Tesařství

Příspěvek od PermaWeb »

Marek Hrdina na 2.Prosinec.2010 v 12:48
Jsem fascinovaný starými nástroji a pokud se k nějakému dostanu, tak se neudržím a koupím :) Samozřejmě do kolekce na fotografii nepatří ševcovské kladívko. Postupně je renovuji a pak vesele používám raději než elektrické. Krásné jsou názvy jednotlivých nástrojů např. vrták špulíř, pilka zlodějka, sekera pobíječka nebo širočina apod.

Odpověď přidal(a) tomáš hanák na 21.Prosinec.2010 v 18:19
Zdravíčko , doporučíte mi nějakou knihu ohledně tesařství ? může být i "aktuální" ,ale aby v ní byly spíše starší postupy , ke staršímu nářadí přístup mám :)

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 22.Prosinec.2010 v 0:07
Můžu doporučit: Tesařství a pokrývačství - návrh, vytyčení a vedení stavby od Ing. Kohouta a Ing. Tobka, mám vydání z roku 1932, ale vyšlo v Gradě někdy kolem roku 2006, bohužel už jen ve formátu A5, takže výkresy jsou malé. Postupně knihu skenuji, tak ti ji můžu poslat. pro mě zajímavé i z důvodu technologie šindelových střech, roubených a hrázděných konstrukcí. Další knihou, která z této trochu čerpá je Kvalifikační příručka tesaře od Ing. Hájka, tu zatím nemám naskenovanou, ale disponuji jí, ale je to už "novodobá" učebnice z roku 1973. Dají se sehnat v antiku nebo v knihovně.

Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Tesařství

Příspěvek od Eltariel »

Nabízím sadu hoblíků :-)

Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Re: Tesařství

Příspěvek od Marek Hrdina »

Nádherná kolekce, na kolik si ji ceníte? 



Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Tesařství

Příspěvek od Eltariel »

Je to celkem pěkná sada, 4 kusy štelovatelných hoblíků - ty se vidí málo, 2 nebo 3 oblé hoblíky a ostatní různé. Je možné i dřevěnou vodováhu a ještě jednoho macka (ten velký hoblík uprostřed), který by potřeboval malou úpravu - jeho spodní část je odklížená od vrchní. 


Detailnější fotografie bych mohla ještě dodat, 250,-Kč za kus vezme-li se celá sada 20 hoblíků.


Uživatelský avatar
Marek Hrdina
Příspěvky: 204
Registrován: 10 bře 2010 19:33

Re: Tesařství

Příspěvek od Marek Hrdina »

Děkuji za Vaši odpověď, ale není to v mých finančních možnostech, ale jinak pěkná sbírka. Škoda prodávat.



Eltariel říká:

Je to celkem pěkná sada, 4 kusy štelovatelných hoblíků - ty se vidí málo, 2 nebo 3 oblé hoblíky a ostatní různé. Je možné i dřevěnou vodováhu a ještě jednoho macka (ten velký hoblík uprostřed), který by potřeboval malou úpravu - jeho spodní část je odklížená od vrchní. 


Detailnější fotografie bych mohla ještě dodat, 250,-Kč za kus vezme-li se celá sada 20 hoblíků.




Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Tesařství

Příspěvek od Eltariel »

Marek Hrdina: Škoda prodávat....no nám se to doma jen povaluje a je škoda ,když nářadí zahálí. Práce s hoblíky je pro silné chlapy, já si místo nich vezmu pořízy, kopačky nebo dláta:-)   Ale to je na lidech , co je komu blízké a co kdo rád drží v ruce.

Uživatelský avatar
Lukáš Vejnar
Příspěvky: 25
Registrován: 07 črc 2012 16:44

Re: Tesařství

Příspěvek od Lukáš Vejnar »

Ahoj Eltariel, jsou hoblíky ještě na prodej? Nechci všechny, mám zájem jen o některé.


Kde je můžu vidět?


Lukáš




Eltariel říká:


Nabízím sadu hoblíků :-)



Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Tesařství

Příspěvek od Lea Bal »



Ahoj Marek, bolo by mozne poslat mi zoskenovanu verziu knihy Tesařství a pokrývačství? Diky.

PermaWeb říká:


Marek Hrdina na 2.Prosinec.2010 v 12:48
Jsem fascinovaný starými nástroji a pokud se k nějakému dostanu, tak se neudržím a koupím :) Samozřejmě do kolekce na fotografii nepatří ševcovské kladívko. Postupně je renovuji a pak vesele používám raději než elektrické. Krásné jsou názvy jednotlivých nástrojů např. vrták špulíř, pilka zlodějka, sekera pobíječka nebo širočina apod.

Odpověď přidal(a) tomáš hanák na 21.Prosinec.2010 v 18:19
Zdravíčko , doporučíte mi nějakou knihu ohledně tesařství ? může být i "aktuální" ,ale aby v ní byly spíše starší postupy , ke staršímu nářadí přístup mám :)

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 22.Prosinec.2010 v 0:07
Můžu doporučit: Tesařství a pokrývačství - návrh, vytyčení a vedení stavby od Ing. Kohouta a Ing. Tobka, mám vydání z roku 1932, ale vyšlo v Gradě někdy kolem roku 2006, bohužel už jen ve formátu A5, takže výkresy jsou malé. Postupně knihu skenuji, tak ti ji můžu poslat. pro mě zajímavé i z důvodu technologie šindelových střech, roubených a hrázděných konstrukcí. Další knihou, která z této trochu čerpá je Kvalifikační příručka tesaře od Ing. Hájka, tu zatím nemám naskenovanou, ale disponuji jí, ale je to už "novodobá" učebnice z roku 1973. Dají se sehnat v antiku nebo v knihovně.




Pavel Vladař
Příspěvky: 1
Registrován: 31 pro 2012 00:00

Re: Tesařství

Příspěvek od Pavel Vladař »

Ahoj, Marku chtěl jsem se zeptat na tu knihu ,co o ni píšeš,že ji skenuješ , jsou tam výkresy - postupy při výrobě krovů, živim se tesařinou , truhlařinou , schánim delší dobu přesný postup na rozkreslení - výrobu šablony na složitější krovy , hlavně nároží ,úžlabí a nějak se mi nedaří to sehnat , dalo by se to nějak poslat - ten sken , předem díky , Pavel

PermaWeb říká:


Marek Hrdina na 2.Prosinec.2010 v 12:48
Jsem fascinovaný starými nástroji a pokud se k nějakému dostanu, tak se neudržím a koupím :) Samozřejmě do kolekce na fotografii nepatří ševcovské kladívko. Postupně je renovuji a pak vesele používám raději než elektrické. Krásné jsou názvy jednotlivých nástrojů např. vrták špulíř, pilka zlodějka, sekera pobíječka nebo širočina apod.

Odpověď přidal(a) tomáš hanák na 21.Prosinec.2010 v 18:19
Zdravíčko , doporučíte mi nějakou knihu ohledně tesařství ? může být i "aktuální" ,ale aby v ní byly spíše starší postupy , ke staršímu nářadí přístup mám :)

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 22.Prosinec.2010 v 0:07
Můžu doporučit: Tesařství a pokrývačství - návrh, vytyčení a vedení stavby od Ing. Kohouta a Ing. Tobka, mám vydání z roku 1932, ale vyšlo v Gradě někdy kolem roku 2006, bohužel už jen ve formátu A5, takže výkresy jsou malé. Postupně knihu skenuji, tak ti ji můžu poslat. pro mě zajímavé i z důvodu technologie šindelových střech, roubených a hrázděných konstrukcí. Další knihou, která z této trochu čerpá je Kvalifikační příručka tesaře od Ing. Hájka, tu zatím nemám naskenovanou, ale disponuji jí, ale je to už "novodobá" učebnice z roku 1973. Dají se sehnat v antiku nebo v knihovně.



Odpovědět