Štěpkovač na ruční pohon

Vše o řemeslech a nářadí
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od mastnacek »

Klidne, ale stalo by to peknej peniz. Jak rikam, poradnej setrvak, zprevodovat, solidni noze a muzes stepkovat stalagnity. Neni na cesticky lepsi kamen nebo prkno? Vseckojde odedrit rukama, ale jakdlouho?

Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

ještě jsem měl jeden důvod, k domečku se nedostane ani osobák, natož multikára s čímkoli, za to ale máme troje vrátka rovnou do lesa, takže alespoň štěpku bych nemusel složitě vytrekovávat. No jasně asi by to nějak šlo, ale netušil jsem jak moc by něco takového bylo(je) dostupné-nedostupné, ona nakonec cestička může být jen vyšlapaná , ne ;) proč si všechno komplikovat ...  ;)  díky za názory ...  ať je Vám dobře !!! 


Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

jo , ale , kdyby někdo něco takového uměl vyrobit, tak bych se zajímal ....   vl.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od QNX »

Cestička se štěpkou má mnoho výhod, na použití štěpkových cestiček jsem založil i koncepci "PK cestičky" jako alternativu k PK snahám o minimalizaci plochy cestiček (alternativa k vzhledově zajímavé, ale jinak dost nepraktické klíčové dírce). Podstata "PK cestiček" spočívá v maximalizaci pozitivních efektů, které může přinášet dobře navržená aktivní struktura (zde cestička se štěpkou). Nápad Vladimíra Strnada na požití štěpky má velký potenciál, ale s nápadem na ruční štěpkování už tak velký optimista nejsem. Tudy asi cesta nevede. Ona ta spotřeba štěpky je dost velká a s ručním štěpkováním už mám zkušenost. Udělali jsme ručně asi 2 m3 dlouhé štěpky, ale moc rád jsem přešel na štěpkovač :-)


Náhledy snímků  z prezentace "8 funkcí PK cestičky" :-)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od mastnacek »

Tak sehnat nejakej ten slavia stabilak na naftu, krmit by sel mozna i olejem z smazeni nebo lisovanym z neceho? A tyhle motory uz nejakej ten konik maj a setrvaky veliky...


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od mastnacek »

Dobrej nahled, nevidim tam ani N :)

QNX říká:


Cestička se štěpkou má mnoho výhod, na použití štěpkových cestiček jsem založil i koncepci "PK cestičky" jako alternativu k PK snahám o minimalizaci plochy cestiček (alternativa k vzhledově zajímavé, ale jinak dost nepraktické klíčové dírce). Podstata "PK cestiček" spočívá v maximalizaci pozitivních efektů, které může přinášet dobře navržená aktivní struktura (zde cestička se štěpkou). Nápad Vladimíra Strnada na požití štěpky má velký potenciál, ale s nápadem na ruční štěpkování už tak velký optimista nejsem. Tudy asi cesta nevede. Ona ta spotřeba štěpky je dost velká a s ručním štěpkováním už mám zkušenost. Udělali jsme ručně asi 2 m3 dlouhé štěpky, ale moc rád jsem přešel na štěpkovač :-)


Náhledy snímků  z prezentace "8 funkcí PK cestičky" :-)





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od QNX »

mastnacek: SLAVIA ........ jo, klidně pojede na vyjetej olej z hospody, nebo z autoservisu, na sádlo, na LTO, petrolej .... je to všežer a díky tomu, že je to pomaluběžnej motor, tak to všechno dokáže docela dobře spálit. Ty stabiláky mám doma 4 ..... naprosto úžasné stroje.


Náhledy ...... nojo, nic tam není vidět :-) Já jsem to naschvál zmenšil, abych povzbudil vaši představivost a tvořivost, třeba přijdete na další možnosti :-)


Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

jen chci říct , že ten nápad nápad není můj, je z kurzu permakultury H.Vopršala, a rád bych ještě vyzdvihl ten důvod, že celá permakultura je způsob jak si vypěstovat zdravé biopotraviny ekologickým, trvalě udržitelným způsobem, atd.tedy pro mě např. i bez použití strojů spalujících fosilní paliva,  proto se zajímám o to, aby i každý krok a materiál do takové zahrady přinesený a použitý nepřekračoval tyto podmínky. ... a mám za to , že to, že je něco fyzicky namáhavé nás neopravňuje k tomu, abychom si ničili vlastní životní prostředí ...  ... a třeba by tím těžkým fyzicky namáhavým kolem mohl točit koník, oslík, kravka ...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od QNX »

Vladimír Strnad: H Vopršala neznám, ale nápad použít štěpku na cestičky jistě vznikl ještě dříve než se H. Vopršal narodil. Nápad je to starý ........ ale to neznamená, že by se s ním nedalo kreativně pracovat a že by se nedal vylepšovat. Tvůj záměr nepoužívat fosilní paliva chápu, jenom je potřeba ho brát z reálného pohledu. Nasekat si ručně trochu štěpky na malinkatou zahrádku je jistě možné. Nakonec jsem si to už i vyzkoušel. Naštěpkovat dost materiálu pro plochy zajišťující potravinovou soběstačnost už může být zcela mimo lidské síly. Ano, můžeš použít tažnou sílu zvířat (postav si žentour), můžeš investovat mnohem menší částku a pořídit si FV panely a štěpkovat na sluneční energii, můžeš sbírat přejeté kočky na krajnici a škvařit z nich sádlo pro pohon stabiláku, můžeš vyrábět bionaftu z použitého oleje, můžeš vyrábět biolíh ........  :-) Možností je mnoho. Zatím jsi nenapsal kolik té štěpky potřebuješ. Já letos spotřebuju asi tak 20m3 a to je v ručním provedení zcela mimo mé možnosti. Kdyby šlo o štěpku na pár m cestičky, tak stačí sekera, nebo mačeta.


Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

No jasně nápad se štěpkou bude asi hodně starý..


my budem potřebovat tak podle mě 5m3 a to ještě ne najednou , není čas zakládat celou zahradu najednou .


no zrovna tu mám hromadu větví , normálně je ručně lámu na velikost do kamen, svážu drátem do "otepů" a používám na zátop místo třísek, tak zkusím asi tou sekerou, abych věděl zač jetoho loket ...


jinak mi došlo, že máme elektřinu od nanoenergies a ti mají nějakých 92% z bioplynu, 6%větrné el(ty  nemám moc rád) 1%malé vodní a 1% sluneční střešní...  takže můžu vesele štěpkovat elektřinou .... jsem tro ale hlava děravá ...  ;)


 


 


Odpovědět