Štěpkovač na ruční pohon

Vše o řemeslech a nářadí
Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

Ahoj, netušíte někdo zda existovali, či existují štěpkovače či drtiče větví na lidský pohon , nějaké točení klikou , nebo tak....    mám už dost všech těch motorů , benzínů  a kabelů ...  Či nějaký nápad jak si něco takového postavit ...   ??   díky vl.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od QNX »



PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od PilotPM »

Jako první mě napadla sekerka.
Jinak budou potřeba min dva lidi, jeden jako motor (co se šíleně nadře) a druhý bude podávat větve.


Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

...  jeden co si perfektně a zadarmo a na čerstvém vzduchu zaposilujeme, beztak jsme všichni trochu ochablí jak všechno dělají nějaké stroje .... 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od jarda bon jovi »


Člověk je schopen vytvořit omezenou dobu výkon srovnatelný s 300w el výkonu.


tedy, na blbej, maličkej a zcela nevýkonnej zahradní štěpkovač bude potřeba 3 kusů motorových lidí, podle kondice i 4.Mluvím však o halouzkách, max jako malíček zdravého člověka.S malíčkem hydrocefaluse si to neporadí...¨.


Jak vidno, pouze nějaká sekta by si mohla poradit s průměrně výkonnou verzí zahradního štěpkovače.


Oporou v mých tvrzení budiž nejen dobbová literatura, i fotografie, kdy se v minulosti jeden lehčí kůň nahradil sedmi tažnými lidmi,Kteří se však vyměnili nikoli po půl dni, ale po čtvrt.......


Sám jsem viděl na vlastní oči štěpkovač poháněný lidskou silou,bylo to na žulavách v polsku u pěstitele tabáku, který pálil tabákové sušené stvoaly v automatickém kotli na uhlí.Měl starou řezačku píce, sečkovici upravenou na šlapací pohon.Řezal na tom i vrbové proutí. Osobně to považuju za neštastné přání...
Vladimír Strnad říká:


...  jeden co si perfektně a zadarmo a na čerstvém vzduchu zaposilujeme, beztak jsme všichni trochu ochablí jak všechno dělají nějaké stroje .... 





Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Martin Gross »

Štěpky na topení, nebo na kompost? Topení . stačí sekyra - kompost - nechat na kupě a ono to pomalu zetlí také. Štěpkovač, mlýn, šrotovník, to všechno jsou věci tak spíš na hamr, na mlýnské kolo, než na lidský pohon.



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od mastnacek »

Proc ne :) Obrovskej setrvak minimalne tunovej, nejakej rozchoditelnej prevod  dat to do pohybu a jede se. Jako napriklad u dvepade javky, jak ma tezkou kliku, tak se silou vule prehoupne prez kopec kdyz se to rozparadi :)


Delat stepky sekyrkou ve velkym to je vo voci. A vubec nechpau proc bys stepkoval, to je jak pise jbj energeticky narocny. Si radsi postav raketaky a do nich muzes postavit klacek dlouhej co ti strop dovoli. A klidne 10 cm prumer, to zvladnes porazit dobrou macetou na 4 seknuti a proschne ti za leto. No ne?


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Patrik Stach »

Štěpkoval jsem ručně (sekyrou) starou jabloň a bezinku. Tedy větve do průměru tak 2cm na špalíčky kolem dvou, tří centimetrů. Týden jsem po té šichtě nepohnul zápěstím. Kašlat na to :-)


Uživatelský avatar
starej křupan
Příspěvky: 21
Registrován: 20 úno 2012 22:49

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od starej křupan »

co takhle bedna bez dna (třeba prázdnej kompost) a ostrej rovnej rejč? tenký proutí to vezme, na větší se vyplatí sekyra a šup do kamen. 


Uživatelský avatar
Vladimír Strnad
Příspěvky: 14
Registrován: 02 úno 2014 19:34

Re: Štěpkovač na ruční pohon

Příspěvek od Vladimír Strnad »

šlo mi o štěpku na vysypávání cestiček mezi záhony, objevil jsem fotky tohodle, ale je to jen na slámu, slunečnice atd. , tak jsem myslel , že by mohlo být něco takového jen o trochu silnějšího .... 


Odpovědět