Pylochyt

Vše o řemeslech a nářadí
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pylochyt

Příspěvek od jarda bon jovi »

Heršoft, kdyby se s tím dalo vykrmit prase, navrhnu tě na nobelovu cenu.... A ta chuť, vepřové na medu.... božínku....

QNX říká:


PilotPM: Výrobce úlů asi nebude zrovna ochotnej poskytovat výkresy konkurenci. Navíc jsem zatím nenašel žádného výrobce úlů z ČR, který by v nabídce měl nějaký pěkný pylochyt.


Vlasatej: To mám samozřejmě prostudované, ale ani tam jsem nenašel nic co by mi vyhovovalo.



Nevadí, výkresy už nehledám. Prošel jsem si stovky fotek pylochytů a pár hodin videa z celého světa, jak by to mělo fungovat už jsem zjistil. Takže výkresy udělám vlastní podle představ a technologických možností co mám. Stejně budu letos vyrábět asi 20 kompletních úlů, tak udělám rovnou i pylochytová dna. To by pak mělo stačit na nasbírání víc jak metráku pylu ročně ..... a pokud se mi podaří z něj udělat něco stravitelného, tak to je řešení jak téměř bezpracně zajistit zdroj bílkovin pro menší hospodářství.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pylochyt

Příspěvek od QNX »

JBJ: od jednoho včelstva se dá natěžit tak 4-7kg pylu ročně, mám v plánu tak 30 včelstev,  to je 100-200kg pylu ročně. Složení pylu je cca 1/4 bílkoviny 1/4 cukry a 1/14 tuk ........ jako potravina i jako krmivo mooooc zajímavé. Kdybych měl to samé množství bílkovin vypěstovat, tak bych se docela nadřel, jenže já jsem líný permakulturník :-) Tohle je další téma, které by permakultura měla řešit a vyřešit ......... a zase se tomu nikdo nevěnuje.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Pylochyt

Příspěvek od Caso »

QNX: Pokud dokazes podomacku "rozlousknout" pylove zrno, tak uz ho asi nikdy nebudes muset sbirat, a budes zit jenom z poplatku za patenty. Mozna, ze mam nepresne informace, ale co vim, tak jsou pylova zrna nesmirne odolna, diky sve "slupce", diky cemuz si take uchovavji klicivost stovky let. Ted hadam, ze vcely ji asi nejak enzymaticky stepi, takze "staci" zreplikovat jejich zpusob zpracovani pylu. To jsem opravdu zvedav, zda se ti to podari. Bez ohledu na vyse zminene je to urcite dobra cesta kudy jit, pokud mas dost pozemku, tak pylodarne rostliny jsou o dost spolehlivejsi na pestovani nez nektarodarne. Toto mnozstvi ti da v pohode 1 -2 hektaru svazenky, kterou jeste muzes pouzit jako zelene hnojivo, takze vitezstvi na vsech stranach, zurodnovanim pudy dosahnes pokryti spotreby bilkovin, s minimalni investici ... Hmm, hned jak t opisu, tak uz se mi to zda az prilis dobre,aby to bylo realne mozne.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Pylochyt

Příspěvek od Vlasatej »

nejlepší bude pojídat rovnou ty včelí larvy které jsou pylem krmeny :) 


S 30 včelstvy se nadřeš až až :)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pylochyt

Příspěvek od QNX »

Caso: Je to tak, rozlousknout pylové zrno je pořádný oříšek a postup jak toho dosáhnout by se za pár milionů dal prodat. Nejdřív musím sestrojit ten pylochyt, jinak to nemůžu vyzkoušet :-)


Vlasatej: Starat se o 30 včelstev je sice dost práce, ale nápad pořídit 30 včelstev předcházel před nápadem sbírat pyl. Samotný sběr pylu už je pracný jen málo, tak není důvod té příležitosti nevyužít.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Pylochyt

Příspěvek od jarda bon jovi »

no jo, já mám kámoše a ten je bez práce, tak mu chci pomoct a zařídit mu včelín na svých pozemcích, 150 až 200 včelstev, odbyt ven vč propolisu, kašičky, i ten pyl by chtěli. Měl by to na plný úvazek, což by se dalo. Takový prásko vykrmený pylem by nemuselo být scifi. nemam problema....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pylochyt

Příspěvek od QNX »

JBJ: to je pěknej projektík ......... jen ty náklady (tak mega?)  mohou být pro některého nezaměstnaného menší problém.


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Pylochyt

Příspěvek od Slavek Krčmář »

O pylochyty jsem se taky zajímal. Když jsem jich pár viděl v provozu zájem upadl.


Kromě pylu tam byla spousta včelích nožiček a tak jsem se rozhodl,že mi to nestojí zato.


Pokud by se tohle dalo odstranit tak by to bylo super.


Kamarádka nechávala pyl myslím nakvasovat,aby byl stravitelnější. Přesně už nevím.


Musel bych se zeptat je to už pár let.


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Pylochyt

Příspěvek od QNX »

Slavek Krčmář: Pyl musíš přečistit, to je jasný. Ano, to nakvašování v medovém roztoku se používá, někde na to postup mám.


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Pylochyt

Příspěvek od FSP »

mít také bory tak máš aj pyl



https://www.youtube.com/watch?v=epgVD2qZvEU


Odpovědět