Solární ostrov

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Solární ostrov

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, 12 voltíků není špatných právě na led svítidýlka a notes. Možná lednička menších rozměrů z karavanu. Jináč s tým nenakrmíš ani nabíječku mobilu, páč vš jest na 220....


Já bych chtěl tohle, s podsklepením....http://www.vetrny-mlyn-svetlik.com/2011/index.php?page=popis


Možná ten sklep vedle s přístupovou chodbou. Velikost bude tak akurát....mechanismus pohonu však s menšíma ztrátama, s kravskou životností,dobře vyvážené a dimenzované i na pořádný fičák....


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Bebe »

QNX: Však toto ani nie je poradňa pre zákazníkov, ale každý, kto uvažuje o ostrovnom systéme, tak si musí urobiť analýzu toho, čo používa a čo by mohol do budúcnosti potrebovať. 12V systém si môže urobiť bez problémov i laik, so základnými znalosťami v oblasti elektro. Takýto systém je myslím (ale štatistiku nemám) pre väčšinu bežných záujemcov o fotovoltaiku v tomto momente dostačujúci a občasné použitie výkonnejších strojov možno riešiť inak. Existuje i dosť spotrebičov na 12V. Potom dlho-dlho nič a až potom spotrebiče na 230V/380V, ktorých je prevažná väčšina, ale tie každodenne používaš ty, JBJ a potom zase dlho-dlho nikto. Čiže z tohto pohľadu by sa dali ostrovné systémy rozdeliť na malé a veľké a keď sa o tom máme baviť, tak by bolo vhodné, baviť sa o tom oddelene, zvlášť keď si uvedomíš, že Tvoj pomerne veľký 6kWP systém utiahne v mesiacoch december a január ledva 200W stálu záťaž. Väčšie ostrovné systémy 24V, 48V by som v tejto diskusii neriešil, v podstate sú to len násobky 12V systému a pokiaľ by bolo nutné pravidelne ťahať vysoké prúdy, možno zvážiť použitie batérií LiFePo4.


JBJ: Jenom kvůli najíječce mobilu si k systému nebudeš kupovat menič napětí, ale vystačíš si s autonabíječkou, což není taková položka. Na 12V je osvetlenie, autoelektronika, rádiá, CD/DVD, televízory, malé čerpadlá na vodu, obehové čerpadlá a malé ventilároty, ohradníky, alebo malý kompresor.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Solární ostrov

Příspěvek od jarda bon jovi »

no dobře, ale kterej spotřebič je na 12 24 nebo 48 volt?  Jakejkoli vergl je na 220, i ta blbá nabíječka na mobil, nebo nabíječka na notes.... mám těch verglů v rodině fakt závěje 3a i nabíječka pro baterky na autíčka pro juniory se strká do zdi 220v.





Bebe říká:


QNX: Však toto ani nie je poradňa pre zákazníkov, ale každý, kto uvažuje o ostrovnom systéme, tak si musí urobiť analýzu toho, čo používa a čo by mohol do budúcnosti potrebovať. 12V systém si môže urobiť bez problémov i laik, so základnými znalosťami v oblasti elektro. Takýto systém je myslím (ale štatistiku nemám) pre väčšinu bežných záujemcov o fotovoltaiku v tomto momente dostačujúci a občasné použitie výkonnejších strojov možno riešiť inak. Existuje i dosť spotrebičov na 12V. Potom dlho-dlho nič a až potom spotrebiče na 230V/380V, ktorých je prevažná väčšina, ale tie každodenne používaš ty, JBJ a potom zase dlho-dlho nikto. Čiže z tohto pohľadu by sa dali ostrovné systémy rozdeliť na malé a veľké a keď sa o tom máme baviť, tak by bolo vhodné, baviť sa o tom oddelene, zvlášť keď si uvedomíš, že Tvoj pomerne veľký 6kWP systém utiahne v mesiacoch december a január ledva 200W stálu záťaž. Väčšie ostrovné systémy 24V, 48V by som v tejto diskusii neriešil, v podstate sú to len násobky 12V systému a pokiaľ by bolo nutné pravidelne ťahať vysoké prúdy, možno zvážiť použitie batérií LiFePo4.


JBJ: Jenom kvůli najíječce mobilu si k systému nebudeš kupovat menič napětí, ale vystačíš si s autonabíječkou, což není taková položka. Na 12V je osvetlenie, autoelektronika, rádiá, CD/DVD, televízory, malé čerpadlá na vodu, obehové čerpadlá a malé ventilároty, ohradníky, alebo malý kompresor.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

jbj: nabíječku na mobil můžeš klidně udělat pro 12,24 i 48V, to by byl ten nejmenší problém. Pro 12V a 24V je spotřebičů docela dost, ale ceny jsou větší než u těch na 220. Já už jsem to tady psal, že kdybych dělal pro sebe větší ostrov, tak se vykašlu na normy a udělám si stejnosměrné rozvody na 100V, nebo na 200V ........na 100V DC by fungovala spousta spotřebičů z USA a na 200V DC zase spousta spotřebičů našich .......... vsadím se, že i ta tvoje nabíječka na mobil by fungovala v tomhle systému. Krmil bych to přímo z 100/200V akumulátoru a na nějakej měnič (kterej by upravoval napětí a frekvenci v síti) bych se úplně vykašlal. Z té 200V DC sítě bych mohl napájet frekvenční měnič přímo do DC meziobvodu a pak tím krmit i 3f asynchronní motory. Nebo je spousta starších vyřazenejch DC servomotorů co by si na 100/200V DC pochutnala i bez měniče a ještě k tomu za pár kaček ....... tohle je cesta, kterou pokud vím nikdo nepoužívá, ale jsem přesvědčený, že by to bylo nejlepší řešení. DC rozvody nikdo neřeší, ale když jsem navrhoval přípojku k malé větrné elektrárně, tak mi taky vycházela jako nejlepší varianta s 700-900V DC vedením po dvou drátech. Pokud chcete něco zvláštního, hledejte méně běžná řešení.


Uživatelský avatar
Včelka Mája
Příspěvky: 58
Registrován: 21 úno 2011 10:08

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Včelka Mája »

Takže nezávislost na energetických firmách je jen chiméra. Vodu ze sedmnácti metrů solárním panelem nevyčerpám.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Včelka Máj: ale vyčerpáš, když vybudeješ vhodný systém.


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Marion »

Prosím vás o radu. V místě našeho budoucího bydliště je připravený ostrovní systém, ale je tam zároveň i přípojka od čezáků, která je nyní využivána. Jak zařídit zapojení toho systému? Jde to nějak legálně? Respektive, co musím udělat, abych to mohla legálně využívat? Díky!


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Marion »

Ještě jedna věc... Používala jsem takový mini oss pro dobíjení zdroje na el. ohraník, ale při stěhování se mi vytratil měnič, byla to taková malá krabička dělaná doma na koleni, ale už mi ji nemá kdo znovu udělat... Nevíte kde bych něco takového koupila? Případně nemáte někdo plánek podle kterého by se to dalo vyrobit, otec je šikovný, ale bez plánku mi to neudělá...


Mám tam starou autobaterii, zdroj pro ohradník (nebo spíš pulzní generátor či jak se tomu nadává, ale v obchodě pod názvem zdroj?) také vyráběný doma, pak ten panýlek, co dobíjel baterii a ta potom krmila zdroj v noci, když byla přes den baterie plná, tak to zase jelo přímo do zdroje odtud do ohradníku...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Marion: tou krabičkou je myšlený nějaký regulátor nabíjení?   Můžu dodat, jestli máš zájem, napiš mi PM.




Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Marion »

Pravděpodobně ano. Já tomu vůbec nerozumím, dělal to někdy před pěti lety můj bývalý přítel, se kterým už nejsem v kontaktu. Ta krabička byla umístěná mezi panelem a baterií/zrojem a on tomu říkal měnič napětí nebo tak nějak.:-) Tím PM, jsou myšleny asi parametry, že? Opíšu.:-) Díky!

QNX říká:


Marion: tou krabičkou je myšlený nějaký regulátor nabíjení?   Můžu dodat, jestli máš zájem, napiš mi PM.







Odpovědět