Solární ostrov

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Jakub Krška: Pokud používáš cirkulárku 700W, tak ta rozhodně nesplňuje zadání na "energeticky náročnější spotřebiče". Na uříznutí prkna to je v pohodě, ale řezat na tom dřevo na zimu .......to opravdu raději nee.


JBJ: no, dvacetidenní  spotřeba v aku, to už je dost finančně náročné a především je to finančně náročné opakovaně. To není udržitelné řešení při současném stavu techniky. Možná časem nějaký lepší aku bude, ale zatím nic moc. ...... NiFe jsou zajímavá volba s životností v desítkách let (když se zadaří), to by mohlo být na doživotí :-) Také jsem o nich uvažoval. Jenže já mám takové žrouty jako 7kW soustruh, 12kW CNC obráběcí centrum, 10kW fukar na seno ..... na střeše sice 6kWp FV elektrárnu s 3f systémem, ale samotná by to stejně neutáhla aku schopný krmit ty spotřebiče by vyšel na neskutečný peníze. Proto připravuju  ty stabiláky a větrník, které budou sloužit jako doplňkový zdroj.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Solární ostrov

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno,kamarád z ameriky mi tohle vyšmoulel, že to stojí 180 tauznů při 10kw výkonu při 6 metrech za vteřinu.


http://sheerwind.com/technology/how-does-it-work


Žádné ztráty na ptácích a žádný hluk, ani ten neslyšitelný. a cena je bez cla, asi to zadám pašerákům. páč mi tenhle nenažranej stát pije krev. nebo to nechám vyrobit, ale s otočnou hlavou....možná by to šlo udělat i s podtlakovým difuzorem, ev více hlavami do jedné turbíny....


nějak to půjde, ale kde vzít čas



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

jbj: jj, přečti to co sem hodil Cyril. Tudy cesta nevede.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Solární ostrov

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně, to mi nevadí, principy jsou dávno odzkoušené ve větrném tunelu v Gratzu, postavené kusy vykazují efektivitu, takže názor pana inženýra je pouhý pšouk ve větru.


Je třeba to vyzkoušet, avšak do konvenční vrtule nepůjdu skrze infrazvuk....

Cyril říká:





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Jakub Krška: S průměrem rotoru 1.1m je to jen taková hračka za 12  000Kč. Pěkné, ale na výrobu elektřiny dobré pár dní v roce. To už by lepší službu udělala nějaká amatérská konstrukce. Za 12000 se dá postavit pěkná elektrárnička s dvojnásobným průměrem rotoru.


JBJ: tak si to pořiď, někdo ty slepé uličky prošlapat musí.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Bebe »

Co se týče baterií, v ostrovním systému, tak ty je potřeba výkonově a kapacitně volit podle potřeb v spotřebě a to běžné denní, i té občasné krátkodobé a to se už bez výpočtů neobejdem, takže je těžko někomu radit, když nevíme jaká zátěž bude připojována (odporová, indukční) a v jakých hodnotách a na jak dlouho.Další problém je, že často potřebujeme energii zrovna v čase, kdy panely dodávají velice málo energie, když je zataženo, nebo v zimě. Pro běžná použití pro celoroční provoz volíme kapacitu akumulátoru kolem 5-7 denní spotřebu, od jara do podzimu bude stačit třídenní. Tedy, když je běžná denní spotřeba ku příkladu kolem 300W a zvolíme pětidenní kapacitu akumulátorů, tedy 1500W, při 12V to je 125Ah akumulátor. K tomuto zdroji, pokud je plně nabitý, můžeme bez problémů připojit přes měnič napětí indukční zátěž tedy spotřebiče se střídavým motorem o velikosti 300-500W a používat ho 3, resp.2hodiny. Jinak pokud to jde, tak spotřebiče volíme spíš přímo na 12V, než na střídavých 220V, protože měnič napětí sám má strátu kolem 10% energie, což je v ostrovním režimu docela dost. Většině spotřebičů vyhovuje měnič napětí s modifikovanou sinusoidou, choulostivá mohou být citlivá regulační zařízení.


Ako tu už bolo spomenuté, ak používame solárne zariadenie na hranici maximálnych výkonov, dochádza k skracovaniu životnosti. To sa týka ako batérií, tak i nabíjacích regulátorov (MPPT nemičov) a meničov napätia. Batérie vybíjame max. do 80% kapacity, regulátory zaťažujeme na výstupe pre spotrebiče optimálne do 75% ich max.výkonu a menič napätia zaťažujeme do 1/5 resp.1/3 ich max.výkonu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Solární ostrov

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, muším to prošlapat, to je jasný. už bych to měl, kdybych se nezahleděl do konstrukce větrných mlýnů.Takovej domácí silák-mazlík, co roztočí soustruh, frézu, kloudnou svářečku, a třebas mlýn na obilí, šrotovník, senomet a nebo mnohem energeticky šetrnější kasač.Nějaké šumítko na pár watíků mi slzy do očí nenažene, já začínám na deseti kilovatách při 6m/sm.....proto jsem zatím váhám a čekám, až si to v kebuli porovnám, nebo seženu někoho, kdo mi ten mlejn postaví, nebo jen navrhne..... v nídrlandu jsme na mlejnu nenaměřili žádnej infrazvuk, ani nějakej šílenej hluk... jen šumění, což bych snesl. Líbil by se mi takovej domácí golem....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Bebe: Ono se to těžko počítá, protože zákázník většinou vůbec netuší co chce a jakou má spotřebu. No a k tomu 12V systému ......... 12V mi připadá vhodných jenom pro opravdu minimalistické systémy. Jinak bych rozhodně volil napětí větší. Krmit energeticky náročnější spotřebiče z 12V je velice nepraktické.


JBJ: ty chceš klasickej větrník? Tady ve vesnici byl, ale památkáři ho úplně zničili. Měla by se stavět nějaká jeho replika, ale moc jsem se o to teď nezajímal, tak netuším co tam je naprojektovaného.



Odpovědět