Solární ostrov

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Uživatelský avatar
Včelka Mája
Příspěvky: 58
Registrován: 21 úno 2011 10:08

Solární ostrov

Příspěvek od Včelka Mája »

Zdravím, máte někdo zkušenost se solárním ostrovem? Jak Vám to funguje? Jaké spotřebiče používáte? Jak řešíte energeticky náročnější spotřebiče: drtič větví, okružní pila.... Dík za odpověď.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Používat energeticky náročnější spotřebiče v ostrovních FV systémech moc velký smysl nedává. Lze sice sestrojit sestavu třeba 6kWp, která už utáhne pilu, drtič atd, ale dodávka těch 6kWp panelů bude drtivou většinu času nevyužitá, protože do akumulátorů to prostě nenarveš ........ vycházelo by to celé jako naprostý ekonomicko-energetický nesmysl.  Já mám systém připojený na síť a tak těch 6kWp spotřebovat dokážu, nebo jdou do sítě. Pro případ nouze mám ostrovní měniče a teprve při výpadku sítě bych přešel na plně ostrovní systém. ................ Pokud možnost připojení k síti není a je potřeba používat nějaké energeticky náročné spotřebiče, tak už je lepší udělat FV systém s několika málo panely a doplnit ho o nějaký další zdroj energie. To vyjde mnohem lépe.


Uživatelský avatar
Včelka Mája
Příspěvky: 58
Registrován: 21 úno 2011 10:08

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Včelka Mája »

Dík za odpověď. Připojení na síť je možné, ale nejbližší sloup, i když na mém pozemku je vzdálen přes 100 m. Navíc se obávám, že mi RZ FV systém ze stavby rekreačního charakteru nepřipojí. Vidím to na solární ostrov + nějakou výkonnou elektrocentrálu? Nemám ale představu co mohu z OS napájet. Světla, počítač, ohřev vody, ledničku, elektrické ohradníky?  Něco dalšího? Jsou to nějaké speciální spotřebiče? Asi hloupé dotazy, ale elektrika je pro mě fakt španělská vesnice.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Včelka Mája: Napájet z OS můžeš v podstatě co budeš chtít ........ pokud ten systém v dostatečné velikosti dokážeš zaplatit. Speciálních spotřebičů je také spousta, ale i tady to bude otázka peněz. Také se dají mnohé spotřebiče docela snadno přemluvit k práci na speciálních rozvodech v OS (různá napětí, frekvence, AC, DC), ale to už chce kamarádit s elektrickými čertíky, jinak se s nima domluvíš dost těžko.


Uživatelský avatar
Včelka Mája
Příspěvky: 58
Registrován: 21 úno 2011 10:08

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Včelka Mája »

Dík.


Uživatelský avatar
Jakub Krška
Příspěvky: 30
Registrován: 23 srp 2010 00:01

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Jakub Krška »

Včelka: mohu poradit, pár systémů jsem už dělal jak pro sebe tak pro známé. Je potřeba vědět co budeš používat a jak dlouho. Každý spotřebič má na štítku příkon. Pro inspiraci můj systém napájí právě běžné spotřebiče na chatě (pila, bruska, vrtačka, světla, malé čerpadlo (menší panel 80W, bat 140Ah, měnič 2kW, regulátor- celé cca do 10tis.). Dělal jsem už i systém kde napájí velké čerpadlo a pračku, ten už je samozřejmě větší. Tož napiš co by to mělo napájet. Ostrovní systémy se dají pořídit už od 5 tis, ale taky třeba za 50tis. Důležité je rozmyslet co budu opravdu potřebovat a co se dá nahradit např. vaření na dřevě, plynu a jak to je v zimě. Myslím že člověk v důsledku by měl ty spotřebiče spíše ubírat.  Tož tak


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Solární ostrov

Příspěvek od QNX »

Jakub Krška: Pila a "menší panel 80W, bat 140Ah, měnič 2kW"? ......... hmm, tak to na větší, častější a delší řezání zrovna nebude. Dotaz byl na okružní pilu a tam bych předpokládal příkon nad 2kW a 3f motor, tedy samotný měnič by se už do 10 000 tisíc asi nevešel. Akumulátor 140Ah by s tím mohl zvládnout tak ukázku řazání pro nějakou návštěvu (tedy pokud píšeš o 12V/140A), pokud bys chtěl řezat z akumulátoru, tak až zase samotný akumulátor hravě vyšplhá s cenou nad 10 000Kč. No pro uživení toho motoru/akumulátoru už s 80W panýlkem určitě nevystačíš. Já bych řekl, že s tím ostrůvkem do 10 000Kč jsi tak někde na úrovni nenáročných spotřebičů jako je pár LED světel, radio, notebook, čerpadýlko. Pokud by šlo o nějaký skromnější ostrůvek schopný pohánět náročnější spotřebiče (při výběru těch na spodní hranici výkonů), tak já bych jako minimum uvažoval tak o 1000Wp FV panelů (cca 20 000Kč), o nějakém lepším měniči nad 2000W (levný 2kW číňan umře po pár dnech až týdnech provozu), takže zase někde k 20 000Kč a pokud jde o akumulátory, tak tam odhaduju cenu nad 30 000Kč ......... k tomu další nutné komponenty a jsi klidně na 100 000Kč. 100 000Kč a utáhne to pak slabou cirkulárku v takovém režimu, aby se na ní dalo trochu řezat ........... jenže je otázka, jestli už není lepší pořídit za 5 000Kč malou motorovku a ten FV ostrov jenom v minimalistickém provedení (třeba těch tvých 80W/140Ah/2kW za 10 000Kč).


Uživatelský avatar
Jakub Krška
Příspěvky: 30
Registrován: 23 srp 2010 00:01

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Jakub Krška »

QNX: systém mám tři roky, používám ho na chatě v létě a první rok i v zimě. Postavil jsem přes něj celou chatu. V létě je dobitý naplno cca do dvou dní. Samozřejmě používám spotřebiče pily, brusky, vrtačky atd. s výkonem do 700W. Měnič Carspa 1kW/2kW modif., bat Varta trakční 140Ah, regulátor topray 1230, panel 80W. Jediný co jsem měnil po 3 letech je baterie, bo jsem se k ní choval nešetrně, po zkušenostech vím že je třeba ji vybíjet na cca 50% max.. Takže řežu, vrtám, šroubuju, čerpám, samozřejmě přes léto bez problému. Jediný co moc žere je broušení flexou tam systém je za dvě tři hoďky prázdný. Známýmu jsem dělal systém 840Wp,2/4kW sinus,560Ah,MPPT (tady už byla cena cca 50tis) a ten jede celoročně bez problému (i pračka, bojler a čerpadlo 1,1kW synchronní), je jasný že i oni šetří, hlavně v zimě ohřívají vodu na koupání a perou bez ohřevu. Jsem ale také zastánce malých systémků a energeticky náročné úkony řešit jinak.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Solární ostrov

Příspěvek od Bebe »

Vo všeobecnosti pokiaľ je systém konštruovaný ako ostrovný a teda nie je množné inak využiť vyrobenú energiu, ako vlastnou spotrebou, pričom nám záleží na ekonomickej efektívnosti, potom je ideálne, ak vychádzame z bežnej dennej spotreby aj s určitou rezervou a započítanými stratami. Orientačne napr. bežná denná spotreba (keď vynásobíme výkony bežne používaných spotrebičov počtom hodín) je na úrovni 275Wh/deň (svietenie LED 20W/5hodín, rádio10W/5hodín, notebook 25W/5hodín) pri celoročnej prevádzke v tomto režime budeme potrebovať panely s výkonom 0,3kWp. Pri prevádzke od začátku března do koca října by stačil výkon panelov 0,1kWP a bolo by teda ekonomicky efektívnejšie zvoliť nižší výkon panelov a doplniť zostávajúci výkon pri celoročnej prevádzke v tomto ročnom období iným zdrojom. Mohla by to byť elektrocentrála, ktorá by mohla okrem toho zabezpečiť i krátkodobé použitie spotrebičov s vysokým príkonom.


Orientačný výpočet parametrov na dimenzovanie fotovoltaických panelov pre konrétny bod na mape, môžeme získať na tejto stránke "Tu"


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Solární ostrov

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je to složité a jednoduchá  řešení nebudou efektivní. Bez baterie, tedy akumulátorů přicházíme o velikou možnost fungovat  při bezvětří ve tmě. takže považuju za vhodné použití akumulátoru a větších kapacitách, než je denní spotřeba.Pro mne je schůdná deseti, až dvacetidenní spotřeba akumulovaná tak akorát. V kombinaci s větrníkem a cuksšnůrou, tedy elektrogenerátorem se spalovacím motorem  se může podařit nastolit nějaký koncenzus s praktickou použitelností ostrovní  sestavy.... Vždy bude záležet na náročnosti, velikosti domu, počtu lidí a spotřebě obecně. S nějakýma ledsvětýlkama a notebůkem se někdo spokojit může, ale čerpání vody, dojení, mrazák a oběhové čerpadlo je třeba krmit, jináč to je k prdu. Na větší aplikace, jako pořádná svářečka, nebo velká flexa, kalové čerpadlo, bude třeba centrála. Nejlépe na naftu, skrze  skladování paliva,životnost i spotřebu.Není to laciné řešení, i když se na přežívání dá vytvořit jakýsi mustr. A těšit se z ostrova jen tehdy, když svítí mi připadá infantilní. To už je lepší škatulka sirek a balík svíček.Sám však budu realizovat kombinaci s akumulátory, tyto však budou vyrobeny v rusku na zakázku NiFe 25000 AH.


Odpovědět