Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od Petr Donát »

Zajímalo by mne jaký máte názor na pěstování rychlerostoucích dřevin, různých klonů topolů a vrb, a jejich využití jako paliva. Na tuto otázku se mne ptá spousta lidí z mého okolí a zjišťuji že informovanost je dosti omezená.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já zkoušel topol japonskej a s hrůzou jsem zjistil, že to je řehole. Takže, při volném pozemku to zlikvidoval srnec.Oplocení je nezbytné. Vhodné jsou pouze vlhčí lokality, nikoli moje jižní expozice. Mladé rostliny jsou velmi citlivé na zaplevelení, což se obecně řeší selektivními herbicidy, nebo i totálními při neplošné aplikaci, třeba taženým knotem...Šílená cena za jedeen řízek zacíná na7 kačkách, což přímo vybízí k vlastní matečnici...


Nu, a já osobně v mé lokalitě přišel na fakt, že je výhodnější sázet břízy. Rostou podobně, jsou hezčí, když udělám řady, tak moje děcka budou mít luxusní březový řezivo, březový košťata, budou se ráchat v březové vodě, můžou vařit březovej syrup, sbírat březový listí pro vývoz, pupeny pro gemmoterapii, sbírat kozáky březový a ve špalkách pěstovat hlívu ústřičnou...Zapoměl jsem na něco??


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od mastnacek »

Predloni jme nasadili 300 topolu. Nejdriv na pole, tam prez leto udelaly vice jak 2 metry. Pak jsme je sadili do pasu zorane louky dve rady. Rust se zastavil, listy napadly mandelinky topolove a v zime zkazu dokonali srnci. Z tech 300 stromku "prirozene" zhynulo asi 10 po presazeni. Srnci znicili asi 3/4 stromku. Ale i ty znicene ziji dal, srnci jsou mrchy ale nici strom tak od pul metru vyse, takze nove vyhonky zespodu ziji. Ostrihal jsem znicene casti a strom roste dal ale kerovati od zeme. Kdyz topoly, tak na poli a oplocenem. Na mandelinku postrik. Ja to teda nestrikal a nechal jsem prirodu delat co umi. Je to monokultura se vsim co k tomu patri bohuzel.


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Ahoj Jardo,


to je dobry napad.


Kde beres sadbu? Z jehnedu?


O kolik rocne povyrste briza?


Ahoj Jardis

jarda bon jovi říká:


Já zkoušel topol japonskej a s hrůzou jsem zjistil, že to je řehole. Takže, při volném pozemku to zlikvidoval srnec.Oplocení je nezbytné. Vhodné jsou pouze vlhčí lokality, nikoli moje jižní expozice. Mladé rostliny jsou velmi citlivé na zaplevelení, což se obecně řeší selektivními herbicidy, nebo i totálními při neplošné aplikaci, třeba taženým knotem...Šílená cena za jedeen řízek zacíná na7 kačkách, což přímo vybízí k vlastní matečnici...


Nu, a já osobně v mé lokalitě přišel na fakt, že je výhodnější sázet břízy. Rostou podobně, jsou hezčí, když udělám řady, tak moje děcka budou mít luxusní březový řezivo, březový košťata, budou se ráchat v březové vodě, můžou vařit březovej syrup, sbírat březový listí pro vývoz, pupeny pro gemmoterapii, sbírat kozáky březový a ve špalkách pěstovat hlívu ústřičnou...Zapoměl jsem na něco??





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od jarda bon jovi »

Bříza mi v náletu rostla metr za rok. To ale i olše na louce u potoka. Zatím jsem sadil pár břízel z náletuu, Ale určitě plánuju školku. Chci ale i agáty a lípy pro včeličky a k potokům jívy, vrby a olše. Chci to koncipovat jako dvojjřad vnějších hranic pozemků a předěly na pastvinách. Jenže nevím, jak na to. jestli to míchat, nebo vždy kus monokulturního stromořadí, Nebo fakt netuším. Řeč je o kilometrech stromořadí. Netuším, jak to pojmout . Jde mi hlavně o uživatelskou přítulnost, Na biodiverzitu mám kopce dalších pozemků i lesů.No, taky se v tom občas plácám....


Bříza je opravdu hodně opomíjená dřevina.Mám z ní podlahu je tuze krásná a tvrdá jak štolverk....


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od Petr Donát »

jarda bon jovi s těma akátama to teď taky řešim, kam s nima. Dostal jsem pozemek od města k vyčištění a budu na něm zakládat kompostárnu. Je tam možná padesát krásnejch vzrostlejch akátů s pěkně rovným kmenem,  10-12,  12-14 i 14-16 na obvodu. téměř ukázkový alejový stromy. Přemejšlim nad tim zavolat kolegu s vyrejvákem balů. U nás o ně není tak velkej zájem, jsme dost vysoko. Tak zatim nevim co s nima. Olší tam je tak tisícovka od 1,5 do 4m. Je to nálet, ale nikdy do něho nebylo říznuto. Je škoda abych to rval rovnou do štěpkovače ..


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od mastnacek »

Neotravuje akat nahodou svoje okoli? Jinak brizy bych taky rad. Mam okolo domu uz jen dve a z toho ta starsi a vetsi odchazi. Je provrtana nejakym borukem skrz na skrz. Rostla ale pekne dlouho, minimalne 25 let protoze pamatuju kdyz jsem byl malej kluk, jak ji tata vykopal u zeleznicniho naspu a zasadil u nas.



Monokulturu bych uz nesazel. Jestli to mas i okolo pastvin, co takhle zkombinovat s kerema a sazet to stridave?


Nevis o nejakym keri, kterej roste hodne huste a zvirata ho neokusujou? Nasel jsem cosi, co pouzivaj domorodci v africe, neproleze to ani lev, ale v nasich podminkach se tomu dari leda tak v zimni zahrade. Zviratama myslim kravy a ovce. Elektrickej ohradnik je pekna vec, pred dvema lety jsem vsechno znovu oplotil, ale kuly jen ze smrku takze pocitam ze pri nejlepsim za pet let pujdou do kopru.  Sice to mam delany tak ze je ohrada rozdelena na useky +- 30-50 m dlouhe, pozink drat je napinakama napnutej jen na krajni silnejsi kuly, zbytek mezi jen drzi drat v rovine, ale i tak, ker je elegantnejsi.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od mastnacek »

Kdyby nedopadlo presazovani tech akatu, tak je to nejlepsi drevo na oploceni pastvin :)


Mam takovy krasny beranidlo na zatloukani....rucni 30kg.


Odkud jsi?




Petr Donát říká:


jarda bon jovi s těma akátama to teď taky řešim, kam s nima. Dostal jsem pozemek od města k vyčištění a budu na něm zakládat kompostárnu. Je tam možná padesát krásnejch vzrostlejch akátů s pěkně rovným kmenem,  10-12,  12-14 i 14-16 na obvodu. téměř ukázkový alejový stromy. Přemejšlim nad tim zavolat kolegu s vyrejvákem balů. U nás o ně není tak velkej zájem, jsme dost vysoko. Tak zatim nevim co s nima. Olší tam je tak tisícovka od 1,5 do 4m. Je to nálet, ale nikdy do něho nebylo říznuto. Je škoda abych to rval rovnou do štěpkovače ..





Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od Petr Donát »

mastnacek  podrkkonoší .. kousek od Hostinného.
Na oplocení je to ještě dostl slabý, to tak možná na zahrádku abych oddělil pěstební plochy od okrasnejch. Nemam rád když se vlkodavové nebo koně proběhnou mezi květináčema, kdo to pak má rovnat ..
Já na zatloukání používám klasický kůlovadlo, ikdyž mě překvapilo jak málo lidí ho zná. Trubka s madlama, na jednom konci zavařená.
A na živej plot bych použil rakytník, pichlavej je dost, dobře se zmlazuje a těch výbornejch plodů :o)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rychlerostoucí dřeviny - klony topolu a vrby

Příspěvek od jarda bon jovi »

To jo, agáty bech chtěl, ale na podzim. ideální by byl kořenový bal 40cm, páč 50 mám vrták za traktor,,,,,počítal jsem to a budu potřebovat v první fázi 3000 stromků. 5km stromořadí.


Odpovědět