Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od QNX »

Michal Remišovský: Ano, píšeš, že 0,5A je považovaných za smrtelné, ale tu hodnotu si cucáš z prstu. Běžně je za nebezpečnou hodnotu schopnou způsobit smrtelné zranění považovaný proud mnohem menší! Proud kolem 20 mA způsobuje křeče svalů znemožňující uvolnění se z elektrického obvodu (to smazřejmě patí i pro proud střídavý i když ty tvrdíš něco jiného), 50 mA silné křeče a bezvědomí a proud o síle 200 mA fibrilaci srdečních komor  a zástavu krevního oběhu. Píšeš, že "0,5A při 12V odpovídá výkonu pouhým 6W"  Brali jste na té vaší elektro VŠ ohmův zákon? Pokud ano, tak bych prosil o vysvětlení jak ti skrz tělo může téct proud 0,5A při napětí pouhých 12V když to odpor lidského těla neumožňuje. Také tvoje tvrzení, že se můžeš el. vodiče pustit v okamžik, kdy proud prochází nulou je velice veselé. Vysvětlil vám někdo ve škole co to je frekvence a v jakých jednotkách se měří? Pokud ano, tak mi vysvětli jak se stihneš pustit drátu, když ten proud nulou prochází 100x za vteřinu a z té setiny vteřiny je napětí dost nízké na to, aby se s přimhouřenýma očima dalo považovat za "nulu" ještě jenom další zlomek. Tvoje reakce jsou asi tak o dva řády pomalejší. Tebe nikdy elektřina nechytla a nechtěla pustit? Někdy si to vyzkoušej. ............... hele nic proti tobě, třeba jsi mistr tesař....... ale teď se vážně děsím toho, že mi nějaký ouřada z ministerstva bude nutit na instalaci certifikovaného profesionála s ministerskou licencí na instalace a s VŠ vzděláním z oboru elektro. To už si to raději nainstaluju sám a budu klidnější :-)


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od Michal Remišovský »

QNX: Omlouvám se, že vám tykám, mezi alternativci jsem na to zvyklý (bez ohledu na věk), ale zde to mohlo vyznít drze. S nebezpečnými hodnotami proudů s vámi souhlasím, ještě jednou píši a upřesňuji, nezabýval jsem se mezemi, ale cca proudem, který je v běžném ostrovním systému alternativce, který si tím svítí LEDkami a dobíjí mobil nebo notebook a ano tuto hodnotu jsem odhal. Uznávám, že vaše znalosti elektrotechniky jsou lepší než mé, nikdy jsem neměřil odpor lidského těla, mezi namočenýma rukama jsem naměřil 20-50kiloohmů, což při 12V odpovídá řádově desítkám až stovkám mikroA, což je bezpečné. Omlouvám se tímto vám i všem v této diskuzi za dezinformace a vám děkuji za poučení. Ohledně "nuly", člověk se vědomě nepustí, spíš jak se klepe, tak může "odpadnout", "pustí se" tomu jsme tak říkali, pravda, sem se to nehodí a má to zde jiný význam. Není moc alternativců elektrotechnicky tak zdatných, jako jste vy. Zajímalo by mě, kde jste se to naučil. I přez to všechno si myslím, že jsem schopen ostrovní systém zapojit bezpečně.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já myslím, že je možno i prozkoumat portál SolarniNovinky.cz , tam lze najím mnoho různých článků a názorů ohledně fotovoltaiky...



Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od Bebe »

Michal Remišovský: Odpor medzi namočenými rukami isto nie je 20-50kΩ. To by aj pri 220V pretekal telom prúd len 4-11mA, čo nie je pravda, tak nie, aby to niekto skúšal. Impedancia tela je napäťovo závislá a čím väčšie je napätie, tým nižší odpor telo kladie, resp. pri dotyku adekvátne vyššieho napätia dochádza k zmenám na povrchu kože a odpor rýchlo klesá.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od QNX »

Michal Remišovský: Na netu je tykání normou a já se rozhodně neurazím ani když mi lidé tykají při osobním kontaktu. Neberu se nijak zvlášť vážně a na své váženosti si nezakládám. Moje znalosti z elektro oboru nejsou nijak zvlášť dobré, ale dostatečné na svépomocné zapojení FVE i bez certifikovaného instalátora a o to tady jde. Věřím, že znalosti drtivé většiny absolventů VŠ elektro jsou dostatčné také. S tím odporem (impedancí) lidského těla má Bebe pravdu. Opravdu je napěťově závislá a hraje tam roli i celá řada dalších faktorů. Hodnoty při různých podmínkách se mohou lišit třeba i o dva řády.  To puštění se při nule .......... už jsem se několikrát setkal s tím, že střídavý proud někoho držel a nechtěl pustit. Sám jsem tu čest měl také. (to bude asi tím, že mé znalosti bezpečnosti práce s el. proudem nejsou tak úplně dokonalé :-) ....... nebo prostě tím, že na některá pravidla kašlu (třeba často pracuju na el. zařízeních která jsou pod proudem)........ a to by se zase dalo vykládat tak, že by mi nemělo být umožněno svépomocně instalovat FVE. Naštěstí už mám bezpečně nainstalováno.


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od Michal Remišovský »

Bebe: děkuji za info, zajímavé, měřil jsem to multimetrem. Škoda, že nás takhle zajímavé věci ve škole neučili.
QNX: Nás ve škole strašili pořád, tak pod napětím dělám vyjímečně, ale taky mě to už párkrát koplo, ale vždycky jsem se pustil.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

a co to má společného s fotovoltaikou, že porušujete bezpečnost práce...??? a pracujete také bez rukavic, helmy a brýlí...??? a v pracovním oděvu pro dřěvorubce nebo hasiče...???


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od QNX »

RBT: no, společného to má dost s důvody proč vznikl zákon o který tady jde.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

mi se nezdá...!!!



Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Zákaz instalace fotovoltaických panelů aj.

Příspěvek od Jiří Danihel »

Michal Remišovský: Kdyby mne QNX nepředběhl, reagoval bych stejně. Napětí 12Vac a 24Vdc jsou bezpečná dotyková napětí i pro prostory zvlášť nebezpečné, což by měl znát každý, kdo absolvoval alespoň střední vzdělání v oboru elektro. Školení a přezkoušení z vyhlášky 50 jsme museli vytrpět na začátku každého ročníku. Je samozřejmě rozdíl mezi nebezpečností elektřiny pokud si člověk sáhne na drát a tím, kdy s ní dělá něco jiného. Zkratováním 12V autobaterie kovovým předmětem se sice nezastaví srdce, ale dají se tím utrpět třeba popáleniny. Už jsem o tom psal, že když má někdo "nadání", dokáže způsobit průšvih i 3V baterií do mobilu. A ani talent mít nemusí. Jen tu smůlu, že si místo pravé baterie koupí na pohled dokonalou čínskou kopii, která má i holografickou samolepku, ale nemá vestavěnou ochranu proti přebíjení a přehřátí. Pokud jde o ten třes, když si někdo sáhne na drát, to je komedie, kterou předvádějí herci v amerických filmech. Kdyby stíhali třást se v rytmu síťové frekvence, nebylo by to vidět, ale slyšet. Bzučeli by jako trafo. A v USA dokonce 60 kmity za sekundu. To ovšem svaly nestíhají. Na síť jsem si sáhnul několikrát. Vždy jsem po krátkém kontaktu ucuknul. Naposledy jsem měl takový hloupý nápad. V rozvaděči jsem se pokoušel nasadit kryt na řady přístrojů a jeden třífázový jistič tam byl trochu vykloněný nahoru. Zkoušel jsem ho srovnat tak, že jsem ho shora chytil 3 prsty a zabral směrem dolů. Pozdě mi došlo, že jističe mají shora dvoje svorky. Vzadu pro dráty a před nimi pro můstkování. A k těm jsem se přitulil. Nevím, jak dlouho to trvalo, než jsem se pustil, ale paní, co stála vedle si ani nevšimla, že jsem to koupil. Z mého pohledu nejvýš pár sekund. Pak mě asi měsíc bolelo rameno - ty tři fáze se tam někde setkaly a způsobily mi křeč. Před lety jsem pracoval na telefonní ústředně. Tehdy ještě pracovaly na 60V stejnosměrných. Na to se dalo sáhnout, aniž to člověk zjistil. Tím je ss napětí zrádné. Když je dost velké, dokáže spálit, ale nižší jen potají rozkládá tělní tekutiny (elektrolýza).


Odpovědět