Vodní trkač

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Uživatelský avatar
Petronel
Příspěvky: 4
Registrován: 02 bře 2012 20:57

Vodní trkač

Příspěvek od Petronel »

Ahoj.


Nemá někdo zkušenosti s vodním trkačem?
Pod naši zahradou teče potůček a rád bych využil vodního trkače k dopravě vody z potůčku do plánovaného rybníčku. 


Děkuji za každou zkušenost :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Martin Gross »

Zatím pouze teoretické. Min. výška vodního sloupce na přívodu je 0,5m. Čím vyšší, tím samozřejmě větší bude výtlačná výška.


¨http://mve.energetika.cz/jineturbiny/trkac.htm


http://www.pterodactylus.cz/trkac.php


Oficiálně je potřeba povolení k nekládání s povrchovými vodami. Na odboru ŽP vysvětlí, kdo všechno se k tomu musí vyjádřit. Pruda. Pokud je to na samotě a nikdo kolem necourá, ......



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

Petronel: Vodní trkač jsem pořídil, ale ještě jsem ho nenainstaloval. Zatím váhám, jestli se do toho vůbec pustím. Trkač jsem sice sehnal velice kvalitní (mnohem lepší než to co se prodává dnes), ale když jsem si počítal cenu přívodního potrubí, tak to vycházelo na dost peněz. Chtěl jsem trkačem přečerpávat vody z jarního tání do velké zásobní nádrže (tak 40m3) a ten trkač zároveň vodou z tání pohánět. Měl jsem spočítané, že by mi to v pohodě vyšlo, povolení bych nepotřeboval, protože  trkač by nebyl nainstalovaný na žádném potoku :-) ............jenže pak jsem začal pro jeden projekt navrhovat korečník na horní vodu a malou bánkiho turbínu a to jsou také velice zajímavá řešení. Jejich spojení s čerpadlem dokáže pracovat s lepší účinností než trkač a lze na to připojit i generátor pro výrobu elektřiny. Je to takové univerzálnější řešení. Tak teď nevím co s tím trkačem. Ideální by bylo nainstalovat vedle sebe trkač, korečník i turbínu ........ mohl bych to používat i jako demonstrační instalaci při PK kurzech a pro zájemce o využití vodní energie ......... ale je to investice v desítkách tisíc kč :-(  Pouvažuj i o dalších možnostech než je trkač, třeba nakonec i v tvém případě bude lepší řešení nějaké jiné. Trkač, vodní kolo s čerpadlem, větrné čerpadlo, solární čerpadlo ...........možností je spousta.


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Hlad »

mám ten samej co píše QNX,trkač nepotřebuje náhon,rozdíl 0,5 metra je podle mě orientační ,trkač spolehlivě pracuje s rozdílem od 2 metrů,výtlačnou výšku to neovlivňuje-spiš objem trku,přívodní potrubí nesmí být pružné-ztráty na trku,idealně pozink,i s trkačem lze vyrábět elektřinu - na youtube je video, max. učinnost 2 procenta


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

no, právě. Nejlépe pozinkovanou ocelovou trubku a chce to tak 2" průměr. To už je dost drahá trubka, když se voda musí táhnout na větší vzdálenost. Vodnímu kolu stačí přivádět vodu otevřeným náhonem a účinnost i s čerpadlem má mnohonásobně větší. .........ale stejně je trkač geniální zařízení. Jenom je lepší koupit starej poctivej trkač než ten co se dělá dnes. Rozdíl v kvalitě je dost velkej. Tenhle trkač můžu doporučit:


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Martin Gross »

A kde se dá sehnat?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: výroba už je dávno ukončená. To byla ještě poctivá komunistická výroba. ..........tak jedině sledovat inzeráty. Ten na fotce jsem koupil také na inzerát, nový, nepoužitý. Má dobře vyřešený ventil, ten trkač co se dnes prodává má naopak ventil navržený dost nešikovně. Chtěl jsem trkače začít vyrábět, ale poptávka je minimální. V dnešní době levné elektřiny a levných čerpadel o trkače není moc velký zájem, ale ten trkač na fotce se určitě instalace dočká. Když si nenainstaluju doma, tak mu vyhlédnu nějaký pěkný PK projekt, kde si bude spokojeně klapat :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Martin Gross »

Takový, jako máš Ty, tu mají na Hrádku na potoce. Schovaný v údolíčku, leckdo nejspíš netuší, že tam vůbec je. Pokud ale člověk ví, co slyší, najde ho. Imponuje mi ten vysokánský válec. Musí být hračka to seřídit. (ve srovnání s tou bublinkou na tom, co jsem si koupil já :-))


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Martin Gross »

Prosím Tě, jsem spíš biolog. Co je to korečník a to okolo? Dá se to sehnat, nechat vyrobit, kolik by to stálo.... Chci chci chci.... :-D

QNX říká:


Petronel: Vodní trkač jsem pořídil, ale ještě jsem ho nenainstaloval. Zatím váhám, jestli se do toho vůbec pustím. Trkač jsem sice sehnal velice kvalitní (mnohem lepší než to co se prodává dnes), ale když jsem si počítal cenu přívodního potrubí, tak to vycházelo na dost peněz. Chtěl jsem trkačem přečerpávat vody z jarního tání do velké zásobní nádrže (tak 40m3) a ten trkač zároveň vodou z tání pohánět. Měl jsem spočítané, že by mi to v pohodě vyšlo, povolení bych nepotřeboval, protože  trkač by nebyl nainstalovaný na žádném potoku :-) ............jenže pak jsem začal pro jeden projekt navrhovat korečník na horní vodu a malou bánkiho turbínu a to jsou také velice zajímavá řešení. Jejich spojení s čerpadlem dokáže pracovat s lepší účinností než trkač a lze na to připojit i generátor pro výrobu elektřiny. Je to takové univerzálnější řešení. Tak teď nevím co s tím trkačem. Ideální by bylo nainstalovat vedle sebe trkač, korečník i turbínu ........ mohl bych to používat i jako demonstrační instalaci při PK kurzech a pro zájemce o využití vodní energie ......... ale je to investice v desítkách tisíc kč :-(  Pouvažuj i o dalších možnostech než je trkač, třeba nakonec i v tvém případě bude lepší řešení nějaké jiné. Trkač, vodní kolo s čerpadlem, větrné čerpadlo, solární čerpadlo ...........možností je spousta.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: Korečník na horní vodu je druh vodního kola. Patřil k nejrozšířenějším na našich mlýnech. Je to jeden z nejúčinnějších vodních motorů. Řešil jsem to na jeden projekt, kde se musí využít potok k výrobě elektřiny (rozvodná síť je moc daleko). Průtok je tam malej, spád cca 3m. Tak jsem hledal nejlepší řešení jak z té vody dostat maximum energie. Korečník na horní vodu v dřevěném provedení fungoval tak s 65% účinností, ale naučil jsem se počítat a navrhovat korečníky z plechu podle výsledků experimentů z jedné univerzity v USA a tam vychází účinnost nad 80% ....... to už je paráda. Navíc to ještě mnohem méně namrzá ........ mám k tomu navržené i převody, generátor s permanentními magnety a měnič který z toho nakonec udělá síťové napětí podle normy. ......... prostě něco jako starý mlýn, ale v moderním provedení, takže ve výsledku tak s 2x větší účinností a s normální zásuvkou na konci. V letošním roce by se mělo začít s realizací. Chtěl bych ty korečníky vyrábět dva, protože jeden chci domů pro demonstrační účely (i když nemám potok). Po konstrukční i výrobní stránce by to tedy v letošním roce mělo být vyřešené a pak je můžu ve svých dílnách pro případné zájemce vyrábět. ........ jenom se to musí navrhnout vždycky pro konkrétní podmínky (průtoky, spád).


Mám navržené i větrné čerpadlo úplně nové konstrukce, které by mělo fungovat s větší účinností než to co se zatím používá, ale zatím se nenašel žádný projekt pro který bych ho potřeboval a tak to leží v šuplíku. Možná by se to dalo i patentovat, ale podobně jako u trkačů ............větrná čerpadla v době levné energie žádný trhák nebudou.


Ceny ...........to je těžké, já podobné věci musím dělat jako kusovky, tak číňanům nedokážu v cenách konkurovat. Času na to také moc nemám, tak si podbné věci nechávám především pro své zákazníky co pracují na zajímavých projektech a nikde to neinzeruju, nenabízím............ záleží jenom na dohodě, možnost navrhovat i vyrábět podobné konstrukce mám.


Odpovědět