Vodní trkač

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Hlad »

v tom větrníku trkače na fotce je druhou klapkou prostá gumová koule


měl bych realizovat podobnou akci s tím Kolem mlýnským, preferuju do vody dřevo, uvidí se,svařit bych  ho mohl ,ale železo je levná mrdka vedle dřeva ,to železo zhnije rychlej ....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

Hlad:


1) to není prostá gumová koule, ale koule ocelová pogumovaná.


2) dřevěné vodní kolo má podstatně menší účinnost než kovové.


3) dřevěné vodní kolo má kratší životnost než kovové


4) dřevěné vodní kolo v mrazech namrzá mnohem víc než kovové (což ho může snadno vyřadit, nebo dokonce zničit)



Preferuj si materiál jaký chceš, ale já vycházím ze zkušeností a ty mluví jasně. Hned jak to bylo možné, tak se dřevěná vodní kola začala nahrazovat kovem. To dřevo je vhodné jako okrasa na památkový objekt, na práci je mnohem lepší kolo kovové.


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Hlad »

jea ,šak to je jasný  že je ocelová uvnitř,jinak by  tam přece co ?plavala...


 


ve  vodě to zhnije,i v holandsku maj nový všechny dřevěný,od kamaráda děda ,tyto kola vyráběl ještě po druhé sv. válce,to už to mohli minimálně 80 let dělat ocelový,ocelovy sem viděl takový nouzovky  na ukrajině a v rumunsku-rezavý jak liška, abraze vody je obrovská a natírat to je nekonečný příběh (nesmyslné náklady),památkáři neošetřili 40 Ička a za deset let z toho byla desetina,možná bude i těžší,takže tu učinnost doženeš spíš na převodech


 


mluvíme-li jenom o kole(ne o celé soustavě,samozřejmě vím jak vypadá ložisko) -učinnost je STEJNÁ i kdyby bylo stejné z plastu


 


kolo sice namrzá ale stejně jak ocelový,mráz neošidíš,co se týče zničení dřevo v tahu a v tlaku snese víc,navíc svařovanej spoj je ten nejhorší spoj,jsem  profi zámečník svářeč,neudělal bych to ze železa to mráz rozškube jak papír


a měrná tepelná kapacita oceli a dřeva? co se týče toho mrazu.... 


dej si ho na dvorek pro reklamu tvým dalším byznysům...


 


kola se nenahrazovali,nikdy k tomu nedošlo,a když tak znovu dřevěným,dost jsem se o to zajmal a neznám na Moravě jediný příklad ocelovýho kola,a to sem toho prolezl nespočet



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

Hlad: Svůj názor si klidně nech. Když někdo bude chtít udělat vodní kolo, tak mu vysvětlím jak to ve skutečnosti je s účinností, životností atd. Věnoval jsem tomu dost času a tak mám jasno. Dřevěné kolo je pěkné, ale ve funkčnosti se ocelovému nemá šanci vyrovnat (v účinnosti ani v životnosti). Naštěstí nejsi můj zákazník a tak tě přesvědčovat nemusím a ty si v klidu můžeš udělat vodní kolo dřevěné. Klidně pak můžeme srovnat účinnost i životnost :-)


Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Aleš Smékal »

Co se týká vodního kola, tak není o čem mluvit - najdete snad vodní kolo v elektrárnách u přehrad? Jinak pokud někdo potřebuje něco levného tak samozřejmě nebude shánět turbínu, ale udělá si vodní kolo.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vodní trkač

Příspěvek od QNX »

Aleš Smékal: Malou turbínu dokážu udělat levněji než vodní kolo .......... jenom o cenu opravdu nejde, ale každá instalace si vyžduje individuální přístup. Záleží na spádu, na průtoku a dalších parametrech, pak se může rozhodnout jaký vodní motor se na to místo nejlépe hodí. Zrovna korečník na horní vodu může v účinnosti docela dobře s turbínou soutěžit a často i vyhrát.


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Hlad »

telátko boží ,běž leštit hlavně,vajca zdražily...


Uživatelský avatar
arid
Příspěvky: 24
Registrován: 15 bře 2011 09:28

Re: Vodní trkač

Příspěvek od arid »

návod na výrobu trkače je v Urob si sám číslo 2 rok 1973


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Vodní trkač

Příspěvek od Martin Gross »

:-) Začal bych zvětšením svého hejna drůbeže. Pokud si vypěstuju obilí na zimu sám, můžu konkurovat s cenou a trochu si přivydělat. Ale řekl bych, že vajíčka z megafabrik budou jedním z nejviditelnějších ukazatelů rostoucích cen energií. 


Ale o tom poj´dme pokecat jinam. Ať to tu zas neskouzne někam.... :-D

Hlad říká:


telátko boží ,běž leštit hlavně,vajca zdražily...





Odpovědět