Fotovoltaika

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Fotovoltaika

Příspěvek od PermaWeb »

Uloženo uživatelem Martin Palča Kolařík 13.Říjen.2010 v 23:33


 


Diskuze o fotovoltaických panelech, regulátorech, bateriích, měničech a všem, co s nimi souvisí


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 13.Říjen.2010 v 23:39
Mám osobní zkušenosti s navrhováním, stavbou a používáním malých FV elektráren. Můžete se na mě obracet s dotazy, případně můžu pomoci i se zprovozněním. Preferuji off-grid (ostrovní) řešení, protože legislativa pro připojení do sítě je zatím nepříjemně složitá.

Odpověď přidal(a) Barbora Varclová na 14.Říjen.2010 v 18:26
Zdravím, máte nějakou případovou studii která by se dala použít pro odhad potřebné velikosti FV elektrárny pro zajištění provozu rod.domu - 4+1, osvětlení, lednička, pračka, tv, pc, případně čerpadlo na vodu? Pro celoroční užití. Díky.

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 17.Říjen.2010 v 9:36
Dobrý den,
návrh FV systému musí zahrnovat mnoho konkrétních místních podmínek (což je typické pro všechny OZE). Pokud nemá být FV systém naddimenzován (což by jej výrazně prodražilo), je potřeba znát orientaci a sklon použitelných střech, obvyklé počasí v dané lokalitě, vlivy zastínění, celkovou roční, sezónní a špičkovou spotřebu elektřiny, vlastnosti konkrétních spotřebičů, počet osob apod.
Kompletní off-grid (ostrovní) řešení pro rodinný dům 4+1, má-li spotřebu průměrné české rodiny, bych nedoporučil: bylo by poměrně drahé a oproti jiným variantám (hybridní nebo grid-tie) by se zaplatilo až za dlouhou dobu.
Jako optimální se mi v tomto případě jeví hybridní systém: síť je k dispozici pro spotřebiče s největším odběrem a špičkovým příkonem, které ale běží jen výjimečně (pračka), FV systém napájí spotřebiče s nižším, ale častějším nebo pravidelným odběrem (osvětlení, kuchyňské spotřebiče, TV, počítače apod.). Pokud FV panely či baterie časem zlevní, je snadné FV systém rozšířit.
Konkrétní čísla uvedu v dalším příspěvku.

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 17.Říjen.2010 v 11:04
Užitečné informace na začátek: Fotovoltaické panely zlevnily a nadále zlevňují a dolar klesá, stejně tak lze očekávat pokles cen baterií ještě v průběhu příštího roku. Další průběh nelze předvídat. Pokud uvažujete o instalaci vlastního FV systému nepřipojeného k síti (off-grid nebo hybridní), bude příští rok zřejmě vhodný.
Výkon panelu se měří ve Wp a jde o maximální výkon při maximálním oslunění. V praxi je výkon obvykle výrazně menší.
Aktuální cena je cca 10.000 Kč za 200Wp.
Panely dávají v průběhu dne různý výkon (různé kombinace napětí a proudu) a k jeho využití je třeba kvalitní regulátor (pro malé výkony do 400Wp stačí typ PWM, pro vyšší nejlépe typ MPPT).
PWM regulátory jsou podle výkonu od 1.500 do 3.500 Kč, MPPT od 2.000 do 10.000 Kč.
Následně je energie ukládána do baterií. Nejčastější je napětí 12V, kapacita se měří v Ah. Nejlepší volbou jsou dnes 12V LiFeYPO4 baterie - drahé, ale výkonné, s velmi dlouhou životností, vydrží opakované hluboké vybití. Druhou nejlepší volbou jsou olověné AGM baterie, nejlépe s označením solární nebo se zesílenou mřížkou. Nemohou se ale hluboce vybíjet, takže 80Ah v lithiu není totéž jako 80Ah v olovu. Kvalitní olověné AGM baterie dnes pořídíte cca za 5.000 Kč za 200Ah, srovnatelná LiFeYPO4 80Ah dnes stojí 12.000 Kč, ale má větší životnost.
Nakonec budete potřebovat měnič nebo invertor.
Měnič vyrábí ze stejnosměrného napětí z baterií (např. 12V, 24V nebo více) střídavé 230V pro vaše spotřebiče. Není na ničem závislý. Výkony v běžných FV instalacích bývají od 300W (od 800 Kč) do 5.000W (takový utáhne i pračku, cca 25.000 Kč).
Invertor je závislý na veřejné 230V síti a tlačí vaši energii do sítě. Hlídá si napětí, fázi, činný výkon. Není-li síť, nefunguje. Ceny začínají od cca 4.000 Kč za 250W přes 10.000 za 700W verze až po desítky tisíc za výkonnější typy.


 


Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 6.Listopad.2010 v 22:24
"Solární články mohou představovat vhodný způsob využití fosilní energie již obsažené v lidských dovednostech a průmyslových výrobních kapacitách a přispět tak k výrobě elektrické energie v průběhu přechodného období, kdy se bude snižovat dostupnost energie.
Týká se to hlavně následujících situací:
- jsou-li malé systémy poptávky daleko od sítě
- jedná-li se o oblasti se slunečným, suchým klimatem, kde nízké srážky omezují produkci dřeva a jiné biomasy
- jedná-li se o slunečné městské prostředí, kde solární články plní dvojí úlohu - slouží také jako zastřešení
...elektřina je vzácná ... měli bychom ji využívat pouze pro funkce vysoké kvality, jako jsou malé elektrické motory, osvětlení a komunikace."
(David Holmgren - Permakultura, Principy a cesty nad rámec trvalé udržitelnosti, český překlad PermaLot 2006)

Využívání sluneční energie je v souladu s těmito principy Permakultury:

Princip 2: Zachytávej a uchovávej energii
Princip 3: Získávej výnos
Princip 5: Využívej obnovitelných zdrojů a važ si jich
Princip 6: Nevytvářej odpad
Princip 9: Využívej malých a pomalých řešení

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 7.Listopad.2010 v 8:55
Zdravím Vás,
jaký máte názor na to, že jednou se z FV stane dost nebezpečný odpad? Nebudeme jednou skladištěm solárních panelů, jako dnes jsme skladištěm ojetých aut? Nespotřebuje se mnohem víc energie při výrobě takového panelu, než je schopen ušetřit? Děkuju předem za vaši odpověď

Martin Palča Kolařík Permalink Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 7.Listopad.2010 v 10:06
Jsem přesvědčen, že tyto obavy nejsou podložené.
- FV panely jsou vyrobeny tak, aby odolaly nejméně 20 let povětrnostním vlivům, výrobce garantuje, že i potom budou fungovat nejméně na 80%. Tudíž po skončení "finanční životnosti" se nejedná o odpad, ale o funkční a stále dobře využitelný výrobek, po kterém bude stále poptávka. Na rozdíl od hromad vysloužilé elektroniky, např. PC, které jsou po 20 letech nepoužitelné.
- FV panely jsou velmi dobře recyklovatelné, obsahují velmi tenkou plastovou fólii (EVA), krycí sklo, hliníkový rám, měděné a stříbrné spoje a polovodičovou vrstvu. Polovodičová vrstva je 99,9% čistý křemík s tak zanedbatelnými příměsmi, že nepředstavuje pro živ. prostředí riziko. Pro výrobu polovodičů nebo nových PV článků bude po 20 letech velmi ceněná. Pro recyklaci FV panelů nepotřebujete těžkou techniku ani spec. nástroje.
- Kolik použitých aut si koupíte (byť za symbolickou cenu) a dokázal byste je využít a kolik PV panelů byste dokázal dát na vaši střechu a využít, kdyby stály místo 10.000 Kč jen 1.000 Kč ?
- FV elektrárny je možné po skončení (finanční) životnosti snadno rozebrat, rozprodat stovkám zájemců a půdu opět uvolnit pro zemědělské účely (ornice nebyla odvezena ani zničena). Něco takového není s jinou výrobou elektřiny možné.
- poslední aktuální studie říkají, že FV panely včetně příslušné elektroniky vyrobí energii potřebnou k jejich výrobě za 2-5 let podle typu panelu a geografického umístění. V limitu jejich skutečné životnosti se tedy energeticky zaplatí více než 4-10 krát.

Odpověď přidal(a) QNX na 7.Listopad.2010 v 11:55
Martin Palča Kolařík: Na střeše máme 6kWp FV panelů a v baráku 3ks měničů SCHUCO SUNNY BOY SB1700. Zásadní problém je v tom, že měniče kontrolují stav - napětí, frekvenci a impedanci ....... a když hodnoty nejsou v normě, tak se odpojí. To znamená, že např při výpadku sítě jsem stejně bez proudu. Otázka zní, jak nejlépe systém upravit/doplnit, aby byl schopný pracovat i bez připojení na síť?

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 7.Listopad.2010 v 16:34
QNX: 6kWp je už pěkný výkon, pokud jste je stihnul zapojit před rokem 2009 tak blahopřeji, jinak se můžete těšit na 46% daň ...
V případě již schváleného, zrevidovaného a k síti připojeného systému, z kterého je elektřina vykupována za povinnou výkupní cenu není moc možností, jak Váš problém řešit. Jakýkoliv zásah do zařízení (změna) by vedla k novému schvalování za současných podmínek, tedy za nové výkupní ceny.
Nejste v tom zdaleka sám. Možnost alespoň nouzového ostrovního provozu by musela být řešena už při návrhu. Nejjednodušší by byl systém se dvěma měniči, jeden pro trvalý síťový provoz a druhý s regulátorem nabíjení a baterií ve studené záloze pro ostrovní provoz. V případě výpadku by bylo možné jít a ručně přepojit měniče. Elektřina by ale byla k dispozici jen pro omezený počet spotřebičů (např. do 2000W), měnič, regulátor a baterie zvládající potřeby celé domácnosti by byly pro občasné využití příliš drahé.
Podobným problémem jsem se již zabýval, ale nakonec zájemce raději instaloval druhý 1kWp systém ...

Odpověď přidal(a) QNX na 7.Listopad.2010 v 18:04
Martin Palča Kolařík: Ta daň se má týkat systémů nad 30kWp a má být 26%, ale u těch našich vládnoucích j-elit člověk nikdy neví. Zasahovat do projektu nehodlám, ale v případě nouze mi celkem nic nebrání vytáhnout DC konektory z měničů a pak si je mohu zapojit kam budu chtít. Ta možnost s dalším měničem, regulátorem a AKU je samozřejmě ve hře, ale uvažuji, že bych se v případě výpadku odpojil od sítě a měniče nějak "oblbnul" ...... třeba SW vyřazením ochran, nebo dokonce přepsáním firmware měničů. To by měla být práce na pár minut. Prý je to možné, ale zatím se mi o tom nepodařilo zjistit podrobnosti. Nebo se vykašlat na měniče a využívat pouze DC (případně ve spojení s DC/DC regulátorem). IMHO většina domácích spotřebičů musí běžet i na DC. Např. spotřebiče se spínaným zdrojem (počítače, TV, audio), odporové zátěže (vařiče, žárovky), ruční el. nářadí (komutátorové motory, ale bez regulace). Jenom asynchronní motory, těm by DC nechutnal (takže kompresorová lednička, mrazák, větší stroje s motorem) pro ty by se měnič musel použít. ....... To by mohla být také cesta, ne?

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 7.Listopad.2010 v 19:09
Ano, dalo by se to tak udělat. V případě "normálního" výpadku bych určitě do firmware nezasahoval a jinými způsoby je ochrany a měniče těžké oblbnout a hrozí riziko jejich poškození. Vyvést DC od panelů je nejsnažší cesta, pozor, většinou je tam vysoké napětí, stovky voltů ! Vy to jistě víte, ale další čtenáři této diskuze nemusí...
V první řadě bych našel vhodný ostrovní měnič nebo regulátor, který toto DC napětí zvládne a převede vám ho na 230V AC, 12V DC nebo 24V DC. Starší autobaterie se v případě nouze také najdou. Hlavně nezapomeňte na pojistky.
Samozřejmě, že kdyby došlo k zhroucení sítě nebo ještě jiné katastrofě, je změna firmware v měničích nejvhodnější způsob jak změnit síťový systém na ostrovní. Nezapomeňte ale, že bez baterií to bude zdroj značně nestálý.


 


Odpověď přidal(a) QNX na 7.Listopad.2010 v 20:45
Těch 6kWp mám rozdělených do 3 okruhů po 10ti seriově řazených panelech, to znamená, že mám na jejich výstupu napětí do cca 300 V (musel bych se podívat kolik přesně, ale mám dojem, že při jejich plném osvětlení a zatížení je tam 240-260V) To znamená, že nejsem tak moc daleko od síťového napětí a některé spotřebiče bych mohl napájet přímo z panelů bez měničů. Samozřejmě by bylo dobré zařadit i nějaký PWM DC/DC regulátor, abych mohl případné přepětí snížit na vhodnou úroveň (s podpětím bych nic nedělal, pro nouzové osvětlení a podobné použití to nevadí. Zdroj mého notebooku se spokojí s 100-240V, tak ten by běžel také bez problému atd.). Nevím o žádném vhodmém PWM DC/DC regulátoru a tak by se to snad dalo řešit i pouhým připojováním odporové zátěže (topné těleso v bojleru, nebo tak něco) na základě měření napětí. Při zatížení napětí klesne, tak bych ho mohl takto regulovat.
Pokud je moje úvaha správná, tak bych se obešel bez měniče na AC, nebo nízké napětí DC. Nevím, proč by v zásuvce nemohlo být např. 220VDC ............ ale zatím jsem se nesetkal s tím, že by někdo takto levné a jednoduché řešení použil .......... samozřejmě to předpokládá porušení "norem" a určitou opatrnost a znalost, aby si člověk nezničil některé spotřebiče.


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 7.Listopad.2010 v 21:12
V pořádku, pokud víš co děláš :-) PC zdroje obvykle také běžně akceptují 200 - 250 V DC, některé i stejně jako zdroj NB 100-250V DC. Do běžné zásuvky bych ale skutečně 220V DC nepustil, právě kvůli riziku připojení spotřebiče, který si s DC neporadí (např. motory, a že jich např. v kuchyni bývá dost). Je i dost malých spotřebičů, jejichž přítomnost v bytě a trvalé připojení si ani neuvědomujeme (telefony, jejich nabíječky, budíky, hodiny v troubě, ventilátor v troubě apod.).
Při nižším osvětlení nekolísá ani tak napětí jako dodávaný výkon. Osobně bych si předem rozmyslel, které (tepelné či osvětlovací) spotřebiče takto nouzově napájet a zavedl bych k nim samostatnou linku. Úsporky ani LEDkovky nejsou obvykle na DC připravené.
Kvalitní měniče DC/DC na dostatečně velké proudy se používají při výrobě elektromobilů, lze je najít na webshopech.

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 7.Listopad.2010 v 21:13
S tou daní je to moje faux-pais - překlep, omluva. Legislativa nicméně ještě není hotová, ještě to bude do příštího roku žhavé.

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 7.Listopad.2010 v 21:16
Obvykle od FV systému očekáváme, že nám bude dávat elektřinu v takové formě, aby nás nijak neomezoval v našich domácích zvyklostech. Použití DC 200-300 V přímo svedených z FV systému má podle mého názoru příliš mnoho rizik a úskalí, takže o rozumném a pohodlném využívání v domácnosti by se nedalo hovořit. Máte-li elektrokotel, ještě by se dala veškerou vyrobenou energií ohřívat voda.

Odpověď přidal(a) QNX na 7.Listopad.2010 v 21:30
motory v kuchyni .......... ty jsou snad všechny komutátorové a těm by DC vadit nemělo, jenom je potřeba snížit vstupní napětí. To samé platí pro různé vrtačky, brusky a spol. Jinak samozřejmě souhlasím, že to chce opatrnost.
Nejde mi o pohodlné využívání (to mám pořešené i v současné podobě FV systému), jde mi o řešení nouzového stavu.

Odpověď přidal(a) Martin Palča Kolařík na 8.Listopad.2010 v 8:52
I v případě nouzového stavu musím vycházet ze situace, že se mnou v domácnosti žije manželka a děti, kteří nemají elektrotechnické vzdělání. Pokud se chci vyhnout problému nebo neštěstí, musím si dát velký pozor na bezpečnost použitého řešení.

Odpověď přidal(a) QNX na 8.Listopad.2010 v 11:42
To je pravda. Můj pohled na problematiku je jistě poněkud extrémní. Tak nějak automaticky předpokládám, že každý kdo chce dosáhnout energetické soběstačnosti, nebo být připravený na kolaps systému ........má znalosti minimálně na úrovni průměrného absolventa vš s elektro zaměřením :-)

Uživatelský avatar
Martin Palča Kolařík
Příspěvky: 3
Registrován: 11 říj 2010 20:35

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Martin Palča Kolařík »

Zprovoznil jsem eshop, na kterém najdete přehledně všechny komponenty fotovoltaických ostrovních systémů s popisy. Zájemci si tak můžou vybrat a nakonfigurovat elektrárnu podle svých představ a finančních možností. Pokud něčemu nebudete rozumět, klidně se ptejte. Systémy vám můžu i nainstalovat.


www.ostrovni-elektrarny.cz


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od jarda bon jovi »

Dosažené vzdělání má být vodítkem k použitelnosti člověka|? Možná tak šlapat ve vyšlapaných kolejích, ale vzdělání není zárukou vůbec ničeho. Bohužel.......Ještě jsem nepotkal soběstačného  vysokoškoláka. A to hledám už 5 let......
Dokud se u fotovoltaiky nebude udávat minimální zaručený výkon, bude se jednat pouze o těšínské jablíčka bro malospotřebitele nepoužitelné.


Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Ján Štefko »

Tiež som sa niekolko krát zamýšlal nad problematikou. Zatial som síce nič nerealizoval, takže sú to iba podnety.


Podla mna si fotovoltaiku može dovoliť takmer každý. Akurat ten zaužívaný spôsob nam v tom brani. Večšina z nas je napojených na verejnu elektriku, dodávky su neprerušované, všetko je ideálne. Zopár krat nas vyhodí, síce nas to prinuti zamyslieť sa, čo tak spraviť si...ale ono na to zas zabudneme.


Ked by si ale človek už staval vlastný dom, vtedy je situácia iná, tam sa dá hýbať s číslami. Pozemkov bez inžinierskych sietí je tiež veľa a sú aj cenovo dostupnejšie.


Podla mna pri návrhu systému resp vypočte bilancie treb aisť cestou minimalizácie spotreby ele energie. Uvediem zopár typov pre trochu extremne prípady ale nie je potrebné ísť až do takého extrému:



- Práčka. Ultrazvuková  http://www.elpapiezo.ru/eng/colibri_e/info_colibri_e.shtml spotreba max 25W Akurát ešte dajakým uďelátkem vyžmíkať, napr bubon na bycikel

- Ak vetranie s rekuperáciou, pre úsporu vykurovacích nákladov je mnoho typov aj lacných nízkovýkonových lokálnych jednotiek . http://www.regulus.sk/Vetrani-a-rekuperace.asp jednotka HR 100 R, 77 m3/hod, max 35 W

- Chladnička a mraziareň 0W. Riešiť ladovu mraziareň kde cez zimu uskladníš kusy ladu, alebo využiť chlad zo studne, alebo odparovaním vody.

- Osvetlenie. diodove žiarovky. už su na trhu aj jemnejšie z ktorych nebolia oči. napr http://pharox.sk/ Zrazu nam klesne prikon zo 60w žiarovky na 6w.

- Notebook. žere menej než skrynový pc

- kurenie na drevo aj s ohrevom teplej vody má min potrebu elektriky max obehové čerpadlo dáke eko s nizkou spotrebou elektriky su v predaji ale dá sa aj bez neho samotiažne

- Studňa - Čerpadlo elektrické je možné nahradiť ručným http://www.vodoshop.sk/cerpadla/rucne-cerpadla/kb-3-kridlova.html?page_id=1189 a do zásoby si načerpať do nádrže z ktorej pojde voda samotiažne. Ak bývame vo svahu tak pri výškovom rozdiele môžme využiť spád a tlak vody bude prirodzený v rozvode. Ak je slabý zdroj vody, dáme zasobnikovu nabodu. 

Pri takýchto úsporných opatreniach zrazu človek zistí že vlastne nepotrebuje žiadnu fotovoltaiku a spraví si cyklogenerátor. Ale takých prípadov asi vela nie je. Takže ked už vie akú zostavu treba tak dalšia cesta ako usporiť investície je poskladať si zostavu sám z komponentov.

- fotovoltaické články si zletovať do panelu a ochraniť sklom zo starých okien http://stores.ebay.com/Everbright-Solar-Inc__W0QQ_sacatZeverbrightsolarincQQ_sidZ80757170QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em14?_pgn=1





- akumulátory, tam sa dva typy a tie lacnejšie sa nesmu vybiť nadoraz ale nechať povedzme 40%. Iný nápad nemám ako ušetriť na autobatériách. Nejaký zdroj baterii s dobrymi cenami nemám, zatial klasický obchod napr http://www.lacneautobaterie.sk/category/kapacita-80-99-ah/


rozdiely v cenách sú http://www.srovnanicen.cz/q/VARTA%20HOBBY%20240Ah%206V/?min=4226 táto trakčná pri ponechaní 40% zbytkovej kapacity vydrží 400cyklov bez straty kapacity


V tomto prípade by som asi nešetril. Ale chcelo by to previesť nejaké porovnanie cien a ostatných parametrov, zatial som k tomuto stanovisku opatrný. Ale vývoj batérií ide tiež dopredu každým rokom, možno už je niečo zaujímavé na trhu. Ale ked si predstavím tú chemiu kyseliny a ťažké kovy čo je v nich, aj ma prechádza chuť po elektrike.

Ale treba si dať pozor na jedno, kto lacno kupuje, 2x kupuje. Aby človek nekupil činsku atrapu. A celu zostavu treba skompatibilovať regulovať hlavne nabíjanie a vybíjanie batérií čo bude treba nejaké informácie vyštudírovať.

Takže pri určitých úsporách je možné si na kolene poskladať zostavu aj za 1/4 cenu v porovnaní na klúč. Ale už si presnú úsporu nepametám nákladov, akurát viem že môže byť značná. Predsa len je mnoho predajcov s rôznymi cenami aj toho istého.

Tu je postup ako sa montuju tie fotovoltaicke kolektory svojpomocne



Na cesty alebo stanovačku sa hodí hotová zostava s rozkladacími panelmi



20W stojí 220USD 

40W stojí 330až350usd

s poštovným, dph ak zachytia colníci



 


Uživatelský avatar
Martin Palča Kolařík
Příspěvky: 3
Registrován: 11 říj 2010 20:35

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Martin Palča Kolařík »

"Ale treba si dať pozor na jedno, kto lacno kupuje, 2x kupuje."


Tak tohle pravidlo platí u FV obzvláště. Podněty jsou zajímavé a některé i doporučuji, ale z praxe vím, že některá "zjednodušení" a "zlevnění" vedou ke zklamání a nefunkčnosti, příp. i finančním ztrátám:


- originální nové FV panely mají garanci funkčnosti 20-30 let. Jak dlouho budou asi bez problémů pracovat podomácku vyrobené se sklem z okna ? Budou jejich elektrické vlastnosti alespoň odpovídat úspoře ceny ? Při klesající ceně nových panelů (185Wp je pod 8000 Kč s DPH a stále klesá) nemá smysl o samovýrobě tohoto základního prvku uvažovat.


- levné regulátory vás připraví o 30-50% energie z panelů, která zůstane po napěťové regulaci nevyužita. Pokud je vaším cílem opravu nějakou energii vyrobit a používat, MPPT regulátor je sice 2-3x dražší, ale dodá vám energii i v situaci, kdy PWM nedokáže vyždímat z panelu ani Watt, a při plném slunci dává až 50% více, takže vám stačí menší výkon panelů...


- levné invertory (měniče) vyrábějí modifikovanou sinusovku (obdélníky). To je SMRT pro úsporné zářivky a LEDky do dvou let, z praxe znám i případy, kdy obdélníkový průběh napětí způsobil předčasné selhání čerpadel, vrtaček a kompresorů v ledničkách. Používám jedině sinus (na zkreslení THD už tolik nezáleží)


- a olověné baterie. Varta Hobby už se nevyrábí. Byla příliš dobrá. Varta ji nahradila horší Deep Cycle za stejnou cenu a lepší DeepCycle AGM za dvojnásobnou cenu. Obecně olovo vydrží max. 5 let. Pokud počítáte s využíváním FV energie po delší dobu, vyplatí se vám investovat do LiFeYPO4 baterií.


Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Ján Štefko »

Skúsensti odborníka z praxe sú na nezaplatenia.


Čo hovoríš na natáčanie servomotorom, pri niektorých paneloch je možné získať navyše 30-50% energie. Zrejme podla typu panelov, kedže jeden ten drahší typ dokáže vyrábať elektriku aj z rozptýleného svetla. Už si tie nazvy nepametam polykrištalické či amorfné aký je ktorý.


- Ked upozornuješ na problém dlžky trvania funkčnosti podomácky vyrobených kolektorov asi by stálo za to konretizovať problém. Ručná garážová a pásová automatizovaná výroba sa totiž môže líšiť iba od výrobnej kapacity. Ten základný materiálkremíkové doštičky sú ten istý priamo z výroby. Ledaže by to boli nejaké výrobné bazmeky nejaká nevydarená séria ktorá nevykazuje proklamovanú výrobnú účinnosť. Odlupené kúsky to nevadí ale myslel som že nejakou chybou v procese výroby došlo k nejakej závažnej vade. Ale takú informaciu nemám takže zatial nepredpokladám. Skôr si myslím že najväčšia strata výkonu môže dôjsť reflexiou sklom čili bolo by treba preskúmať aký materiál s akými vlastnosťami používajú na vrchné zakrytovanie kolektorov, či už plast alebo sklo a ako si ten parameter overiť. Osobne by som to riešil pokusnou sériou v malom. Za trochu úvahy a pokusu sa mi zdá by to stálo.


- keď som sa pozeral na ceny regulátorov nabíjania batérií tak mi neprišiel až tak veľký cenový rozdiel resp. úspora ceny v porovnaní s domácimi kamennými obchodmi resp v čechách. takže tento typ segmentu nebude teda až taký problematický. Ked som sa pozrel čo stojí regulátor čo sa predáva v čechách 4-6tis čk tak na ebayu je dokonca ten samý drahší. Lacnejšie sú iba také udelátka kde si treba overiť čo to je a byť si vedomý že to nemusí byť tak dokonalé ako napr BZ MPPT 500. Človek to má povedzme na pokrytie základných životných minimálnych potrieb a je rád že ušetril vstupné investície ktorých dajme tomu viace nemá resp. mu to stačí. Tak ako o pár rokov možno už bude v predaji regulátor účinnejší ako MPPT 500. Je to ako s autom ak niekto má na mercedes hybrid je to super a oplatí sa investovať do kvality ale sú ľudia ktorý sú vďačný aj za ojazdené staré auto lebo ho využívajú na občasnú jazdu napr k lekárovi alebo nákup večších vecí. Ak vynecháme radosť či pôžitok z krásy, pohodlia, bezúdržbovitosti. 


Možno tie lacnejšie s menšou účinnosťou sa hodia do výrobných záriadení kde je silný zdroj a na účinnosti nezáleží napr. veterná či vodná turnína, ale skôr ide o úsporu výrobnych nákladov či zastaralý knowhow. Osobne aj tak by som naskôr pozrel nejaké parametre toho regulátora a potom kupoval. Preštudoval by som si časopisy  http://homepower.com/home/ ktorých CD sú k máni


- tie meniče to je fakt treba vedieť účel, či to bude krmiť zariadenie s citlivou elektronikou priamo alebo cez nejaký ďalší menič. viacmenej čo sa týka osvetlenia v malom rozsahu neviem ako je to totiž so stratamy na dlžke káblu by som volil jednosmerné napätie. Tiež spotrebiče idú mnohé na jednosmerné napätie napriamo. Takže by stálo z aúvahu zadovážiť variabilný menič jednosmerného napätia a spotrebiče priamo zapájať bez dvojnásobnej transformácie 12-220, 220-18 čo sú straty. Tie motory to je fakt, uprimenjší predavač ráta aj s neskúsenými na ebayu a napíše "this is NOT a true sine ware inverter. This item can’t power the true sine ware equipment for example: printer, drill, etc". Treba si teda domyslieť použitie obdlžnikového priebehu napätia. Aj ked mnohý predajcovia si s tým hlavu netrápia a napíšu "Měniče s průběhem výstupního napětí označované jako "trapézové" neboli "modifikovaná sinusovka" jsou obvykle levnější a pro většinu běžně používaných aplikací zcela dostatečné. Na druhou stranu díky hranám v průběhu výstupního napětí produkují více harmonických kmitočtů a tedy rušení. Lze z nich napájet většinu spotřební elektroniky, od odporové zátěže až po zařízení s transformátory a spínanými zdroji. Pro citlivou měřicí techniku, radiostanice nebo lékařské přístroje však raději zvolte měnič s čistým sinusovým výstupem". No javí sa mi že ten trapéz je skôr na občasné - záložné - výkendové použitie pre tieto zariadenia. Zaleží aj na akom princípe je konštruovaný menič trafa 220-12 nejakej bežnej elektroniky ako notebook tlačiaren. 


 Ak nám bude použitie hranatého priebehu napätie stačiť úspora nákupnej investície je značná, 1kw menič ide od 30€ na ebayu. Sinusovka v čechách 10tisčk. Sinusovka na ebayu od 60€ + dph ak zachytia. Akurat treba ešte overiť aký má ten menič neprerušovaný výkon tj trvalý, lebo ten môže byť aj 50% z názvu výrobku a tých 100% je špičkový na kratšiu dobu. Myslím že tu je nejaký priestor na úsporu nákladov treba prelúskať ponuky a porovnávať parametre a ceny http://www.ebay.com/sch/whats_up_sun/m.html?_nkw=inverter&_trkparms=65%253A16%257C66%253A2%257C39%253A1&rt=nc&_clu=2&_fcid=181&_localstpos=&_sticky=1&_stpos=&_trksid=p3911.c0.m14&gbr=1&_sop=15&_sc=1


- nuž s tou životnosťou batérií je to tak ako asi so všetkým. tuším prečo sa kvalitná varta hobby stiahla. elektrospotrebiče sa totiž v sučasnosti vyrábajú iba na maximálnu životnosť na 2roky ako platí záruka, aby sa kupovali dalšie, podnietila spotreba. Niekto to robí naschvál že použije zopár nekvalitných súčiastok a niekto to robí z nutnosti aby ušetril na výrobných nákladoch. Ale samozrejme vyjma výnimiek, čo zas býva často zohladnené v cene. Jak sa hovorí kto lacno kupuje 2x kupuje. A možno je to iba dočasný stav vývoja ludstva. Možno to skolabuje a nebude žiadnej elektriky a možno sa poučíme na chybách a budeme vyrábať ekologické, bezúdržbové zariadenia s vysokou životnosťou. Každopádne máme si z čoho vybrať aj teraz, ekologické svetlo z plameňa ohňa, alebo z elektrickej energie vyrobenej, vedenej, uskladnenej, premenenej, vyžiarenej, pohltenej...


Uživatelský avatar
Martin Palča Kolařík
Příspěvky: 3
Registrován: 11 říj 2010 20:35

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Martin Palča Kolařík »

V podstatě se vším souhlasím. Fází testování levných součástek jsem si už prošel.


Natáčecí systémy jsou dobré pro toho, kdo skutečně chce vymačkat z FV maximální energii. Nemá smysl kombinovat natáčecí systém s nekvalitním regulátorem nebo měničem. Za cenu natáčecího systému raději pořiďte jeden nebo dva panely navíc.


Nekvalitní měniče z číny, co se často prodávají na ebay za pár babek, mají ještě horší trvalé výkony, než udáváte - vyzkoušel jsem, že 660W měnič s 1kW udanou špičkou nebyl schopen trvale napájet 350W-400W (špičkově 600W) PC s příslušenstvím. Po několika minutách se přehřál a vypnul, přestože tam byl ventilátor.


Stejnosměrné napájení má své kouzlo i omezení. Pro malé výkony a pro osvětlení, příp. notebook je OK.


Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od Ján Štefko »

Ja nemám zatiaľ taký ucelený pohľad na lacné súčiastky. Na začiatku každého výrobku sú najskôr lacné súčiastky. Skôr si myslím že ide o know how. Ale ďakujem vám za obohatenie, ak by sa dakto pustil do baštenia určite mu takéto rady pomôžu. Z číny je naozaj vela vecí nekvalitných, kde sa nejedná už len o to že to vydrží tie 2 roky do záruky ale že to vôbec nefunguje tak ako by malo už odfungla. Na ebayu je ale taká dobrá vec že každý predajca má percento ohodnotenia serioznosti a tak je možné trochu predísť podvodníkom, brakom. Samozrejme dalším znakom býva niekedy nápadne nízka cena ak sa jedná o nové výrobky, tj nejde o použitý výrobok. Aj keď v číne sa naozaj vyrába všetko lacno. Nuž ale tie napodobeniny idú stále dopredu a aj činania sa stale zlepšujú. Niekedy aj originaly sa daju zohnať lacnejšie z číny pokial sa to vyrába v tej istej fabrike v číne. A napokon je dobré si prečítať popis výrobku kde často udávajú že trvaly výkon je napr 50% z toho čo je v titulke popisu výrobku. Aj z dyzajnu, pôvode krajiny, počte predaných kusov už vie človek trochu ošacovať o čom to bude. A potom keďže sa jedná o vec kde je veľa takýchto neistôt alebo proste zo zásady sa vždy pridáva výkonová rezerva. V tom horšom prípade sa človek aspon dostane na predpokladaný výkon.  


Odpovědět