větrná elektrárna - savoniův rotor

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

Míčovku nedoporučují pro ovce. Nestlačí ji a pokud jich není příšerné stádo, neudělají předepsaný odběr. Míčovka není samospasitelná. Aby nezamrzala, musí mít předepsaný odběr vody denně, v průběhu celého dne. Pak to funguje tak, že stěny i míč izolují natolik, že občas doteklá nová voda nestihne promrznout. Ale když má malý odběr, tak normálně zamrzne. Viděl jsem ji zamrznout i u krav na hluboké podestýlce v přístřešku bez stěn ve velkých mrazech a zrovna málo krav na porodně... Lepší by byla napaječková pumpa, ale tu taky dělají jen pro skot. Kdyby ji někdo udělal pro ovce, bylo by vystaráno. Proto jsem zvolil to co mám, dle pravidla v jednoduchosti je síla. Takřka neriskuji, že v týdnu, když se tam nedostanu, budou ovce bez vody. Nejhorší co hrozí, že může zamrznout ten zakopaný kalfas. Tak jim holt nová voda nateče na led, pak nová zas na vrch... ale napijí se. Ideální by bylo čerpat florišem (ten se mi hodně líbí, jen nevím, jestli bych to nezkusil sestrojit levněji na savonius) a udělat nějaký hezký klikatý potůček, který by protékal třeba jen rohem ohrady a vracel se ven z ohrady do rybníčku... To by se mi hooodně líbilo.


JO, QNX:  Má odpo o návratu vody vyzněla blbě, protože jsem si to automaticky vztáhnul na svůj případ, kdy mám ve skružích tekoucí vodu. Tam se to klidně vracet může, ale do klasické studny voda do které slintaly ovce samozřejmě ne, to máš pravdu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: ten nejmenší model míčovky má být použitelný i pro ovce, ty větší už ne ....... ale nezkoušel jsem to. Bez odběru/průtoku/vyhřívání zamrzne asi každá napáječka. 


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

jj, je to tak, proto se mi zdá nejjednodušší ta proudící voda


můžem se nějak domluvit s tím generátorem?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: Generátor ........ určitě, ale nejdřív potřebuju vědět co konkrétně potřebuješ. Já bych pak změřil charakteristiky generátorů  co mám a něco vhodného bych ti vybral.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

no, jak říkám, něco co dává mezi 14 - 60V, proud mezi 80 - 200W, a potřebovalo by to co nejmíň otáček.


Ideálně kdyby to šlo točit zlehka rukou a při tom to dávalo tak 25V a 300W.


(to byl pokus o vtip)  Prostě potřebuju, aby se s tím savonius z dvěstělitrového sudu co nejmíň nadřel a přitom to dávalo v průměru cca 5A do dvanáctivoltového ostrovního systému (po převodu). Používám MPPT regulátory, takže když to bude dávat podle větru mezi 15 - 25V, bude se v době plného výkonu proud skoro zdvojjnásobovat. Pokud to bude dávat mezi 40 - 60V, bude se proud násobit i při minimálním výkonu - výhoda MPPT regulátoru...


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj,


tak jsme o víkend viděli větrné čerpadlo. Zrovna nefoukal vítr. Ale velmi lehkým otočením kola, které zvládne opravdu i malý větřík, krásně teče tenký a vytrvalý pramínek vody. U čerpadla byla nádrž  (7m3) a voda se vracela zpět do vrtu. My také plánujeme nádrž, o kus nad studnou, nad zemí a zasypanou, aby vznikl jakýsi nadzemní rezervoár se samospádem. Voda se do studny vracet nebude. Přepad bude sveden do rybníčků. Spodní výtok bude do chlíva na konci s kohoutkem.


Jen musíme promyslet a okouknout jinde to zamrzání. Jednak zamrzání kohoutku a jednak napáječek.Většinu zim to bude v pohodě, ale pak stačí jeden týden mrazů a takový zamrzlý kus vody, nebo prasklý khoutek a vyteklá voda dokážou udělat dost velkou paseku.


Jak se napájí ovce přes zimu venku? přece není všude tekoucí voda. Viděla jsem nějaké napáječky s baterií pro drůbež. Už jsem přemýšlela o systému ohřívané vody jako v akváriu. Ale pořád dost dobře nevím.


Jak to  zimní napájení ovcí řešíte vy?



Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

jak jsem psal, zatím mi to funguje tak, že rezervoár je zakopaný - nezamrzne. Samospádem čůrečkem teče voda do 40ti litrového napajedla, které je zakopané v zemi v břehu pod přístřeškem, který nahrazuje chlívek. Zatím od loňska vše chodí, kdyby zamrzalo napajedlo, dám tam topný kabel na solárko. Myslím, že v podmínkách jak to mám by stačil nějaký nepatrný výkon, tak by to mělo solárko utáhnout.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Jitka M. Já jsem to dříve řešil manuálně, teď ovce nemáme ...... ale připravuju nové napaječky do několika ohrad. Díky terénu a možnosti napojení na okolní vodní systémy se obejdu bez čerpadel. Za běžných podmínek by to mělo být mrazuvzdorné a když bude -20°C tak zase budu roznášet ohřátou vodu jako dřív. Nebo budou zvířata uvnitř, kde mám rozvody vody v mrazuvzdorném provedení. Těch dní s mrazem pod -20°C není zase tak moc, tak by se mi nevyplatilo dělat nějaká extrémní opatření.


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Jitka MX01 »

Díky za rady. Nějak to vymyslíme, zkusíme a uvidíme.


j.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

Dobré reference jsou na tohle: http://solarni-ostrov.wz.cz . Poradí, jsou ochotní, přizpůsobí nabídku tomu co potřebujete. Snad dokážou i jednotlivě sehnat solární panel, regulátor, akumulátor a měnič. Nabízejí jako doplněk i malou větrnou elektrárnu, nějaký mini větrný generátor.


Odpovědět