Rozbor vody

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Rozbor vody

Příspěvek od Evelínka »

Dobrý den,


prosím, potřebovala bych poradit. Nechala jsem si udělat rozbor vody ze studny, která jde pak do domu. Výsledek- Kvalita vody neodpovídá ve všech stanovených ukazatelích chemického rozboru Vyhlášce 252/2004, kterou stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu, je překročen obsah organických látek ( max. 3mg/l) a v mikrobiologickém rozboru pak počet koliformních bakterií, tento ukazatel by měl být 0- já mám 105 a počty kolonií při 22C ( max.500KTJ/ml)- já mám 560.


Voda je určena pro individuální potřebu majitele studny.


Kvůli organickému a mikrobiologickému znečištění, které spolu souvisí, to mikrobiologické znečištění je spíše organického původu, ne fekální, tak doporučují co nejvíce čerpat a dezinfikovat- SAVO nebo Presept a Ichloramin B nebo SAGEN.


 


Nevíte někdo, čím to může být? Co to může způsobovat? Jak to řešit jinak než chemií? Co byste použili vy?


 


Studna je cca přes 100let stará, zřejmě kopaná, těžko říct, jak to tam vypadá. Betonový kryt nelze odsunout, musela bych probourat i část studny. Časem to pak nějak také budu muset vyřešit.


Je na pozemku, který je celý rovina.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rozbor vody

Příspěvek od jarda bon jovi »

To je normální, je třeba  přijmout opatření, nebo koupit technologii na úpravu vody. Já si nechal vyvrtat novou studnu, vodička jak malina a..... průser, bakterie koli jako by jich tam nadělal.


Vyhodil jsem provizorní hadici, dal tam tu patřičnou a jiné čerpadlo. vylil jsem tam savo v kýbli vody naředědé a čerpal den. druhý den jem opakoval a třetí den  jen čerpal a večer odebral vzorky. Naprosto bez potíží i pro kojence.


Já bych to řešil tak, že bych tam nalil dva kýble s dvěma savama a vyčerpal. Pokud nemáš extrem pramen, jako já, pak by se ti to mohlo podařit. Učinil bych tak dvakrát a nechal bych si udě¨lat rozbor vzorku jen na koli, aby to nestálo standartní majlant.Když by to nepomohlo, pak čištění studní, a když ani to, pak je někde kontaminace. Muselo by to jít přes úpravnu. nemusí být chemická, kámoš to má jakýmsi světlem.


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Rozbor vody

Příspěvek od Evelínka »

jarda bon jovi: Moc děkuji za radu. Nebylo by lepší počkat s rozborem trochu delší dobu? Po dezinfekci Savem je jasné, že bude voda asi čistá....ale co třeba za týden dva...? Já se do studny nemám jak dostat, ani nevím, jak je hluboká. Teoreticky bych tedy mohla čerpat vodu, dokud z ní budu cítit Savo. V té době jí nemám/nesmím používat?


 


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rozbor vody

Příspěvek od QNX »

Starou studnu určitě nejdřív vyčistit. Dokud není vyčištěná, tak bych se s rozbory a savem ani neobtěžoval. Na dně může být i několik metrů sajrajtu včetně mrtvol. Je to hnusná práce, ale je to potřeba udělat. Po 100 letech si to ta studna už zaslouží.


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Rozbor vody

Příspěvek od Evelínka »

Ježiš, fuj..to mě vůbec nenapadlo :-(


QNX: Moc děkuji za radu a upozornění.


Dívala jsem se do katastr.mapy a studna byla na tomto místě pravděpodobně minimálně už v roce 1838.


Takže asi pozvat nějakou firmu, která jí vyčistí- na tohle si sama netroufnu. Nevíte kolik to může stát? Mrkla jsem teď na net, ale cenu snad nikde uvedenou nemají.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rozbor vody

Příspěvek od jarda bon jovi »

Na prvním baráku jsem měl kopanou roubenou studnu a nechával jlsem ji čistit. Přijeli  s autem, hodili do studny čerpadlo a tou vodou, co čerpali ze studny opláchli roubení. Pak vodu vyčerpali a z posledního umyli dno tak, že stříkali vodu na dno a zvířidli tak kaly na dně. pak přijeli druhej den a vyčerpali  savo, co tam nalili. Dovezli faktůru na 10000. jestli máš kámoše, řekni jim. Samozřejmě, že studna je život a jak píše qnx, vyčistit je základ, záleží, jak je hluboká, jak daleko od potoka jsi a tak hluboko je dno studny od hladiny potoka.


Nevím, kolik si řeknou dnes, moje akce byla před 17 lety, a taky netuším, jak na tom je evelinka v kramflecích s krejcarama. Proto vylučovací metodou nejlevnější cestou......Pokud máš vršek zadělanej, tak bude hloubka pod 8 metrů, což je ekonomicky výhodnější, pro kvalitu vody zasejc ne, to so člověk nevybere....


Uživatelský avatar
Trotl
Příspěvky: 24
Registrován: 14 pro 2010 07:04

Re: Rozbor vody

Příspěvek od Trotl »

Po mě chtěli letos za vyčištění studny 7000,- (betonové skruže, jen cca 4m, ostranění sedimentu, vyčištení a oprava stěn, vytvoření šterkového lože,dezinfekce, čerpací zkouška), ale koukám na netu jsou i levnější nabídky, otázka je jaká pak bude skutečnost:


http://www.studnyservis.cz/akce/testovac-novinka


http://www.cisteni-a-regenerace-studni.cz/cenik/


http://www.aquarex.cz/cisteni-studni


http://www.cistenistudni.cz/index.php?page=cen


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Rozbor vody

Příspěvek od Vlasatej »

Pochybuju že se od firmy dočkáš menší ceny než 10000kč . Dělají podle hloubky a tu nevíš. Já už starou studnu absolvoval - hluboká 9m , roubená kamenama, snad ze středověku,  3m smrdutýho bahna na dně, okraj studny 20cm nad terénem. Hlavně bych měl říct že studna je vodní dílo a svépomocí se opravovat nesmí. Ale to je na každýho rozhodnutí. Pokud do toho pudeš - sundat dekl, spravit vršek přizdit tam skruž aby bylo kde bezpečně opřít žebřík a hurá na to. Vyčerpat, vybrat, vymejt, vyčerpat, nechat dotéct, desinfekce savem ( ne dvě flašky jak píše JBJ - stačí dvě deci ) , zase vyčerpat, nechat natýct, pak používat třeba půl roku pouze jako užitkovou aby se stav nějak ustálil, a je možno kombinovat s průběžnou desinfekcí savem - koupí se v zdravotnických potřebách infuzní set, naplní se savem a hadička se zaškrtí aby kapala kapka za pár minut - nutno doladit. Savo kape na hladinu a rozkládá se na sůl a chlor který zabíjí bakterie. Voda se většinou odebírá trubkou až dole takže to savo nepiješ. Není to vůbec cítit ani poznat. Pozor na přívodní potrubí od studny do darlingu - často je zarostlé řasou a děravé - možnost kontaminace z půdy. 


No a nakonec potěšení - biologické znečištění se dá narozdíl od chemického řešit, a taky nějaká ta breberka ve vodě člověku zase až tak neuškodí - kolik sem už vypil vody ze studánek kde to "žilo" na první pohled a stále žiju. :)


Určitě se to vyplatí!



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rozbor vody

Příspěvek od jarda bon jovi »

savo se dávkuje  2 deci na kubík vody. tak kázali studnaři v případě e koli. když to přežene, smrad ze sava je dostatečným indikátorem výměny vody.Ale to jsou všechno jen domněnky. musí vědět, jak je studna hluboká, jakej je sloupec vody a mocnost u¨sazenin na dně. jináč se od toho neodpíchne.To sací potrubí bude jistě kovové, bude nutné dát nové a sací koš.to je pravda, i tam bude kontaminace. Sám tomu moc nerozumím, jen osobní zkušenosti.
Vlasatej říká:


Pochybuju že se od firmy dočkáš menší ceny než 10000kč . Dělají podle hloubky a tu nevíš. Já už starou studnu absolvoval - hluboká 9m , roubená kamenama, snad ze středověku,  3m smrdutýho bahna na dně, okraj studny 20cm nad terénem. Hlavně bych měl říct že studna je vodní dílo a svépomocí se opravovat nesmí. Ale to je na každýho rozhodnutí. Pokud do toho pudeš - sundat dekl, spravit vršek přizdit tam skruž aby bylo kde bezpečně opřít žebřík a hurá na to. Vyčerpat, vybrat, vymejt, vyčerpat, nechat dotéct, desinfekce savem ( ne dvě flašky jak píše JBJ - stačí dvě deci ) , zase vyčerpat, nechat natýct, pak používat třeba půl roku pouze jako užitkovou aby se stav nějak ustálil, a je možno kombinovat s průběžnou desinfekcí savem - koupí se v zdravotnických potřebách infuzní set, naplní se savem a hadička se zaškrtí aby kapala kapka za pár minut - nutno doladit. Savo kape na hladinu a rozkládá se na sůl a chlor který zabíjí bakterie. Voda se většinou odebírá trubkou až dole takže to savo nepiješ. Není to vůbec cítit ani poznat. Pozor na přívodní potrubí od studny do darlingu - často je zarostlé řasou a děravé - možnost kontaminace z půdy. 


No a nakonec potěšení - biologické znečištění se dá narozdíl od chemického řešit, a taky nějaká ta breberka ve vodě člověku zase až tak neuškodí - kolik sem už vypil vody ze studánek kde to "žilo" na první pohled a stále žiju. :)


Určitě se to vyplatí!






Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Rozbor vody

Příspěvek od Vlasatej »

Jardo to je omyl. Cituju ze stránky výrobce:


Dezinfekce pitné vody ve studnách

Dávkujte na každých 1000 l pitné vody 20 ml Savo Original. Vodní hladinu skrápějte naředěným roztokem SAVA (například namícháno v kbelíku nebo konvi). Po 30 min. je voda dezinfikována a současně dochází k rozložení účinné látky.



takže dvě deci (200ml) jsou na 10kubíků vody


Odpovědět