Zachycení dešťové vody pro zálivku

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

prosím zda nemá někdo nápad nebo třeba zná odkaz na web řešící takovou věc - na pozemku mám nádoby na zálivku,dejme tomu 2x 200 lt barel,nemám možnost svést do nich vodu okapem,neboť zde není žádný přístřešek ani jiná stavba....vodu mohu prostě dovézt,nalít do beček a postupně jí zalívat.


Dotaz tedy je jak zachytit dešťovku k postupnému a třeba i pomalému plnění nádob?


- postavit provizorní přístřešek a svést z okapu ?


- udělat "trychtýř" z plachty nebo nějakých plastů a takto vodu sbírat ?


- upenit na tyče nějaké sběrné (menší)nádoby a třeba několik takových svést do sběrné nádoby ?


- ...


díky předem za Vaše podněty


FSP


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od QNX »

Vykopat přivaděč (příkop) a na jeho konci udělat jezírko. Třeba i s folií.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od jarda bon jovi »


A myslíš, že by se z toho dalo vytvořit kopací jezírko?
QNX říká:


Vykopat přivaděč (příkop) a na jeho konci udělat jezírko. Třeba i s folií.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od QNX »

JBJ: No, pokud tam už není hotová díra, tak kopací bude určitě :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, vlastně už tam díra je, ale malá, tak 5x4 metry a stopade hluboká. Jenže, jeden kus střechy mi dá po nočním dešti 4 kubíky vody. Takovejch ploch mám 8 na gruntě. Takže  zatím tápu a čekám, až mi všemohoucí někoho vokáže. a s tím kopacím jezírkem máš recht.Naštěstí hvízdnu na prsty a přihrčí bagr, a vyhrábne, co třeba. enem netuším, co s tím, když bude pršet dýl........

QNX říká:


JBJ: No, pokud tam už není hotová díra, tak kopací bude určitě :-)





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od QNX »

JBJ: Na dálku je to těžký ....... bude to setkání u tebe? Přijel bych a mrknem na to.



Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

... no nic tak si tu v klidu vyřešte to jezírko a já zatím budu pdál přemýšlet jak naplnit ty bečky :-))


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od QNX »

FSP: uděláš to jezírko a z něj budeš plnit bečky :-)


Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od Muška »

Mám zkušenost z loňska, kdy se mi vodou lépe plnily kýble, které byly pod okrajem korun stromů.  Letos na jaře jsem si na louce zakopala vanu, kterou chtěli sousedi vyhodit a dala jsem tam dva plechy- boky ze starého sporáku. Fotky jsou jarní- teď už je to okolo pěkně zarostlé a vana plná (ale bylo hodně srážek, samozřejmě :-D)



Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

.. jezírko je v mém případě nesmysl,vodu bych měl na opačném konci pozemku a navíc bych takto odváděl vodu z míst kde je přirozeně potřeba.. nejsem zastáncem takových potěmkinovských řešení...potřebuji vymyslet něco na přirozeném principu využití zachycení dešťové vody a následné konfortní užití pro závlahu... nabírat vodu z jezírka a pak s ní běhat po zahradě na druhý konec a taky si myslím že pokud je už někde jezírko tak se tím vytvoří jakýsi biotop který má svoji fci sám o sobě,asi by mu moc nepomáhalo když mu vyberu vodu kterou potřebuji zalítvat...



sběr do různých nádob jak ukazuje Muška je řešením ale s tím že jsme limitování jejich objemem a pokud tu vodu z nich nedostanu do nějaké větší nádoby,moc jí takto nezískám.....jen k té vaně - podobnou litinovou a těžkou jako prase jsem použil jako vyvýšený záhon,bydlí teď u plotu a jsou v ní dýně a rajčata a je jim tam moc dobře.



ta nádoby by mohly být třeba nějaké použité PETky třeba ve svazku na nějaké tyči a voda z nich svedená buďto z každé zvlášť nebo nejdřív do společného svodu a pak do sběrné nádoby... takových Petkových kandelábrů by se dalo udělat více a rozmísti i tak aby to tam navypadalo jak u cvoků.. :-)


asi nejlepší řešení si myslím bude stavba toho přístřešku s nádrží pod ním a přívodem vody přes okap....pro představu sem dávám odkaz na jedno video které jsem našel včera večer...ten amik to vychytané až k pitné vodě !!! což já bych aź tak nepotřeboval.... ale třeba pro jiné permakulturisty to může být zajímavé...


https://www.youtube.com/watch?v=vSV7oP43Fi8&list=PLmf3I3sB9_tnksJN5lG8bPY6t6hF6LT_p&index=1


... a samozřejmě by mi stačil pouze "letní provoz" tzn. bez opatření zabránění poškození systému mrazem...



zatím zdraví FSP



Odpovědět