Zachycení dešťové vody pro zálivku

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od QNX »

FSP: už mlčím. Nejlepší bude, když na něco přijdeš sám. Já bych stejně na tak geniální nápad jako na svazek PET flašek na tyči nepřišel.


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

... tvé mlčení příjímám bez námitek,ale za ten nápad s jezírkem děkuji,kdyby byla třeba možnost ho umístit k ploše kterou potřebuji zavlažovat a bylo by dost veliké aby utáhlo obojí tedy zavlažovaní i fci biotopu a nad ním byl pozemek kterému by odvodnění nevadilo ( ale to si neumím představit) ...pak by tento permakulturní prvkek mohl býti funkční,pak by už jen zbývalo vyřešit to hlavní ... jak dostat z jezírka vodu do nádoby ze které mohu komfortně odbírat či třeba napájet zavl.systém..pozn. na pozemku není elektřina :-)


zdraví FSP







QNX říká:


FSP: už mlčím. Nejlepší bude, když na něco přijdeš sám. Já bych stejně na tak geniální nápad jako na svazek PET flašek na tyči nepřišel.





Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od Muška »

Dík za odkaz, je to super :-)

FSP říká:


.. jezírko je v mém případě nesmysl,vodu bych měl na opačném konci pozemku a navíc bych takto odváděl vodu z míst kde je přirozeně potřeba.. nejsem zastáncem takových potěmkinovských řešení...potřebuji vymyslet něco na přirozeném principu využití zachycení dešťové vody a následné konfortní užití pro závlahu... nabírat vodu z jezírka a pak s ní běhat po zahradě na druhý konec a taky si myslím že pokud je už někde jezírko tak se tím vytvoří jakýsi biotop který má svoji fci sám o sobě,asi by mu moc nepomáhalo když mu vyberu vodu kterou potřebuji zalítvat...



sběr do různých nádob jak ukazuje Muška je řešením ale s tím že jsme limitování jejich objemem a pokud tu vodu z nich nedostanu do nějaké větší nádoby,moc jí takto nezískám.....jen k té vaně - podobnou litinovou a těžkou jako prase jsem použil jako vyvýšený záhon,bydlí teď u plotu a jsou v ní dýně a rajčata a je jim tam moc dobře.



ta nádoby by mohly být třeba nějaké použité PETky třeba ve svazku na nějaké tyči a voda z nich svedená buďto z každé zvlášť nebo nejdřív do společného svodu a pak do sběrné nádoby... takových Petkových kandelábrů by se dalo udělat více a rozmísti i tak aby to tam navypadalo jak u cvoků.. :-)


asi nejlepší řešení si myslím bude stavba toho přístřešku s nádrží pod ním a přívodem vody přes okap....pro představu sem dávám odkaz na jedno video které jsem našel včera večer...ten amik to vychytané až k pitné vodě !!! což já bych aź tak nepotřeboval.... ale třeba pro jiné permakulturisty to může být zajímavé...


https://www.youtube.com/watch?v=vSV7oP43Fi8&list=PLmf3I3sB9_tnk...


... a samozřejmě by mi stačil pouze "letní provoz" tzn. bez opatření zabránění poškození systému mrazem...



zatím zdraví FSP






Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

..není za co :-),mě se ten přístřešek zamlouvá čím dál více !, a aby i jezírko nepřišlo zkrátka... pokud se tam vyvedl přepad a ten by mohl napájet nějakou malou vodoplošku ale jen pro nějakou tu přitáhnuvší havět, ne na zálivku... letos už od jara pozoruji jak ve folii (kterou jsem poškozenou po kroupách ještě nezlikvidoval) dokáže v relativně malé prohlubni vydržet napršená voda a to i v těchto celkem slunných dnech.Folie je ve stínu smrku a leží na trávě...



pro srandu zde dám ještě jeden "vodo systém" ....


 


https://www.youtube.com/watch?v=r8BONjopPhQ&list=PLmf3I3sB9_tnksJN5lG8bPY6t6hF6LT_p


zdraví FSP




Muška říká:


Dík za odkaz, je to super :-)

FSP říká:


.. jezírko je v mém případě nesmysl,vodu bych měl na opačném konci pozemku a navíc bych takto odváděl vodu z míst kde je přirozeně potřeba.. nejsem zastáncem takových potěmkinovských řešení...potřebuji vymyslet něco na přirozeném principu využití zachycení dešťové vody a následné konfortní užití pro závlahu... nabírat vodu z jezírka a pak s ní běhat po zahradě na druhý konec a taky si myslím že pokud je už někde jezírko tak se tím vytvoří jakýsi biotop který má svoji fci sám o sobě,asi by mu moc nepomáhalo když mu vyberu vodu kterou potřebuji zalítvat...



sběr do různých nádob jak ukazuje Muška je řešením ale s tím že jsme limitování jejich objemem a pokud tu vodu z nich nedostanu do nějaké větší nádoby,moc jí takto nezískám.....jen k té vaně - podobnou litinovou a těžkou jako prase jsem použil jako vyvýšený záhon,bydlí teď u plotu a jsou v ní dýně a rajčata a je jim tam moc dobře.



ta nádoby by mohly být třeba nějaké použité PETky třeba ve svazku na nějaké tyči a voda z nich svedená buďto z každé zvlášť nebo nejdřív do společného svodu a pak do sběrné nádoby... takových Petkových kandelábrů by se dalo udělat více a rozmísti i tak aby to tam navypadalo jak u cvoků.. :-)


asi nejlepší řešení si myslím bude stavba toho přístřešku s nádrží pod ním a přívodem vody přes okap....pro představu sem dávám odkaz na jedno video které jsem našel včera večer...ten amik to vychytané až k pitné vodě !!! což já bych aź tak nepotřeboval.... ale třeba pro jiné permakulturisty to může být zajímavé...


https://www.youtube.com/watch?v=vSV7oP43Fi8&list=PLmf3I3sB9_tnk...


... a samozřejmě by mi stačil pouze "letní provoz" tzn. bez opatření zabránění poškození systému mrazem...



zatím zdraví FSP









Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od Bebe »

Na svahu se dá provizorné použít stará PVC podlahovina položená na zemi a zatížená kameny. Svedení spodního okraje do žlabu tvořeného ze dvou dřevěných latí do pravého úhlu, taky s kusem PVC, nebo asfaltové lepenky. Žlabem stéka spádem voda do sudu zakopaného zčásti, nebo úplně do země, nebo dalším žlabem do sudu pod svahem. Výhoda zakopaného sudu je, že může být v něm voda i přes zimu, aniž by sud poškodil led. Dva sudy se dajíí umístit vedle sebe, do jedného teče voda a druhý se plní přes hadici, nebo trubku tvaru obráceného U naplněnou vodou a vloženou do obou sudů po samé dno.


Uživatelský avatar
Eva Veget
Příspěvky: 18
Registrován: 29 lis 2012 20:45

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od Eva Veget »

Ahoj, my to zatím vyřešili takhle, plachtu a sud, a dobře to funguje :-)


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

... předchozí majitel tam provozoval něco podobného.....dosud jsem to nezrušil,ale je to na opačném konci pozemku a pro momentální potřebu by to bylo nefunkční,pro Ty kteří mají pozemek rozvržený jinak může být toto řešení velmi jednoduché a efektivní.....za ostatní díky Bebemu a Evě


... takto to vypadá ... jsou tam na zemi dvě stará lina,pak je mez - ta není moc vidět,pak už jsou kaskády ve svahu..kde se nic nepěstuje


pro představu umístění na dotyčné části pozemku...


zdraví


FSP


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od QNX »

Po pneumatikách tady máme polyethylentereftalát, polyvinylchlorid  a v něm zdravotně závadné ftaláty, pak asfalt a v něm zdravotně závadné polycyklické aromatické uhlovodíky a to všechno se tady cpe do vody ........ týjo, to je tedy permakultůra .... pro ropáky? Co vám ta voda udělala?


Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od FSP »

cituji..."Vykopat přivaděč (příkop) a na jeho konci udělat jezírko. Třeba i s folií."


.. je i jasné že se tu zase dočkáme malé přednášky o chemii že v jezírkové folii není nic škodlivého,(i když jsme si opravdu tak jistí ?)


a vodu z jezírka povedu čím ? bambusem .... ne nejspíš asi také potrubím z plastu a vodu budu jímat kam ? můžu použít kovový barel,no dnes nejspíše nějaký IBC kontejner zase špatně což....jsme to ale všichni hlupáci my kteří takovou vodou zaléváme,napájíme dobytek...


ještě že nám někdo dokáže poradit jak na to což ?


zdraví


FSP




QNX říká:


Po pneumatikách tady máme polyethylentereftalát, polyvinylchlorid  a v něm zdravotně závadné ftaláty, pak asfalt a v něm zdravotně závadné polycyklické aromatické uhlovodíky a to všechno se tady cpe do vody ........ týjo, to je tedy permakultůra .... pro ropáky? Co vám ta voda udělala?





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Zachycení dešťové vody pro zálivku

Příspěvek od mastnacek »

Neni to tak, ze plasty neuvolnujou ty svoje svinstva, pokud semirne nezahrivaj?


Odpovědět