Podmáčená půda

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Podmáčená půda

Příspěvek od Evelínka »

Krásný večer všem,


potřebovali bychom poradit. Naskytla se nám možnost koupit necelé 2ha půdy -s rd. Půda se zdá být ale podmáčená. Není to záplavová oblast. Sklep je celý pod vodou(plný vody), na louce je tůňka. Dá se na takovém pozemku vytvořit ekozahrada? Dalo by se na něm hospodařit- sázet zeleninu, bylinky,květiny, stromy- vše možné a ne jen nějaké vlhkomilné rostliny, aniž bychom museli tvořit např. vyvýšené záhony?


Vůbec netuším, zda takovou nemovitost vůbec kupovat. :-( Na rozhodování jsem sama.


Máme malé děti a asi bych nerada, aby se mi celé dny brodili v promáčené zahradě :-(


Vhodný rd s větším pozemkem přímo u nemovitosti se snažím sehnat již skoro 13 let. Za tu dobu jsme narazili na řadu podvodníků, kteří nás připravili o spoustu peněz. Nerada bych, abychom znovu dopadli stejně.


Moc děkuji za rady.


 


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je to na rovince? Nebo v mírném svahu? Neteče někde potůček, kam by se dala vyspádovat voda? Jsou tam ovocné stromy? plodí? Je tam rákos nebo skřípina? Přeslička?  Jak dlouho nebyl dům obydlený? Kdy byl postavený?Jaká je nadmořská výška?


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od Evelínka »

Je to úplná rovina. Potok je v dáli až za několikahektarovým polem.  Ovocné stromy tam jsou, velmi velmi staré. Dům je kamenný a z katastru mám mapu z roku 1838, kde byl již zakreslený. Po úmrtí posledního z přímého rodu, to koupil současný majitel, který nemovitost částečně a špatně zrekonstruoval, takže se uvnitř začala tvořit vlhkost a plíseň. není tam ani septik, jen za domem trativod. Nadmořská výška je 433m.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od QNX »

Evelínka: To je těžká rada. 2 ha je dost velký prostor na to, aby se tam dala vyčarovat krásná zahrada, která bude přinášet užitek. Jak moc velké zásahy do terénu udělat, co přesně si počít s vodou a především kolik by ta legrace asi tak mohla stát se dá na dálku a bez přesných informací těžko odhadovat. To samé platí i pro dům. Zrekonstruovat špatně zrekonstruovaný dům asi půjde, ale kolik by to stálo a co by to obnášelo ti bez znalosti podrobností nikdo nedokáže říct. Pokud se v tom sama nevyznáš, tak se vyplatí pozvat na konzultaci někoho, kdo se vyzná víc. Může ti to ušetřit spoustu peněz a nepříjemných překvapení.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od jarda bon jovi »

Toho jsem se bál, na rovince těžko odvedeš vodu jinam. do mokřiska bych nešel. Možná to tak nebylo dříve, ale nějakej inžinýr někde v dálce něco vykouzlil a spodní voda se zvedla.


Já to řeším tak, že vezmu vrták do země, vyvrtám metr hlubokou díru a když se tam objeví voda, jdu od toho.....


Najdi si něco jiného, páč uvedení do použitelného stavu tě bude stát obrovské množství energie. Pokud tě to místo nějak extra oslovilo, pak si nech dobře poradit od odborníka, abys věděla, do čeho jdeš....



Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od Evelínka »

Bála jsem se, že to takhle řeknete. :-( Místo je to kouzelné. I s nemovitostí bych klidně bojovala, aby nebyla vlhká, ale jestli se dá jen velmi těžko pěstovat a něco vůbec ne, pak to pro nás nemá význam. Sklep je nutností pro skladování zásob přes zimu. Potřebujeme půdu, abychom uživili naše děti. Chtěli jsme žít venku a pěstovat již dříve, první finanční krize nás utvrdila, že je to správné rozhodnutí, druhá nás finančně ruinuje stále. Musíme nutně pryč (z města na venkov). Jen najít pozemky přímo u nemovitosti, zdá se nadlidský úkol. Jednou u toho stojí pila, podruhé Temelín, jindy zátopovka, dálnice,hory, exekuce,více majitelů a teď pro změnu podmáčená půda. A i tento majitel řekl, pokud to nekoupíme my, tak to rozparceluje a prodá za víc a po částech :-/


 


A přesně jak říkáte, někde někdo něco pokazil. Po generace v tom sklepě skladovali brambory- teď je v něm asi 1,5 metru vody- stále. Voda nemizí, max. se sníží hladina o 10cm a pak zase zvedne. Odčerpat prý nejde. Takže někde se stala chyba. Tak to mě moc mrzí.


Moc děkuji za rady.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od QNX »

Evelínka: Pokud je to místo kouzelné a cena je dobrá, tak to ber tak, že za peníze ušetřené na kupní ceně můžeš udělat opatření, která ten problém vyřeší a zůstane ti kouzelné místo na kterém budeš schopná pěstovat většinu toho co chceš ..... třeba za cenu pár dní práce bagru, aby se upravil vodní režim na pozemku. Já bych od toho hned neutíkal. Problematický pozemek, to je výzva pro permakulturní design, který (když se dobře provede) by mohl udělat z nevýhody přednost.


Uživatelský avatar
Evelínka
Příspěvky: 25
Registrován: 12 zář 2010 19:15

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od Evelínka »

Cena bohužel moc výhodná není. I přes všechny mínusy majitel už slevit nechce. Po pravdě žádný jiný tak velký pozemek v kuse a u nemovitosti jsem nenašla. Tedy ne za cenu menší než několik milionů. Tady je jen trativod. S pitnou vodou to jisté není vůbec. Nikdo neví, jestli je pitná. Je tam tedy naštěstí elektřina. Být to o polovinu nebo aspoň třetinu levnější, tak neváhám. I ve mě to vzbudilo touhu se s tím poprat. Byla by to velká výzva. Ale jsem na to bohužel sama- na případný dům, zahradu. Manžela toto nezajímá :-( Když se k tomu připočítá ještě péče o kupu dětí a manžela...aby to nebylo moc velké sousto. Tedy takto...jsem si jista, že se chci ubírat tímto směrem, vždy jsem chtěla....ale ta voda na pozemku mě mate. Stále přemýšlím- vyvýšené záhony, nějaké odvodňovací strouhy- ale aby se tam naopak voda nedržela a nebylo to ještě víc mokré. Rostliny- popínavé, co vysušují vlhké zdivo, jiné co potřebují hodně vody. Ale aby mi tu vodu také nepřitahovali.


 


Je potřeba se rozhodnout. Několik dní jsem hledala na netu i jiné možnosti a i jiné nemovitosti. Nic jsem nenašla. Buď neumím hledat nebo se to někde schovává.


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od PilotPM »

Jestli říkáš, že to manžela nezajímá, tak pak nepočítej, že ti bude pomáhat. A stav, jaký popisuješ budeš jen těžko zvládat - jak fyzicky, tak psychicky. Prostě bez podpory druhé polovičky je ta práce mnohem težší a ne jen dvakrát. Nakonec budeš litovat, že jsi do toho šla. Vím, o čem mluvím.

Evelínka říká:


Cena bohužel moc výhodná není. I přes všechny mínusy majitel už slevit nechce. Po pravdě žádný jiný tak velký pozemek v kuse a u nemovitosti jsem nenašla. Tedy ne za cenu menší než několik milionů. Tady je jen trativod. S pitnou vodou to jisté není vůbec. Nikdo neví, jestli je pitná. Je tam tedy naštěstí elektřina. Být to o polovinu nebo aspoň třetinu levnější, tak neváhám. I ve mě to vzbudilo touhu se s tím poprat. Byla by to velká výzva. Ale jsem na to bohužel sama- na případný dům, zahradu. Manžela toto nezajímá :-( Když se k tomu připočítá ještě péče o kupu dětí a manžela...aby to nebylo moc velké sousto. Tedy takto...jsem si jista, že se chci ubírat tímto směrem, vždy jsem chtěla....ale ta voda na pozemku mě mate. Stále přemýšlím- vyvýšené záhony, nějaké odvodňovací strouhy- ale aby se tam naopak voda nedržela a nebylo to ještě víc mokré. Rostliny- popínavé, co vysušují vlhké zdivo, jiné co potřebují hodně vody. Ale aby mi tu vodu také nepřitahovali.


 


Je potřeba se rozhodnout. Několik dní jsem hledala na netu i jiné možnosti a i jiné nemovitosti. Nic jsem nenašla. Buď neumím hledat nebo se to někde schovává.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Podmáčená půda

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak to každopádně. Bez nakloněné duše bych do toho nešel.

PilotPM říká:


Jestli říkáš, že to manžela nezajímá, tak pak nepočítej, že ti bude pomáhat. A stav, jaký popisuješ budeš jen těžko zvládat - jak fyzicky, tak psychicky. Prostě bez podpory druhé polovičky je ta práce mnohem težší a ne jen dvakrát. Nakonec budeš litovat, že jsi do toho šla. Vím, o čem mluvím.

Evelínka říká:


Cena bohužel moc výhodná není. I přes všechny mínusy majitel už slevit nechce. Po pravdě žádný jiný tak velký pozemek v kuse a u nemovitosti jsem nenašla. Tedy ne za cenu menší než několik milionů. Tady je jen trativod. S pitnou vodou to jisté není vůbec. Nikdo neví, jestli je pitná. Je tam tedy naštěstí elektřina. Být to o polovinu nebo aspoň třetinu levnější, tak neváhám. I ve mě to vzbudilo touhu se s tím poprat. Byla by to velká výzva. Ale jsem na to bohužel sama- na případný dům, zahradu. Manžela toto nezajímá :-( Když se k tomu připočítá ještě péče o kupu dětí a manžela...aby to nebylo moc velké sousto. Tedy takto...jsem si jista, že se chci ubírat tímto směrem, vždy jsem chtěla....ale ta voda na pozemku mě mate. Stále přemýšlím- vyvýšené záhony, nějaké odvodňovací strouhy- ale aby se tam naopak voda nedržela a nebylo to ještě víc mokré. Rostliny- popínavé, co vysušují vlhké zdivo, jiné co potřebují hodně vody. Ale aby mi tu vodu také nepřitahovali.


 


Je potřeba se rozhodnout. Několik dní jsem hledala na netu i jiné možnosti a i jiné nemovitosti. Nic jsem nenašla. Buď neumím hledat nebo se to někde schovává.








Odpovědět