Bazén vs. koupací jezírko

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Petr Donát »

Jílová jezírka jsou jistě skvělá, pro soukrommou realizaci možná dostupnější. Je tam jistě mnohem více možností ohledně tvaru. Jenže upozorňoval jsem že to beru z pohledu profesionálního zahradníka.


Momentálně se jezírkům přímo nevěnuji. Ikdyž jsem jich několik realizoval v poslední době a působím občas jako konzultant pro některé kolegy. Intenzivně jsem se tímto zabýval v době působení v Pražské firmě před několika lety. V té době jsme řešili i možnost realizace jílových jezírek a teď uvedu pár důvodů ke kterým jsme dospěly.


Hlavní nevýhodou byla dostupnost materiálu. Měli jsme zajištěno několik dodavatelů ze zahraničí, kteří jíl zpracovávali pro potřebu realizátorů jezírek. Nejednalo se zrovna o levný materiál a i manipulace s ním nebyla jednoduchá.


Znovu upozorním že tu nemluvím o díře kterou si něko doma vykope a jíl ze spodních vrsev naplácá na stěny jezírka a napustí vodou !


Jíl pro tuto potřebu je po těžbě nutné vysušit, namlít, prosát aby v něm nebyly nežádoucí příměsy, znovu navlhčit a zpracovat do plastické hmoty ze které se následně lisují dlaždice které se skládjí na dno a stěny jezírka ve dvou vrstvách a poté se zahutní do jednolité hmoty. Jedině tímto způsobem bylo možné dosáhnout kvality na kterou může profesionální realizátor poskytnout i určitou záruku.


Samozřejmě jednodušší a jistější je realizace na vhodném místě s alespoň minimálním přítokem vody, tak jak byla budována většina rybníků, které v podstatě byli realizovány touto metodou již před mnoha lety. Tam je možné tolerovat i případné netěsnosti dna, které v množství vody v nádrži a přítoku jsou zanedbatelné a nepostřehnutelné. V jílem odizolovaném biotopu s několika kubíky vody je znatelný i výpar.


A ohledně permakultury, kterou nijak nezastávám, ale ani její nadšence nezavrhuju ...  není to právě v rozporu s přirozenými principy přírody a pěstování rostlin, cpát jezírko někam kde by v normálních přírodních podmínkách být ani nemohlo ?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Petr Donát: Stavět jílové jezírko z připravených jílových dlaždic je sice zajímavá možnost a pro realizátora i možnost pohodlná a bezpečná ........... ale je to už docela ujetá metoda. Nutnost transportu jílu na stovky km (u nezpracovaného jílu stačí 0km až desítky km) a ze zahraničí. Nutnost extrémních vstupů energie, nutnost specializovaného strojního vybavení (na straně výrobce), velká pracnost  ......... to všechno je tak drahé a náročné, že výsledná těsnicí vrstva bude stát víc než by stála izolace z plastové folie. Někdy bych si to rád vyzkoušel ze zvědavosti, ale jinak to pokládám za slepou cestu. Za správnou cestu považuju právě tu "díru kde se jíl ze spodních vrstev naplácá na stěny". V horším případě "díru do které se přiveze jíl a ten se naplácá na stěnu". Žádné sušení jílu, mletí, prosévání, zvlhčování a zpracování ........ to už je takové stavění hladové zdi.


Já mám rád jednoduché věci a proto jílová jezírka a rybníky jenom tak plácám z jílu bagrem. Záruky sice žádné nedávám, ale stejně to funguje. Funguje to i na kopci a bez trvalého přítoku. Většina jezírek na jejichž vybudování jsem se podílel jsou nebesáky bez přítoku. Výpar, transpirace a další ztráty tam jsou, ale ty se dají pokrýt ze srážek, když se ten rybník/jezírko napojí na nějaký promyšlený systém (svejly, přivaděče atd.). Někdy to dokonce dopadne tak, že na místě, kde žádný přítok nebyl se dá udělat přítok nový (někdy i celoroční) právě z toho vybudovaného systému. Budování vodních systémů považuju za velice permakulturní činnost. Právě ty jednoduchá jezírka jsou tak málo náročná na zdroje, že se jejich vybudování vyplatí i na místech, kde by je příroda sama neudělala ..........ale to se rozhodně nedá říct o jezírku za stovky tisíc s folií, čerpadly, filtry, protiproudem, ohřevem atd. Není to však vhodná volba pro každého ........třeba to co chce Romanina kamarádka je něco úplně odlišného od přírodního jílového jezírka. Pokud jde o permakulturní projekty, tak tam se snažím takové vodní systémy vždy (pokud to je možné) navrhnout. Ty výhody jsou opravdu velké a náklady minimální.


No, ale je fakt, že umělé jezírko má také něco do sebe :-)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Bebe »

Toto je veľmi zaujímavý postreh, ohľadom tej neistoty. Zdá sa mi, že sa vinie naprieč celou našou civilizáciou vo všetkých oblastiach života a spočíva v tom jeden z najväčších problémov. Chceme istoty a garancie a to degraduje naše myslenie natoľko, že bez toho už často nie sme schopní kvalitne žiť. Istá miera rizika však prináša dobrodružstvo a robí život zaujímavejším a pestrejším. Permakultúra iste prináša mnohé riziká a to je asi tiež jeden z dôvodov, pre ktoré istých ľudí tak magicky priťahuje. Asi to ani nie je tá proklamovaná sloboda a nezávislosť, ako práve dobrodružstvo.

QNX říká:


Důvodem je asi mnohem větší nejistota jak to nakonec dopadne a proto jezírkáři raději sáhnou po folii, čerpadlech a filtrech u kterých už vědí co od nich mohou očekávat.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Bebe: Ta nejistota je způsobená tím, že šéfování přenecháš z velké části přírodě a ona si to řídí sama podle sebe. Samozřejmě když si děláš jezírko, tak máš nějaký záměr a chceš tomu šéfovat také ........ ale jde mnohem víc o spolupráci a usměrňování přírodních procesů žádaným směrem. Ta foliová hitech jezírka a bazény vyznávají úplně jiný přístup, tam jde o snahu o naprostou kontrolu a o vyšachování přírody, aby netropila žádné neočekávané věci. Oba dva přístupy jsou poučné. Jeden tě naučí hodně o technice a chemii, ten druhý zase hodně o tom jak funguje příroda. 


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Petr Donát »

QNX: jen jsem si vzpoměl, že nejsem úplně bez zkušeností s jílovými jezírky. Někdy v 8 nebo 10 letech jsem s kamarádem našel pod zahrádkami ( byli vytvořeny na místě skládky, a ta byla tvořena ve vytěžené cihelně ) několik nádrží vykopaných v zemi. Ty sloužili zahrádkářům na zálivku. Tam jsme trávili spoustu času po škole, opravovali hráze, čistili, prohlubovali, osazovali rostlinami, třídili jsme žabí a čolčí vajíčka, počítali larvy vážek ....   No nádhera, vydrželo to několik let, nakonec tam vznikl i přístřešek s krbem aby jsme za deště nemuseli domů a mohli to tam pozorovat  :o) 


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Taky bych chtel postavit jezirko bez folie.


Nevite nahodou nekdo, jakym zpusobem se to ma postavit tak, abych udrzel hlubokou zonu hlubokou a melkou melkou a aby mi to vse nesjelo dolu do te hluboke? Rikal jsem si, vykopu jamu, postavim ze ztraceneho bedneni tvar hluboke zony az do vysky cca 0.5m pod budouci hladinu. Pak do toho bedneni napustim blato vznikle z presate vykopane hliny, cimz bych vlastne vytvoril tu jilovou barieru. Fungovalo by to?


Mate nekdo lepsi napady?


Diky Jardis


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Petr Donát »

Ztracené bednění používám v klasických koupacích jezírkách, jenže tam je překryté vrstvou geotextilie a folie. Do čistě přírodního bych zvolil spíše dřevěnou výdřevu, ať už z fošen, nebo z kulatiny.


Způsob napušnění dna považuji za dosti nevhodný. Jednak musí být opravdu jíl bez kamenů a kašička by musela zase vyschnout. Rozhodně kvalitněji to půjde udusáním čerstvě nakopaného jílu. Pokud bude jíl nakopaný dříve tak ho lehce pokropte a překryjte plachtou aby se udržel vlhký.

Jardis říká:


Taky bych chtel postavit jezirko bez folie.


Nevite nahodou nekdo, jakym zpusobem se to ma postavit tak, abych udrzel hlubokou zonu hlubokou a melkou melkou a aby mi to vse nesjelo dolu do te hluboke? Rikal jsem si, vykopu jamu, postavim ze ztraceneho bedneni tvar hluboke zony az do vysky cca 0.5m pod budouci hladinu. Pak do toho bedneni napustim blato vznikle z presate vykopane hliny, cimz bych vlastne vytvoril tu jilovou barieru. Fungovalo by to?


Mate nekdo lepsi napady?


Diky Jardis





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Koukám, že těch nejasností  kolem přírodních jezírek je mnoho. Nechal jsem se tím inspirovat a včera jsem začal s přípravou materiálů pro eBook na téma "Přírodní jezírka (v PK designu)". Snad se mi tam podaří lidi přesvědčit, že lepší než udělat jedno jezírko umělé je udělat za stejnou cenu 10-20 jezírek přírodních :-) Kdyby byl o toto téma zájem, tak můžu uspořádat i nějaký kurz nebo přednášku kde bych zájemcům předal základní pravidla jak při návrhu a realizaci postupovat. Přírodních jezírek není nikdy dost :-)


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Petr Donát »

Ono těch nejasností je spoustu i u těch klasických jezírek. Spousta firem je začala realizovat bez dostatečných zkušeností i bez znalostí základních pravidel. Dnes jsem po telefonu zrovna vysvětloval zákazníkovi u kterého mám na jaře realizovat přestavbu klasického bazénu na okrasné koupací jezírko, že není nutné hned na začátku řešit filtr. Spousta jezírek funguje i bez filtrace, ale zažil jsem i případ, kdy zákazníkovi vnutila firma nerezovou filtraci o objemu cca 3 m3 v hodnotě minimálně 250 000,- a jezírko nefungovalo protože celý systém byl špatně nainstalovaný ...


Pro inspiraci přikládám odkaz na fotografie před dvěma lety realizovaného jezírka a vloni dodělávaného potůčku. Bohužel ještě chybí fotografie horní části, kde je druhé jezírko a kořenová čistička.


http://zahradnickesluzby.rajce.idnes.cz/Jezirko_Jilemnice/



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Petr Donát: Máš to pěkné. Nezařadil bych to do jezírek přírodních, ale do okrasných ........ ale když zákazník chtěl okarsné jezírko, tak ho dostal.


Odpovědět