Bazén vs. koupací jezírko

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Marek Parek: Voda v horském jezeře je oligotrofní nebo dokonce ultraoligotrofní a proto je tak průzračná. Je to voda chudá na množství organismů. Vlastně je to ta "destilka" (dešťová voda) a udržet takovou vodu v koupacím jezírku je problém. Voda kterou ho naplníš už většinou nevyhovuje a samotné koupání eutrofizaci zase zvětšuje. Ta hnědá voda bude zase obsahuje velké množství huminových kyselin a to samo o sobě není na závadu. Dělal jsem jedno jezírko obklopené stromy ze kterých do vody padá velké množství listí. Voda je tam nahnědlá, ale nezapáchající a čistá ...... někdy se v ní také koupeme. Voda u Seppa Holzera průhlednost 2m nemá .....ale je čistá, to ano. Až si do jezírka natáhneš přívod z vodovodu jako Sepp Holzer a budeš tam pouštět nějakých 10-20 l/s čisté vody, tak toho dosáhneš bez problémů kdekoliv.


Můj přístup je trochu jiný. Došel jsem k názoru, že v našich podmínkách je cestou nejmenšího odporu budování jezírek mesotrofních a to takových, kde se udržuje dynamická rovnováha organismů. Nepotřebuje to žádné filtry, žádnou chemii .......... všechno si na starost vezmou breberky. Většinou to trvá několik let než tam rovnováha vznikne, ale pak je to stabilní.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Romana SM »

No já se obávám, že kamarádka by chtěla vodu alespoň podobně čistou jako v klasickém bazéně. Tedy bych jí ráda nabídla něco, co je k přírodě blíž, alespoň bez té chemie, když už ne bez čerpadla a takových pomůcek. Je to především pro ní, děti nemá, takže by se tam koupaly maximálně dětské návštěvy :-).


Původní její představa byl klasický bazén cca 15 m2 s ohřevem a protiproudem. Celková plocha pozemku je 1300 m2.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Romana SM: tak ať neotravuje a pořídí si chemický bazén 15m2 s protiproudem a vyhříváním :-)


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Romana SM »

Ona neotravuje, otravuju já :-)


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Marek Parek »

Bazén nebo jezírko?


http://youtu.be/-V291tL1PzI


Jakub Kratochvíl
Příspěvky: 10
Registrován: 18 dub 2010 22:20

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Jakub Kratochvíl »

Ahoj Romano, pár přírodních koupacích jezírek jsem už dělal, napiš, jestli máš zájem. Jsem od Hradce Králové, tak Praha východ není zase tak daleko. Než začne sezona, tak se dá něco vymyslet, potom už to bude fofr:)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Jakub Kratochvíl: A přírodní koupací jezírko 15m2 s ohřevem a protiproudem jsi už dělal také? :-)


Petr Donát
Příspěvky: 49
Registrován: 11 led 2013 14:31

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Petr Donát »

Koupací jezírka a bazény.


je tu spoustu věcí, kladů a záporů. Jezírek mám za sebou několik desítek. Proto pár slov všeobecně.


Ještě je nutné doplnit že zahradničina mě živí a je i mým koníčkem.



Jedna z věcí o které se tu diskutuje je cena. Jednoduše lze říci že při realizaci na klíč se jedná o 2,5 - 3t /m2


S použitím kaučukové folie, která je dost nákladná a většinou tvoří minimálně třetinu ceny. Zajímavé je použití jílu k izolaci. Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet a to hlavně z důvodů nedostupnosti a ceny. Možná nějaký fanda si může jíl zpracovat a využít ho, ale není to tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Ještě podotýkám že mluvím o uměle vytvořeném jezírku kdekoliv, pokud někdo má podmáčený pozemek, vysokou hladinu spodní vody tak mu samozřejmě stačí vykopat díru a vodu tam má ....


Čistota vody je dosti relativní pojem. Samozřejmě že lze použít biopřípravky na udržení vody ale jde to i částečně bez nich. Ve vodě jsou řasy, sinice a podobné přírodní breberky, ale pokud se přemnoží není to pěkný pohled. Aby se udžely v rozumné míře je nutné vyhnout se dusíku ve vodě. Veškeré organické nečistoty ve vodě způsobí zvýšení obsahu dusíku a následnému namnožení řas. To je případ i dešťové vody, která ze střech smívá spusty prachu a tudíž pro klasické jezírko je nevhodná. Ale nevylučuji její použití po projití přez kořenovou čistírnu.


Byla tu i zmíňka o tom jak často se do jezírka může. Koupat se můžete každý den, jen je potřeba zamezit kontaminaci vody chemií co člověk používá .. mycí prostředky, krémy na opalování ...     Jezírko je živý organizmus a je dost citlivé na jakékoliv výkyvy a narušování rovnováhy.


Je tu ještě mnoho a mnoho co by se dalo napsat, alespoň se zmíním o nuceném oběhu vody .. Neříkám že je podmínkou, ale jistě zlepší rovnováhu, jak s provzdušněním tak i s ochlazením přehřátých horních vrstev vody v jezírku.



A na závěr ještě poznámka k protiproudu. Ten opravdu není běžný, ale ani nemožný. Sám jsem ho neinstaloval, ale vím o přírodním jezírku které má protiproud a osvětlení. Ovšem ohřev vhodný není pro život ...



Pro zajímavost, kdo má možnost podívat se v Praze do veletržního areálu v Letňanech, tak mezi restaurací Rotuna a ukázkovým domem f. Canaba, je mnou realizované jezírko, které vzniklo úpravou starého bazénu.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od QNX »

Petr Donát: 2500-3000kč/m2 je opravdu celkem běžná cena .........a proto také propaguji jezírka jílová a skutečně přírodní. Bez folie, bez čerpadel a filtrů a bez nutnosti přidávat chemikálie. Tam může být cena i 10x menší. Jílová jezírka rozhodně není nutné budovat jenom na podmáčených pozemcích s vysokou hladinou podzemní vody. Omezením je především místní dostupnost jílu, protože dovážet jíl z desítky km vzdálené lokality se značně prodraží. Chce to posoudit místní podmínky, ale nevylučoval bych ani budování jílového jezírka na kopci a se spodní vodou někde hluboko pod dnem budoucího jezírka. Problém s citlivostí na živiny (nejde jenom o ten dusík) je mnohem větší právě u foliových jezírek (které za přírodní neoznačuju), jílová jezírka jsou k tomu mnohem tolerantnější. Právě z řad permakulturníků bych očekával zájemce o skutečně přírodní jezírka, je škoda, že nabídka na jejich budování od jezírkářů v podstatě úplně schází. Nevím o žádné firmě, která by jílová jezírka nabízela. Důvodem je asi mnohem větší nejistota jak to nakonec dopadne a proto jezírkáři raději sáhnou po folii, čerpadlech a filtrech u kterých už vědí co od nich mohou očekávat.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Bazén vs. koupací jezírko

Příspěvek od Romana SM »

To já už se na svoje jílové jezírko těším, jílu a spodní vody máme určitě dost :-). Ale pro kamarádku jsem holt musela zapátrat i po něčem jiným, měla jsem dojem, že i když by to bylo takový jezírko luxusnější, že by to přece jen bylo lepší než klasický bazén, z hlediska vlivu na okolní prostředí. Ale nevím, zatím to stejně vypadá, že si netroufne ani na jezírko s folii, čerpadlem a filtrem :-).


Ale zas se tu rozproudila pěkná diskuze.


Odpovědět