Studňa verzus pozemok bez elektriny

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od Simona Karolik »

Priatelia, prosím vás skúsenejších o radu. Na svojom pozemku potrebujem vodu na zavlažovanie. Pozemok je zatiaľ bez elektriny. Do akej hĺbky studne vytiahnem vodu ručnou pumpou? Príp. čerpáte niekto vodu solárnym čerpadlom? Dík za všetky odpovede.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od QNX »

běžná ruční pumpa tak max. z 8 metrů hloubky, ale dá se vyřešit ruční čerpání i z hloubky desítek metrů. Na sluníčko čerpadla poháním také, ale jsou to běžná elektrická čerpadla .......dokážou také desítky metrů.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od jarda bon jovi »

Česká pumpa na kliku vyčerpá z 18 metrů, ale nejde to moc lehce, musíte zvedat celý sloupec vody... Měl jsem studnu  s touto pumpou. Já to taky řeším, zřejmě budu hledat řešení u běžného čerpadla se solárním pohonem v kombinaci s větrným generátorkem. Řešením je taky maličký benzinový generátorek, vychází to kubík korunu, co jsem počítal.
 
QNX říká:


běžná ruční pumpa tak max. z 8 metrů hloubky, ale dá se vyřešit ruční čerpání i z hloubky desítek metrů. Na sluníčko čerpadla poháním také, ale jsou to běžná elektrická čerpadla .......dokážou také desítky metrů.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: Pumpa, která je umístěná nad hladinou nedokáže čerpat z 18metrů. To dokáže pouze pumpa, která je ponořená pod hladinou (ale je možné, že to je právě ten typ o kterém píšeš). Pohon solárem je celkem bez problémů, ale chce to vybrat správnou pumpu. Malý FV systém si s běžným čerpadlem poháněným 3f asynchronním motorem poradí dost těžko, tak to chce řešit jako celek ......ale voda nakonec poteče :-) Větrné čerpadlo je zajímavá možnost, také mám v plánu minimálně jedno nainstalovat a to dokonce unikátní bezvrtulový typ :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jasně, to je pravda, vodní sloupec se trhá při 7 a více metrech, já měl na mysli přesně tohle..http://www.sos-shop.cz/sos/eshop/14-1-CERPADLA/30-2-RUCNI-PUMPY/5/2381-rucni-cerpadlo-na-vodu-STANDARD-T-modre


Jináč veškeré čerpadla alternativní mne zajímají.  Jako fotovoltaicky přijatelné je malyš s 300 watíky příkonu a velkou tlakovou nádrž...pokud máš nějaké informace o vhodných čerpadlech či pohonech, je to opravdu aktuální téma...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: jj, to je pumpa, kde není pracovní válec v "pumpě", ale dole a spojené je to táhlem.


Malyše moc rád nemám, jejich životnost moc velká není (už mám dva mrtvé, táta jednoho), nevydrželo nám to víc jak 0,5-2 sezony, ale zase můj děda ho měl na zahradě asi 10 let a bez problémů.


S příkonem 300-400W se dá sehnat i vřetenové čerpadlo s 1f asynchronním motorem a to už by se během sezony dalo honit tak na 3 FV panely s nějakým lepším měničem.


12V čerpadla do vrtů jsou většinou taková plastová šidítka a moc dlouhej život bych jim neprorokoval.


No a to moje větrné čerpadlo ..... tady bohužel podrobnosti neprozradím. Je to nové řešní, které asi ještě nikdo nepoužil a bylo by to patentovatelné. Já to sice patentovat nehodlám, ale nejdřív si takové čerpadlo postavím a pak tu konstrukci teprve budu publikovat včetně fotodokumentace. Zatím mám jenom model, ale funkční čerpadlo v životní velikosti ještě ne. Je to poměrně jednoduchá konstrukce, kde se kývavý pohyb aerodynamického křídla převádí pomocí táhla přímo na píst pumpy.  Zatím je na našem trhu komerčně dostupné čerpadlo Floryš ....... je to sice taková "samodomo-profesionální" výroba, ale funguje to.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od jarda bon jovi »

Voda je pro mne život, takže bych kombinoval fotovoltaiku s větrnou elektrárnou a nějakým dalším generátorkem. Kamarád má chatu bez elektřiny a má dva rotopedy, s kterými hodinu šlape, nacpe si elektřinu do baterky a načerpá si 500 litrů vody z 30 metrového vrtu. Jeden člověk navrtí 150 až 200 wh  a mě se to líbí....Nepumpuješ, ale šlapeš. Já bych to zatím suploval  benzinovou centrálkou. S tím malyšem to tak je. I moje babička ho měla 20 let a nešáhla na něj. Zřejmě to už je jinak. Nové a lepčí....
 
QNX říká:


jarda bon jovi: jj, to je pumpa, kde není pracovní válec v "pumpě", ale dole a spojené je to táhlem.


Malyše moc rád nemám, jejich životnost moc velká není (už mám dva mrtvé, táta jednoho), nevydrželo nám to víc jak 0,5-2 sezony, ale zase můj děda ho měl na zahradě asi 10 let a bez problémů.


S příkonem 300-400W se dá sehnat i vřetenové čerpadlo s 1f asynchronním motorem a to už by se během sezony dalo honit tak na 3 FV panely s nějakým lepším měničem.


12V čerpadla do vrtů jsou většinou taková plastová šidítka a moc dlouhej život bych jim neprorokoval.


No a to moje větrné čerpadlo ..... tady bohužel podrobnosti neprozradím. Je to nové řešní, které asi ještě nikdo nepoužil a bylo by to patentovatelné. Já to sice patentovat nehodlám, ale nejdřív si takové čerpadlo postavím a pak tu konstrukci teprve budu publikovat včetně fotodokumentace. Zatím mám jenom model, ale funkční čerpadlo v životní velikosti ještě ne. Je to poměrně jednoduchá konstrukce, kde se kývavý pohyb aerodynamického křídla převádí pomocí táhla přímo na píst pumpy.  Zatím je na našem trhu komerčně dostupné čerpadlo Floryš ....... je to sice taková "samodomo-profesionální" výroba, ale funguje to.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: Já jsem sice línej jak prase, ale jezdí kolem nás docela dost cyklistů a tak jsem je zahrnul do designu jako zdroj energie pro přečerpávání vody :-) Mám v plánu vybudovat nějaké vodní plochy podél cesty a na hráz vedle sebe umístit dvě kola s čerpadly ......... když začnou šlapat, tak to bude přečerpávat vodu  ........ a podle "dostřiku" se pozná kdo šlape víc .....a podle namontovaného vodoměru si porovnají přečerpané množství. Lidi se pořád snaží soutěžit a porovnávat .......a až podobně postižení pojedou kolem, tak mi budou pracovat zdarma v mém vodním systému :-)  Bude to takové outdoorové eko-fitness :-) a pořídím to z toho co si přitáhnu ze šrotu.


Malyš ...........asi jo, asi to bude tím pokrokem.


Uživatelský avatar
Jaroslav Kršňák
Příspěvky: 27
Registrován: 01 bře 2012 09:22

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od Jaroslav Kršňák »

Tak to je nádhera :)

QNX říká:


jarda bon jovi: Já jsem sice línej jak prase, ale jezdí kolem nás docela dost cyklistů a tak jsem je zahrnul do designu jako zdroj energie pro přečerpávání vody :-) Mám v plánu vybudovat nějaké vodní plochy podél cesty a na hráz vedle sebe umístit dvě kola s čerpadly ......... když začnou šlapat, tak to bude přečerpávat vodu  ........ a podle "dostřiku" se pozná kdo šlape víc .....a podle namontovaného vodoměru si porovnají přečerpané množství. Lidi se pořád snaží soutěžit a porovnávat .......a až podobně postižení pojedou kolem, tak mi budou pracovat zdarma v mém vodním systému :-)  Bude to takové outdoorové eko-fitness :-) a pořídím to z toho co si přitáhnu ze šrotu.


Malyš ...........asi jo, asi to bude tím pokrokem.





Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Studňa verzus pozemok bez elektriny

Příspěvek od Hlad »

myslím že díky kinetické energii to jde do 8 metru ,zbytek musíte upumpovat než vám to sjede...ale kolik?


Odpovědět