Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od QNX »

V rámci experimentálního programu nabízím vytvoření Keyline designu zdarma za těchto podmínek:


1) zájemce vlastní vhodný pozemek pro realizaci Keyline designu


2) zájemce se zaváže k zrealizování navržených úprav podle dodané dokumentace (zaměření v terénu zajistíme)


3) zájemce umožní provedení měření potřebných k vyhodnocení projektu


 


Jedná se o pilotní projekt Keyline designu. V ČR zatím pravděpodobně nexistuje žádný permakulturní projekt navržený s využitím znalostí Keyline designu, tento projekt by měl sloužit k ověření potenciálu Keyline designu v našich klimatických podmínkách.


Kontakt http://www.zelenycarodej.cz/kontakt.php


Uživatelský avatar
Trotl
Příspěvky: 24
Registrován: 14 pro 2010 07:04

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od Trotl »

Zkusil jsem se optat místo zvěře Wikipedie a ta nám o KeyLine designu praví toto:


http://en.wikipedia.org/wiki/Keyline_design


zde je překlad téhož od strýčka Googla:


http://translate.google.com/translate?hl=cs&langpair=en%7Ccs&am...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od QNX »

Rád bych dal odkaz na nějaký zdroj informací v našem mateřštině přiložil, ale žádný neznám. V ČR se tomuto tématu asi nikdo nevěnuje. Dlouho jsem se vyptával PK designérů, ale nikdo mi tu problematiku nedokázal vysvětlit, tak jsem to nakonec musel nastudovat v AJ. Nejvíc informací pochází od autora konceptu  P.A. Yeomans, dnes se tomu asi nejvíc věnuje Darren Doherty (teď bude jeho přednáška na téma KLD v Německu).


Jedná se o systém designu vodních (zemních) prvků, díky kterému je možné maximalizovat množství zachycené vody v krajině, zajistit efektivní zavlažování rostlin, zúrodnit půdu. Popisovat to v ČJ je docela problém, protože vhodné názvosloví ještě nikdo nevytvořil.


Na vlastním pozemku jsem měl navržený systém vodních prvků, ale když jsem se seznámil s Keyline designem, tak jsem to začal přepracovávat ....... KLD je opravdu dobrý koncept, lepší než to co jsem navrhnul původně bez jeho znalosti. Pochází to z Austrálie, kde je voda hodně důležité téma ......... já jsem v oblasti s nadprůměrným množstvím srážek, ale poloha na kopci a snaha o zapojení vodních prvků do designu je dobrým důvodem pro využití tohoto konceptu i v našich podmínkách. Jak efektivně hospodařit s vodou na kopci  je téma nad kterým dumám už mnoho let .... KLD je kamínek do mozaiky, který mi zatím scházel. Jak udělat nebesák bez přítoku vody a folie jsem se už naučil, ale nevěděl jsem kam v terénu ho přesně umístit a jak ho propojit s okolím. Na to dává KLD odpovědi.  Na vlastním pozemku to rozhodně zrealizuju, ale potřeboval bych získat ještě zkušenosti z vhodnější lokality (nemám zase tak velké pozemky ja by bylo na demonstrační KLD potřeba) ....... považuji to za perspektivní téma krajinné ekologie (na malé zahrádce se to využít nedá). Připravuju si na tohle téma přednášku na kurz PK designu, který proběhne v Praze ......... tak snad při té přípravě vytvořím i nějaký text v ČJ, obrázky atd. Docela to tady schází.


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

I'll be attending part of the workshop with Darren in Germany, and would love to implement it here in PermaLot. By the way; this is the evening program on 26/9 of the workshop; can't wait to hear the 4th presenter ;o)




  • Opening words (Moderation) – Norbert Kunz (IQ Consult – Sponsor)

  • Darren D. Doherty – 20 min. (+Questions & Answers) Topic: Introduction to Peak Soil – what is the problem?

  • Margarethe Holzer – 20min. (+Q&A) – Heart topic

  • Thomas Remiarz – 20min. (+Q&A) – Heart topic

  • Break 20min.

  • Max Vittrup Jensen  – 20min. (+Q&A) – "Permaculture Principles applied for Event Management"

  • Group work – How can permaculture be better integrated in society? (Idea) 15min.

  • Summary & discussion – 20min.

  • Patrick Whitefield - 20min. (final words – positive vision of the future)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od QNX »

PermaMax: Darren Doherty má pouze 20 minut a jeho téma je Peak Soil a není to Keyline design? Podle toho co říkala Martina jsem předpokládal, že to bude delší přednáška zaměřené přímo na Keyline design.


Keyline design na PermaLotu ........ jsi na tom podobně jako já. Máš k dispozici pouze 1x "primary valley", teď si nejsem jistý, ale jeho "primary ridges" asi leží mimo vaše pozemky. Na nějaké větší systémy to tedy není.  Už si moc nepamatuji tvé plány s údolím ........až příště přijedu tak se na to můžeme podívat.


Neláká tě vyzkoušet "Yeomans plow"? Nejdříve jsem hledal informace o "wallace plow" o tom se zmiňoval Bill Mollison, ale Darren Doherty vyzkoušel oba a ten Yeomansův je prý podstatně lepší. Mechanizaci máme oba podobnou, tak by mohlo být výhodné společně pořídit zmenšenou verzi "Yeomans plow"  ......... zmenšenou asi pouze na jedinou radličku. Naše malotraktory a těžká půda nám asi víc nedovolí.  Pořizovat takové vybavení na pár hektarů by byl dost velký luxus, ale podělit se o náklady na polovinu a pak si ten zázrak půjčovat, to už by bylo docela zajímavé :-) a možná by se to dalo i pronajímat a tak by se investice časem vrátila.


Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od Lea Bal »

QNX: fiha, myslela som si, ze swales, pieskove studne a aj tie tvoje nebesaky a ilove jazierka su dostatocne zaujimave a znova sa dozvedam nieco nove. Vyzera to zaujimavo, nieze by som mala nejaky pozemok, kde by som to mohla pouzit...ale clovek nikdy nevie.


Ak chces, daj nejaky clanok v AJ na permakultura CS a mozno ho prelozim...inak vidim, ze v Aj su k dispozicii cele Yeomansove knihy online.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od QNX »

Lea Bal: Tu knihu od Yeomanse jsem si koupil v USA ........ je zajímavá, ale moc čtivě napsaná není. O žádném stručném a pěkném článku o KLD nevím, ale díky za nabídku.

Uživatelský avatar
Lea Bal
Příspěvky: 46
Registrován: 30 říj 2010 00:17

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od Lea Bal »

QNX: mozno by ten clanok nemusel popisovat metodu dopodrobna, skor ju ludom trochu priblizit, nemyslim si, ze by o tom vela ludi vedelo a kto bude chcet, moze si potom dohladat viac informacii...kym si to nespomenul, tak som sa s vyrazom Keyline vobec nestretla, kam na to chodis??

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od QNX »

Lea Bal: O KeyLine se píše v mnoha knihách o PK, přednáší se o tom i na zahraničních PK kurzech ......jenom tady je neznámá věc. Několik let jsem se ptal různých permakulturníků co to je KeyLine a jak to funguje. Nikdo nevěděl, tak jsem s v USA koupil tu knihu a začal to studovat sám. Článek zatím opravdu nemám, ale určitě to zařadím na PK kurz v Praze, tak třeba se nám to tam podaří i nějak zachytit a pak šířit dál.

Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Nabídka vytvoření KeyLine designu - zdarma!

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Dear all,


I've just returned from participating in 3 days of the 4 day course by Darren Doherty about Keyline design. The course was at a farm North of Berlin, and included finding keylines in the landscape, mapping them with GPS using 3 different techniques, and finally doing keyline ploughing with a Yeoman plough. Denisa Mullerova, Czech permaculture designer from Boskovice took part in all 4 days of the course; she also took her PDC direct from Mollison and Geoff Lawton, and her teacher course from Rose Mary Morrows. 


We're now hoping to arrange to get Darren Doherty to C.R. next autumn to have his course here, especially for farmers with large pastures/animal herds, who will get the best profit out of the course. We'll be looking at ways to get external funding for the event.


 


Darren is a wonderful teacher. He has 25 years of farming experience, has been making natural key-line ponds since he was 16, seems to know all about practical animal husbandry, incl. an impressive talent for remembering a large amount of data.  Add to this that he's charming and entertaining enough so no-one falls asleep after a 7 hour day of lecturing/film/photos !  Darrens clear aim is to save as much soil as possible on the planet. He does this by teaching soil regeneration to 1000's of students, consulting many farmers around the world; several of them with farms of many 1000 hectares (Frequently farms larger than Denmark!) .


He repeatedly states that the first principle for starting to do soil regeneration of pastures are 'Wire and Water'; Special electrical fence systems and water for live stock (typically cattle, sheep and/or chickens). Only once you have your investment back, or are certain you'll re-capitalize soon enough, you'll do the key-line ploughing.


Typically you'll only have 3 yeoman plough 'teeth' mounted on the plough for first run; about 60 cm from each-other. It typically requires about 15-25 horse power per 'tooth'. I'm considering the viability of having 2 made locally for our 36 hp malo-traktor, they can be mounted on our cultivator frame... Anyone knows a talented blacksmith?


In addition to this we learned lots about pond placements, supply-swales (often combined with roads), moving animals and other ways of doing soil building agriculture.


 


I'll post photos soon...


Odpovědět