Kčov

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tereza Mrázová
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2010 17:17

Re: Kčov

Příspěvek od Tereza Mrázová »

No oni ty náklady o tolik větší nebudou, ale kolik přesně stálo vybudování ti neřeknu, mám pocit že okolo 100 000, ale bylo to experimentální zařízení, takže na něj byla asi nějaká sleva. Právě že má menší náročnost na plochu- KČOV má 5m2 na 1EO. Spotřebu stejnou, ale je mnohem hezčí a snášejí přerušovaný provoz....prostě stejný výhody jako KČOV + ten dusík. O traktorech nepochybuji, ale jde spíše o ty úředníky, který můžou potom dělat problémy a pro tvůj dobrý pocit ;)


Projekty nedělám, ale ráda bych dělala ( Já jsem jen ta chytrá ;))))) ) tohle byl spíše výzkum na učinnost toho systému. Jestli se mi to podaří tak dám vědět ;))

Jinak mám spousty odborných článků o hybridních systémech, tak můžu klidně zaslat.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kčov

Příspěvek od QNX »

Tereza Mrázová: O hybridních systémech toho moc nevím, tak se rád na nějaké články mrknu: ramji(zavináč)atlas.cz


Zrovna odborávání amoniakálního dusíku budu potřebovat řešit u jednoho akvaponického systému. Mohla by to být pěkná modelová realizace chov ryb+pěstování rostlin ve vytápěném skleníku. Tak třeba tam najdu nějaké dobré nápady.


Takže ty jsi na tom něco zkoumala? Pořád ještě netuším co máš společného s ČOVkama :-)


Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Kčov

Příspěvek od Eva Zacharová »

Nevím jakou má účinnost při odbourávání dusíkatých látek zemní pískový filtr umístěný za septikem, ale právě z důvodu možných komplikací jsme se k našemu plánovanému domu rozhodli naprojektovat právě septik s pískovým filtrem a svodem předčištěné vody do jílového jezírka a následným vsakovacím přepadem, pokud bude nutný. Bez použití elektřiny, doufejme i bez problémů funkční systém i na zalévání. V našem případě je výhodou svažitý pozemek.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kčov

Příspěvek od QNX »

Max: Ještě se vrátím k tvému tvrzení "The special Czech twist is that the cleaned water is not allowed to be used in the garden" Na to jsi přišel jak? Zrovna se na jednu trochu zvláštní KČOVku chystám (samozřejmě s využitím přečištěné vody v zahradě) a tak jsem se pustil i do studia zákonů ..... zatím mi vychází, že využití vody k závlaze pozemku možné je. Dokonce to možná je i cesta jak si celé papírování zjednodušit a následný provoz KČOV výrazně zlevnit.

Uživatelský avatar
Tereza Mrázová
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2010 17:17

Re: Kčov

Příspěvek od Tereza Mrázová »

Upozorňuji na změnu legislativy zvedli se limity pro vypouštění OV vsakem do půdy - 20mg/l N-NH4+ a 10mg/l P.


 


Pískový filtr sníží koncentraci N-NH4+, ale na mnou sledovaném systému účinnost odstranění N-NH4+ pískového filtru (který byl i osazen) byla cca 27% a v zimním období bude mít KČOV učinnost čištění minimální.Pískové filtry slouží spíše k odstranění nerozpuštěných látek. Kombinace s jezírkem se mi líbí, mohlo by minimálně dojít ke snížení koncentrací naředěním ze srážkových vod, jen pozor na eutrofizaci. Bylo mi doporučeno dát do konečné šachty strusku, která fosforečnany (a i sírany) adsorbuje.


 


Jinak držím palce až bude hotovo ráda, bych se přijela podívat.


Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Kčov

Příspěvek od Eva Zacharová »

Děkuji za radu se sruskou, měla by se umístit do jezírka nebo do zemního pískového filtru? Doufám, že eutrofizaci se dá zamezit dostatečným osazením jezírka rostlinami? Plánuji jej upravit tak, aby střed byl cca 2metry hluboký s postupným svažováním a okraje osadím co nejrozmanitěším rostlinstvem, uvidíme jak to celé dopadne. Každopádně rádi uvítáme návštěvníky, takže až bude hotovo tak se pokusím dát vědět.. Jen se nám teď vše nějak protahuje a nevím kdy se vše úspěšně dokončí.

Uživatelský avatar
Tereza Mrázová
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2010 17:17

Re: Kčov

Příspěvek od Tereza Mrázová »

Strusku do konečné šachty, kde se upravuje hladina vody v kořenovém poli a nebo na konec kořenového pole. Tak aby si rostliny mohli vzít dostatek P pro svůj růst.


Eutrofizaci nezabráníte ani rostlinami pokud bude OV příliš koncentrovaná, ale je to případ od případu. A jak se tvářily úřady na bezfoliové jezírko jako součást čistírny?


Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Kčov

Příspěvek od Eva Zacharová »

Ještě nevím, jak to dopadne, jelikož se mi teď vše zaseklo na projektu protože mi celý projekt na studnu, septik s pískovou filtrací a jezírko příjde od poptávané firmy strašně drahé. Vyčíslili mi to skoro na 30 000, počítala jsem se sumou kolem 10000, tak  nevím jestli nejsem naivní. Nicméně máme velice fajn lidi na úřadě, tak snad bude vše bez problémů.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kčov

Příspěvek od QNX »

Tereza Mrázová:  P by se měl dát zachytit i na vápenci, třeba i v samostané filtrační části (aby se to jednou za čas dalo vybrat a nahradit novým), ne?


Ta změna legislativy nahrává "bezodtokovým" KČOVkám. Nakonec je to i permakulturnější řešení než běžná KČOV :-)


Eva Zacharová: tak na eutrofizaci bych si klidně vsadil, ale eutrofizace není katastrofa .......... eutrofizace je využitelný zdroj :-) 


Uživatelský avatar
Tereza Mrázová
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2010 17:17

Re: Kčov

Příspěvek od Tereza Mrázová »

QNX:O sorpčních vlastnostech vápence jsem osobně moc neslyšela. Podle mého názoru jestli má sorpční schopnosti tak bude spíše vychytávat kationty než anionty. Možná nějakou modifikací povrchu (reakcí s Fe ionty, nebo Al či Mn), by se mohl upravit na sorbent aniontů, ale to už je moc velké kouzlení a k tomu poměrně velký výdaj .)))

Odpovědět