Jezírko bez fólie

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět

MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od MilanX02 »

zkusil někdo beton,jíl je dost často nutné přivést z velké vzdálenosti a folie mi připadá mimo jiné i dost drahá.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Milan Paldus: Ložiska kvalitního jílu jsou početnější než cementárny :-) Energetická náročnost betonového řešení je také větší................. ale ano, jezírka se dělají i z betonu.

MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od MilanX02 »

A máš nějaké konkrétní zkušenosti s tím betonem, sám beton vodu propouští tak nevím jestli není potřeba                     celé jezírko izolovat? Potom by bylo asi levnější použít folii. Pozemek mám u Votic a terén je velmi kamenitý po jílu ani stopy. Víš cenu za tunu jílu popřípadě kde je v tomto kraji nějaké ložisko?



QNX říká:


Milan Paldus: Ložiska kvalitního jílu jsou početnější než cementárny :-) Energetická náročnost betonového řešení je také větší................. ale ano, jezírka se dělají i z betonu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Milan Paldus: záleží na receptuře, některé betony vodu nepropouštějí a dokonce i ty běžné jsou celkem "těsné". Problém je v zajištění dostatečné pevnosti ...... vrstva musí být dost silná, takže i náklady na (železo)betonový bazén jsou velké. Píšu bazén, protože v tomto případě to asi jezírkem nazvat nejde. U stavby jednoho železobetonového bazénu jsem byl, ale už je to cca 25 let ......... funguje ještě dnes. Folie bude určitě levnější.


Cenu jílu neznám, ale můžeš si přijet nakopat k nám, my tady máme jílu mooooooc. Pokud budeš jíl dovážet, tak folie určitě vyjde levněji. Dělat jílové jezírko v místech bez jílu nemá moc velký smysl.


Dělat jezírko bez folie má smysl pouze tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky. Jezírko bez folie, to je živý organismus, který si žije vlastním životem. S tím je potřeba předem počítat ! Foliové jezírko je předvídatelnější a kontrolovatelnější.


MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od MilanX02 »

Dík za informace, zvítězí folie.Nemáš tip kde ji pořídit za rozumnou cenu a k tomu i geotextilii?



QNX říká:

Milan Paldus: záleží na receptuře, některé betony vodu nepropouštějí a dokonce i ty běžné jsou celkem "těsné". Problém je v zajištění dostatečné pevnosti ...... vrstva musí být dost silná, takže i náklady na (železo)betonový bazén jsou velké. Píšu bazén, protože v tomto případě to asi jezírkem nazvat nejde. U stavby jednoho železobetonového bazénu jsem byl, ale už je to cca 25 let ......... funguje ještě dnes. Folie bude určitě levnější.


Cenu jílu neznám, ale můžeš si přijet nakopat k nám, my tady máme jílu mooooooc. Pokud budeš jíl dovážet, tak folie určitě vyjde levněji. Dělat jílové jezírko v místech bez jílu nemá moc velký smysl.


Dělat jezírko bez folie má smysl pouze tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky. Jezírko bez folie, to je živý organismus, který si žije vlastním životem. S tím je potřeba předem počítat ! Foliové jezírko je předvídatelnější a kontrolovatelnější.




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Milan Paldus: nejlevnější je PVC folie (ať  žije ekologie), pak jsou folie asi tak 2-3x dražší i bez PVC (a sajrajtů v PVC obsažených). Nakonec existuje i folie Junifol, která má atest na styk s pitnou vodou, ale ta se bez speciálního vybavení špatně svařuje a je dost špatně tvarovatelná (jinak její cena je příznivá, někde na úrovni těch folií z PVC). Junifol dodává Juta Dvůr králové. Geotextilii jsem kupoval přímo ve výrobě Juta Turnov. Cena tam byla dobrá ........ porozhlédni se na netu, dodavatele určitě najdeš.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

PermaLot pořádá kurz "Jezírko bez folie":

Odkaz na info o kurzu

Tam si můžeme všechno v praxi vyzkoušet, probrat, vyměnit zkušenosti. Pokud plánujete stavbu jezírka bez folie, tak by to pro vás mohla být zajímavá akce.

Když si kliknete na odkaz, tak se vám otevře pozvánka. Jako podklad je použitá fotka jednoho z dokončených jílových jezírek .... je na kopci, nemá stálý přítok, není tam žádná folie. Něco takového by měl být každý z účastníků kurzu schopný navrhnout a vybudovat ......... nebo zjistit, že v jeho podmínkách to není dobrý nápad a ušetřit si spoustu práce a starostí.

MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od MilanX02 »

Ahoj rád se zúčastním kurzu, ale moje schopnosti s počítačem nejsou nijak velké a nedaří se mi zjistit podrobnější informace o kurzu. Je mi bližší lopata než klávesnice a co nevidím na vlastní oči to se těžko naučím.



QNX říká:
PermaLot pořádá kurz "Jezírko bez folie":
Odkaz na info o kurzu

Tam si můžeme všechno v praxi vyzkoušet, probrat, vyměnit zkušenosti. Pokud plánujete stavbu jezírka bez folie, tak by to pro vás mohla být zajímavá akce.

Když si kliknete na odkaz, tak se vám otevře pozvánka. Jako podklad je použitá fotka jednoho z dokončených jílových jezírek .... je na kopci, nemá stálý přítok, není tam žádná folie. Něco takového by měl být každý z účastníků kurzu schopný navrhnout a vybudovat ......... nebo zjistit, že v jeho podmínkách to není dobrý nápad a ušetřit si spoustu práce a starostí.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Milan Paldus: tento odkaz ti nefunguje?


http://www.permaweb.cz/events/prirodni-jezirko-bez-folie


Je to tam vložené jako obrázek, ale zdejší systém to zmenšuje, tak je to špatně čitelné. Musí se to zvětšit (stačí dvakrát kliknout na obrázek). Nebo chvilku vydrž a já to uložím ještě jinam v původní velikosti. Max to asi také brzo vloží na permalot.org, tak tam bude další možnost prohlížení v původní velikosti.


Odpovědět