Jezírko bez fólie

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

K.H.: Udělejte si také alespoň jedno jílové, bez folie a geošky ......... třeba nakonec zjistíte, že je to nejlepší řešení :-)


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

O to nejde -ale pán má na fotu jílové jezírko dává tam geošku a plastové drenážní trubky. Takové projekty znám , drenážní trubky se za 2 roky zanesou.Já to nikomu neberu , ale geo je plast , přírodní vlákno degraduje .


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

K.H. aha, na fotky jsem nekoukal ........ nojo, přírodní to zrovna není, to je pravda. Na co tam jsou ty trubky netuším. Je to zvláštní řešení, ale výsledek je docela pěkný. Já žádnou geošku, koberce  a drenážní trubky do přírodních jezírek nepoužívám, příroda je také nepoužívá a funguje jí to :-)


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

   Správně, pane Hrubý, drenážní trubky jsou tam proto, aby se zanášely a mohly se čas od času proudem vody pročistit (ústí ke dnu jezera, odkud se kal vysaje). Proudem vody vznikne v trubkách podtlak, který do nich vcucne také kal z jejich okolí. Pokud se naopak do drenážních trubek pustí vzduch a současně se trubky u dna zatěsní, prostor mezi štěrkem se vzduchem pročistí a provzdušní (což ocení i vodní rostliny).


   Geotextílie je tam proto, aby se čistící štěrková zóna nezanášela jílem, a aby se jíl při koupání nevířil. Dosáhne se tak toho, že voda je čistá a průzračná. Koupání se tak nepodobá koupání v rybníku (ne, že bych proti tomu něco měl), ale jako v jezeře, zatopeném lomu...



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Tomáš Svoboda: Víření jílu je především otázka vstupu do vody a případného chození po dně. Pokud se udělá zpevněný vstup a hluboká zóna se používá k plavání, tak zakalení vody jílem není problém. Navíc ani samotné zakalení jílem nelze považovat za negativní jev. Jíl ve vodě má pozitivní efekt na čistotu vody. Co se provzdušňování a odsávání kalu týká ..... v přírodním jezírku to není nutná činnost. Příroda se obejde bez geotextilie i bez trubek. Ale jak jsem psal, máte to udělané pěkně. S přírodním jílovým jezírkem to sice nemá mnoho společného, je to takové "foliové jezírko bez folie", ale pokud si to tak majitel přál, tak není co řešit. Ať slouží.


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

Ano napodobenina permanentního kolotoče vody , ale celé se to postupně zanese . 110 vodařská při špatném , ale permanentním sání se taky zanese . Tahle jezírka se po 2-3 letech překopávají -to je fakt .


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

Postupem času dojdeme k mé toužebné prosbě . Šířit mezi lidi to, že přírodní klidně jílové jezírko nebude permanentně křišťálové , ale bude korespondovat s vlivem okolí ( počasí, osázení zahrady.....) . Od samého počátku chci jen jedno , projektanti a určití zákazníci si s podobných stránek přečtou jen kousek a potom do toho jdou . Projektant tam dokonce napasuje folii a řekne, že tam sem tam dají ponorné čerpadlo za 900,-Kč .


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

K.H.: Přírodní jílové jezírko nemá být křišťálově čisté :-) Přírodní jezírko je plné života a podléhá vlivům okolí. Není to druh jezírka, který by byl vhodný pro každého. Člověk co chce přírodní jezírko musí dokázat žít s přírodou. Pokud chce křišťálově čistou, sterilní vodu, tak ať si pořídí bazén. Naštěstí si můžeme vybrat. Já mám rád přírodní jílové jezírka a nemám rád bazény. Někdo jiný to má zase opačně. No a někdo to má asi tak uprostřed a vyhovuje mu kříženec bazénu a jezírka.


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Jílové jezero se dá určitě udělat různými způsoby a každý, ať si osvojí ten svůj. Samozřejmě, že nejvíce prověří čas, která řešení jsou vhodnější.


KAMIL HRUBY: Můžete mi napsat, kde jste typ jezera, který jsme dělali, viděl po 2-3 letech překopávat? A docela mě překvapuje, jak jste na plastové komponenty v jílovém jezeru nevrle zareagoval, když ta Vaše jezera jsou HRUBĚ a ryze plastová a s jílovým jezerem (tedy touto diskuzí) nemají nic společného.


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

Ano to beru , a tohle říkat každému.

QNX říká:


K.H.: Přírodní jílové jezírko nemá být křišťálově čisté :-) Přírodní jezírko je plné života a podléhá vlivům okolí. Není to druh jezírka, který by byl vhodný pro každého. Člověk co chce přírodní jezírko musí dokázat žít s přírodou. Pokud chce křišťálově čistou, sterilní vodu, tak ať si pořídí bazén. Naštěstí si můžeme vybrat. Já mám rád přírodní jílové jezírka a nemám rád bazény. Někdo jiný to má zase opačně. No a někdo to má asi tak uprostřed a vyhovuje mu kříženec bazénu a jezírka.





Odpovědět