Jezírko bez fólie

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět
KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

KAMIL HRUBY: Jezírka bez folie fungují a nic na tom nemění řeči těch co používají folii :-) Ještě jsem se nesetkal s přírodní vodní plochou, kde by příroda musela použít folii :-) Já jsem zastáncem přírodních řešení a tedy i vodních ploch bez folie. Samozřejmě každý to tak nemá a někdo dává přednost zabalení zahrady do PVC, laminátu, betonu atd.


Jestli je týrání živočichů jejich nasazení do PVC kaluže, nebo do přírodní vodní nádrže si jistě každý přebere sám. Nasazovat se tam žádný živočich nemusí, oni totiž přijdou i bez naší pomoci a to v hojném počtu.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od mastnacek »

Proc zrovna PVC? Proc ne kaucuk? Urcite je to prekousnutelnejsi reseni bez folie, ale kdyz to ma bejt nalepeny na baraku, tak neni nad to, kdyz si voda najde cestu a natece pod zaklady... uplne nejlip pred zimou.


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

Vůbec nejde o to zda folii nebo jíl , jde o to opravdu lidem říct,že takové jezírko je ovládané opravdu přírodním procesem a dle mé zkušenosti každý projektant a posléze zákazník očekávají křištálovou vodu .Setkávám se, že projektanti navrhnou biotop u novostavby , kde součást jezírka je zóna 0,20x2m kačírku a zákazníkům tvrdí, že voda bude čistá jen díky růstu rostlin . Pokud má vodní rostlinka profitovat z vodního prostředí potřebuje dostatek živin ,jestliže budou živiny ve vodě nebude čistá . Opravdu nikomu neberu to budovat jezírko tak či onak ,ale je potřeba šířit to, že biotop nebude jako bazén-ono hodně lidí volá a ptá se že proč jim to nefunguje. 


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »



mastnacek říká:


Proc zrovna PVC? Proc ne kaucuk? Urcite je to prekousnutelnejsi reseni bez folie, ale kdyz to ma bejt nalepeny na baraku, tak neni nad to, kdyz si voda najde cestu a natece pod zaklady... uplne nejlip pred zimou.Zámrzná h.0,85m





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Proč PVC? protože je nejlevnější a tak se používá nejčastěji.


KAMIL HRUBY: Pokud má zákazník nesmyslné požadavky, tak má problém. Křišťálově čistá voda = mrtvá voda. Pokud je to jezírko přírodní, tak v něm žije nespočet breberek a to znamená automaticky konec "křišťálovosti. Neznamená to však, že voda je špinavá, jenom je plná života a právě to svědčí o jejím zdraví.  Ano, biotop nebude jako bazén ......... a to je přesně ten důvod, proč dělám přírodní jezírka bez folie, bez chemi, bez filtrace. Nasadit živočichy do "bazénového jezírka" to by bylo týrání, ale určitě živočich není týrán, když se dostane do přirozeného prostředí. Možná by lidem prospělo víc pozorovat přírodu a méně prohlížet obrázky v časopisech o bydlení.


Uživatelský avatar
Ivo Vandru
Příspěvky: 11
Registrován: 16 říj 2013 16:18

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Ivo Vandru »

Zdravím, ano, mám zkušenost s tím. před 3 roky jsem vlastně náhodou vytvořil takové jezírko. na zahradě jsme měli vlhké místo, vypadalo to jako nic jen trochu vlhčí.  Byl tam větší šutr, docela hluboko, tak jsem vzal malý traktor s podkopem a ten šutr vyhrabal - byl totiž na nevhodném místě. Ono setmělo, a další den ráno - díra po šutru byl plné vody. Nic mi ještě tedy nedošlo, tak jsem to zaházel zase zeminou - a ono z toho vzniklo bahno. - tak to taky nebylo co jsem chtěl.  tak jsem navrhl, ať z toho uděláme jezírko, když je tam tolik vody. tak jsem kopal bagříkem až je byl krásný jezírko. pak jsem tam ale na dně položil folie - propastná vodě, ale aby zabránilo zakalení jílem a bahnem - a aby se to dalo dobře čistit. Tak se stalo. okraje jezírka jsem poskládal kameny. je to velice krásné zpestření zahrady, je tam několik rodin žab, psy tam chodí pít.


Jezírko se naplní za 1-2 dny, jen ze spodní vody - je tam evidentně nějaký pramen pod tím. je hluboká odhadem tak 30-40cm.


V druhém roce začal jezírko ale přetékat, a to se rosltinám, které byly zasázeny kolem nelíbilo - sice mají rádi vlhkost, ale pod vodou začali hnít. tak jsem zakopal odvodňovací trubku (5cm děrovanou trubku - normálně ze železářství) a nechal vyústit na místě kde bylo naopak sucho - takže - 2 mouchy jednou ranou - automaticky zavlažování, a jezírko s přesně tak vysokou hladinou jak chci.



Co se údržba týče - jednou ročně vyčerpám většina vody a odstraním listí z jezírka. kolem je hodně listnatých stromů, tak se hodně rychle naplní větvemi, a listím. (stačí několik hodin práce za rok a je to)


Sumasumárum - sice to není bezúdržbový - ale hned bych zase do toho šel - je to krásné zpestření na zahradě a ty žáby kolem :-) no nádhera :-) 


Takže fandím k stavbě vodního díla :-) Ivo Vandru


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od pk161 »

Ja ted vytvarim neco podobneho. Taky to bylo vlhke misto, tak sem zacal kopat a uz je tam voda :-)

KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

2,20 hluboké


Odpovědět