Jezírko bez fólie

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět
Alena Voborníková
Příspěvky: 1
Registrován: 06 čer 2011 12:32

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Alena Voborníková »

my jsme zkoušeli vybudovat podobné jezírko,jíl jsme dovezli z vypuštěného rybníku,ale stále voda někde uniká, vrstva je celkem silná... nevíme si rady



QNX říká:

Tak máme na svědomí další jílové jezírko bez folie. Jezírko to není okrasné a je to i ukázka jak by se jílové jezírko bez folie dělat nemělo (například moc prudký sklon stěn). Byla provedena pouze jedna těsnicí vrstva a i ta byla ještě dost tenká, ale vodu to drží :-) Při práci byl použitý i tradiční rybnikářský kyj  (znáte z pohádek) a fungoval perfektně. 


Pár fotek z akce jeZDE


Děkuji šikovným a pracovitým účastníkům :-)







Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Aleš Smékal »

Nejsem žádný geolog ani mineralog, ale určitě nebude jíl jako jíl, některý může být propustnější než jiný. Co si vybavuji, tak u nás v okolí bych našel 3 druhy jílů. Z jednoho z nich se vyrábí žáruvzdorné cihly, druhý mi zase dělá starosti při zasakování vody z ČOVky a ten třetí mi naštěstí nijak nevadí, dcerka si z něj dělá postavičky a někdy se jím namaluje jak indián. :o)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Alena Voborníková: Takhle na dálku se těžko radí, těch důvodů může být hned několik.  Jílové jezírko je vždy tak trochu experiment s nejistým výsledkem. Proto jílová jezírka nikdo komerčně nedělá, dát záruku na těsnost by bylo dost velké riziko. Metod jak udělat jílové jezírko je také celá řada a "šance na úspěch" je také u každé metody jiná. To poslední jezírko cca 20m3 (co jsem dával odkaz na fotky) je vyloženě low-end řešení za nízkou cenu a s nízkou pracností. Cena takového jezírka je nepatrným zlomkem ceny běžné u foliových jezírek, ale musí se pro něj vybrat vhodné místo jinak to fungovat nebude. V horších podmínkách stoupá cena i pracnost a kdyby se mělo jít "na jistotu" tak cena jílového jezírka bude podstatně větší než cena jezírka s folií. Jako celkem rozumný přístup k budování jílových jezírek mi připadá metoda "workshopová" Když někdo chce udělat jílové jezírko, tak mu ho vybudovat při workshopu Stavba jílového jezírka. Pro účastníky je to zajímavá zkušenost, pro organizátora akce zase příležitost jak si jílové jezírko pořídit levně (nebo dokonce zdarma). Díky většímu množství pracovníků se to dá udělat důkladněji a tím i podstatně zvětšit šanci na úspěch. Určitě tak ještě pár jílových jezírek uděláme. Když to člověk dělá sám, tak většinou odpadne dřív než jezírko dokáže řádně utěsnit a také nemá jistotu, že si ho dobře navrhne.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Martin Gross »

QNX:  Otázka z čisté zvědavosti: Jak vypadají Tvoje vodní díla po tomhle deštíku? U mě se totálně vyprahlá (no, 10cm tam bylo....) tůňka zaplnila a teka všema hryzčíma norama. Voda i tam, kde by ji nikdo nečekal.... U nás je zazásobeno do podzima.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: zachytil jsem všechno co napršelo a ještě by se mi do jednoho rybníku něco vešlo. Mám tam hladinu cca 20cm pod přepadem, ale voda stále přitéká, tak třeba se ještě doplní. Pořád jsem chodil pozorovat  jak se to chová (no, to už dělám asi 12 let) a znovu jsem došel k závěru že můžu budovat další vodní plochy na kopci i bez stálého přítoku. S posledním deštěm jsem maximálně spokojený, kachny také :-)  Ještě musím trochu vylepšit osazení rostlinami. Zatím jsem řešil víc vodu než rostliny, tak úživnost našich rybníků není úplně ideální, ale už mám skoro dodělaný i "kachní design rybníků" a "design jedlého rybníka"  Začínám na tom makat :-)

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Martin Gross »

Bledá závist..... :-D  Mám pozemek v první "fázi" vznikajícího údolíčka. Nebesáček bude mít sběrnou plochu tak k deseti hektarům. Uvidím. Pokud nejdu s křížkem po funuse, doporučuju šípatku širokolistou. Na "zahnojenější" partie litorálu.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od QNX »

Martin Gross: šípatku mám v seznamu samozřejmě také ....... vybral jsem celkem cca 90 různých rostlin. Jsou to rostliny jedlé (nebo jinak užitečné) pro člověka, rostliny jedlé pro kachny, rostliny vhodné jako hnízdní kryt, rostliny vhodné pro různé breberky (které chutnají kachnám) ........... plovoucí, ponořené, vynořené, pobřežní, vhkomilné rostliny, ale i vhodné stromy pro zadní partie rybníků.......... když jsem s tím začínal, vůbec jsem netušil, že mi to tak nabobtná. Původně to mělo být pouze na 45 minutovou lekci pro permakulturní kurz, ale je z toho téma na samostatný kurz. Musím to nějak brutálně zredukovat ........... no, ale zase bude o důvod víc vybagrovat pár dalších rybníčků :-)

Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Ján Štefko »

Stručne si tu zhrniem tému tesnosti jazierka, možno to už dakto robil čo by som rád prečítal.


Tesniť jazierko nepotrebujem vtedy ak:


- nemusí byť vôbec tesné tj. vsakovanie vody je prospešné


- je relatívne tesné už po vykopaní a dotesnenie nie je nutné nakoľko mierne priesaky sú prospešné alebo sa počíta s tým že sa časom dotesní samo usadenými živinami. Alebo sa dotesnia iba boky kde napríklad nie je tak kompaktná vrstva ílu ako na dne. Aj ked pre istotu sa môže pretesniť celá plocha vrátane dna, resp. iba niektoré časti.


 


Ak teda tesniť či dotesniť je treba je možné na to použiť materiál:


- jestvujúci alebo dovezený íl samotný 


- iný materiál ako íl napr. kravince, bentonit


- kombináciu ílu resp. jestvujúcej zeminy a prímesy, prísady napr. slama ako výstuž, kravince ako tesnidlo (náhradou je amoniak a kazein), deht a sadze proti červíkom


 


Tesnenie ílu tj. jeho aktiváciu vodou aby nabobtnal sa aktivovali súdržné sily medzi plôškami ílu


- rozmiešaním s vodou a udusaním


- rozmiešaním s vodou a usadením


- kombináciou predošlých dvou, tj. dno usadením a boky udusaním


 


Udusaním:


- ručne kyjmi, pěchmi, plácačkami, palicami


- strojovo vibračnou platňou alebo nohou alebo vibračným válcom, bágrom pásmi, úderom či ťahaňím lyžice bágra, (možno aj kolesami traktoru - nápad).


 


Rozmiešaním s vodou a usadením:


- strojovo pomocou lyžice bágra ktorá sa zabára a pretriasa samotnou hlinou vo vode. Viac vid dole v uvedenej stati z knihy Zahrada k nakousnosti


- strojovo pomocou ele miešadla (možno s elektrocentrálou) na dne jamy


- tesniaci íl je taktiež možné pripraviť v miešačke ideálne tanierovej


- rozmiešanie je možné previesť možno zvieratmi do jamy nahnať prasce a rosypať im tam semiačka. Alebo iné zvieratá a pripnúť im elektrické obojky aby tancovali. vtip. ale nejaká forma motivácie určite existuje.


 


Výkopové práce sa dajú realizovať:


- ručne 


- strojovo bágrom


 


Ešte by bolo treba doplniť rodelenie:


- Typy ílu a práca s ním


- Množstvo a kvalita, vlastnosti, typ pridanej vody


- Vplyv času podľa lunárneho kalendára pre prácu s vodou


 


Udusaním viac vid dole uvedená stať z knihy Príručka hlin stav http://www.uloz.to/10789930/prirucka-hlineneho-stavitelstvi-pdf


Usadením viac vid dole metóda ktorú používa Sepp Holzer http://www.ulozto.sk/8631704/zahrada-k-nakousnuti-permakultura-podle-seppa-holzera-pdf 


 



Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Ahoj, chtel bych moc poprosit odborniky o nazor na nize uvedeny napad.


Chtel bych udelat jezirko. Mam na pozemku ale malo mista, ale mozna bych mohl udelat jezirko tak 5x5 m. Je to na upati asi tak petimetroveho prudkeho svahu. V tom svahu je zahrabana vsakovaci nadrz na destovou vodu ze strechy domu, takze teoreticky by tam mohlo byt vody dost. Kousek vedle jsem vykopal diru na ohniste a mam ji porad plnou vody. :-)


Co myslite, mam tam vykopat diru (cca tech 5x5m) a nechat ji naplnit destovou vodou? Vim ze ta plocha je mala, ale moc rad bych tam alespon trochu te vody mel. Nemusi to byt nutne na koupani, ale zase bych tam nerad pestoval jen zabinec a komary. Kousek od toho jsem pred dvema lety zasadil tresen, to by asi nemelo vadit, ze ne? Jak bych to mel vykopat hluboke?


Chtel bych to udelat bez folie, kousek pod tim jsou zahonky, tak by to mohlo byt jako zavlaha. Do brehu jsme chtel zapichat vrbove proutky.



Co vy na to, odbornici?


Predem moc diky za rady.


Jardis


KAMIL HRUBY
Příspěvky: 33
Registrován: 04 úno 2014 17:21

Re: Jezírko bez fólie

Příspěvek od KAMIL HRUBY »

Nechci nikomu brát iluze o přírodním jezírku , ale na 100% jílové jezírko nebude splnovat vámi vysněný pohodový doplněk zahrady. Pokud se bude jednat o vodní plochu které bude dostatečně vzdálená od rázu zahrady dejme tomu .Funkční jezírko tedy takové aby nedocházelo k týrání vodních živočichů , ono na svou zahrádku do svého jezírka ty živočichy musíte uměle vysadit a v takovém případě to fungovat nebude . Můžete se mnou nesouhlasit ,ale vaše energie vložená do takového  ( vodního díla )  bude odměněna zahradní kaluží. p.Hrubý                         Ono taková díla jako Gapčíkovo má použitou foliji


Odpovědět