Kčov

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kateřina Krausová
Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 15:09

Re: Kčov

Příspěvek od Kateřina Krausová »

Mě napadlo cerpat vodu z jezirka zpet na zacatek sterkoveho filtru (solarni pohon) a v nem hydroponicky pestovat ( event prikrit celou korenovku sklenikem :-)))asi je to silenost ale treba to uz nekdo vyzkousel.:-)


Jinak ja pouzivam vodu z jezirka z korenovky na zalevani- a je pekne zelena..


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Kčov

Příspěvek od Josua »

jak máte velké jezírko?


kolik procent rostlin k čištění toho jezírka máte osazených? Odhadem?


Jak je velké pole KČOV?


Kolik máte odhadovanou spotřebu vody tedy jaký průtok vody je u vás do KČOV?


Jaké kořenové pole KČOV máte horizontální vertikální kombinované?



Děkuji za informace, zrovna se tímto také zabývám. 



Zdraví Josua


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kčov

Příspěvek od Jiří Danihel »

Kdo nic nezkusí, nic nezkazí, ale ani nic nového neobjeví. Zelená voda v jezírku je známkou vyššího obsahu fosforu. Ten se na běžných "technických" ČOV sráží síranem železitým a sraženina se pak spolu s nerozloženým kalem gravitačně odděluje od vody. U kořenovky by takový postup přinejmenším kazil dojem z přírodního čištění odpadní vody. Můžete tak experimentovat a hledat rostliny, které si na fosfor obzvlášť potrpí a pak poradit dalším, jak zbavit vodu zelené barvy.


Jen bych doporučoval umístit čerpadlo raději do odběrné šachty mezi KČOV a jezírkem, kde odtéká voda ještě čirá. Řasy dokážou čerpadla (zvláště s malým výkonem) ucpávat. Ucpávaly by se i hadičky a případně kapiláry, pokud plánujete pro hydroponii kapkovou závlahu shora. Voda by neměla nikde přicházet do kontaktu se světlem, jinak se bude zelenat jako v jezírku.


Skleník nad KČOV jsem zatím nikde neviděl. Nejspíš z ekonomických důvodů. KČOV by nebyla v zimě v útlumu, v létě je potřeba počítat s vyššími teplotami ve skleníku nebo vyřešit konstrukci tak, aby se dala na léto snadno demontovat. Nevím, jaké teploty snese rákosí. Třeba šoupací střechu pro kryté bazény, posazenou na prosklenou obvodovou zeď, aby mělo rákosí dost prostoru do výšky.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Kčov

Příspěvek od Josua »

Prý se dá eliminovat to zelenání tím že se vytvoří kořenový filtr horizontální a vertikální dohromady, tak se prý lépe cosi pročistí :D víc nevím :D Ale dá se to prý pročištit lépe. 



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kčov

Příspěvek od QNX »

Neřešíte nic nového. O odstraňování fosforu v KČOV bylo popsáno mnoho papíru, pěstování rostlin v KČOV také není novinka, KČOV ve skleníku existují a zelená voda v jezírku, to je evergreen :-) Stačí trochu hledat a o všech těchto tématech lze najít tolik informací, že máte o zábavu na celé prázdniny postaráno.


Ale pokud se nechcete věnovat KČOVácké vědě vrcholově, tak bych to zase tak smrtelně vážně neřešil a prázdniny bych si užil příjemněji. Pokud je systém dobře navržený, tak není problém s fosforem a ani se zelenou vodou v jezírku, strkat KČOV do skleníku není nutné a některé rostliny se ve vodě z KČOV dají pěstovat úplně nádherně třeba na plovoucích záhoncích.


roroz
Příspěvky: 7
Registrován: 23 úno 2012 18:17

Re: Kčov

Příspěvek od roroz »

Plánuju odvést z domu pouze šedou vodu, pilinový suchý záchod bude mimo. Chtěl bych ji odvést pouze do vybudovaného mokřadu (mělká jáma s rostlinama s jílovým podložím), kde by chvíli pobyla a potom ho opustila přepadem do jezírka sloužícího k zalévání větší zeleninové zahrady pod ní (vše ve svahu) a zároveň by fungovalo jako intenzivnější svejl provlhčující právě tu zahradu. Pokud sem budu pouštět pouze vodu z mytí a z kuchyně a nebudu používat chemické čistící prostředky, nevidím důvod proč náročně stavět KČOV. Byl jsem při její stavbě v Praze v Šárynce a nějak mi to nepřišlo moc košer. Hromady plastu v zemi - dvě šachty, tlustá velká folie, potrubí... K tomu tuny dalšího materiálu. Je jasné, že v zástavbě a pro úřad je to asi nemožné, ale na samotě u lesa?


Napadá vás nějaké riziko pro okolní prostředí? Berte v potaz, že k tomu okolí mám vztah a to dokonce i vlastnický a nepustím tam nic co by zavánělo nějakou chemií apod.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kčov

Příspěvek od QNX »

roroz: to je těžká rada. Možné je lecos a může to fungovat mnohem lépe než běžná KČOV ......... a taky z toho může být pořádný průšvih.


Uživatelský avatar
Kateřina Krausová
Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 15:09

Re: Kčov

Příspěvek od Kateřina Krausová »

Josua: Ahoj-jezirko je 5X4,hloubka cca 0,6m. Premyslela jsem udelat ho bez folie nebot mam jilove podlozi ale nakonec jsem to neriskla a za jezirkem s folii mam jeste takove male bez folie a pak prepust do potoka. Pole KCOV mam 5X4 hloubka 0,7 pleneno sterkem 18/22, mám osazeno tak 40 % ale je jasne ze to nejaky rok potrva nez to cele prokoreni. Vyhoda je ze vedle mam takovou prirodni bazinu, takze osazuji rostlinami primo z ni. Neosvedcilo se mi sazet prostokorenne rostlinky ale spisekoren. bal i se zemi. Prutok skrz cisticku nevim ale trochu jsem to predimenzovala pocitala jsem onech 5m2 na osobu. Pokud by byl zajem rada ukazu na miste. Rozvod ve sterku je pomoci drenaznich trubek ale mam dojem ze to nehraje zase takovou roli- prutok je maly- v revizni sachte tece voda "curkem". Katka


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Kčov

Příspěvek od Josua »

Rostliny pro čištění vody by měli být i v jezírku a říká se 70% an plochu aby to nepotřebovalo filtraci.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kčov

Příspěvek od QNX »

Josua: udělal jsem vodní plochy bez fitrace, bez přítoku, bez folie a s malou plochou pro rostliny ve kterých jsou i ryby............ a voda je tam krásně čistá. Na druhou stranu jsem se setkal i s jezírky kde bylo rostlin mnoho, byl tam filtr, folie a voda byla zelená. Jednoduchá pravidla neplatí.


Odpovědět