Prirodni odstraneni zeleza a manganu z vody/vrtane studny na pitne ucely

Vše o vodě na pozemku, koupací jezírka, rybníky...
Odpovědět
Jan A
Příspěvky: 5
Registrován: 09 srp 2016 12:12

Prirodni odstraneni zeleza a manganu z vody/vrtane studny na pitne ucely

Příspěvek od Jan A »

Dobry den,chtel bych se zeptat, zda nekdo nema zkusenosti s odstranenim zeleza a manganu z vody z vrtu. Na webu je spousty firem, ktere se timto problemem zabyvaji. Uz jsem dokonce nastudoval i ruzne zpusoby cisteni, ale nikde nemuzu najit jak se to delalo za starych casu. Moderni technologie, krom ceny, jsou i dost zavisle na energiichm popr velke spotrebe vody. Premyslel jsem o prirozene oxidaci ve sklepnim "bazenu". Diky za informace.Hezky den preje Honza A.


Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Re: Prirodni odstraneni zeleza a manganu z vody/vrtane studny na pitne ucely

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Oxidace v bazénu snad  jo, jako předčištění.


Ale oxidací spadne ke dnu železo, zatímco mastný mangan bude plavat napovrchu a ta voda v tom bazénu  zestaří, budou se v ní nejspíš tvořit rezavé plaky a nikdy už nebude jako z pramene.


 U nás filtrijeme nejprve přes doma vyrobené aktivní uhlí. Pyliny z měkého dřeva usušit, vyráchat v nasyceném slaném nálevu,znovu  usušit, v uzavřené plechovce s malou dírkou vhodit do ohně , vzniklé dřevěné uhlí promýt vodou ať se vyplaví sůl ze vzniklých minipórů , nechat znovu uschnout , nasypat do hadice a nechat přes to vodu překapávat) . Na ústí hadice máme ještě trychtýř s uhíky , aby na nich zoxidovala největší část železa a neucpávaa se hadice:).  Po průtoku dvěma metry hadice  se voda krásně vyčistí. Pak se může ještě přehnat filtrační konvicí. Předtím by to nešlo , protože by se ten filtr v konvici  během pár hodin ucpal rezavým bahnem. Takto filtrovaná voda z naší studny chutná fakt úžasně a náklady jsou minimání, aspoń teda ty finanční. Na práci je to náročnější, zanáší se to a je třeba tam čas od času dát novou náplň. Je k tomu třeba kutiskýho ducha a hlavně hodně toho soběstačnostního nadšení. 


Odpovědět