Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Vše o vytápění
Dan
Příspěvky: 9
Registrován: 30 říj 2012 20:54

Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Dan »

Ahoj, hledám někoho, kdo by mi pomohl se svépomocnou stavbou kamen, někoho kdo to má naštudované a rozumí tomu a zároveň už nějaká kamna, co dobře fungují, postavil. Někoho, kdo by stavbu vedl a já mu při tom dělal druhý pár rukou. Cenu práce "vedoucího" respektuji, jinak bych se ale snažil šetřit kde se dá. No samozřejmě ale ne na úkor funkce.



Mám úplně naivní laickou představu o kombinaci řady těžko kombinovatelných funkcí v jedněch kamnech. Kamna těžká (jak najít optimální velikost akumulační hmoty?), výkon cca 4-8kW, přitom ale s plotnou na vaření, ideálně i troubou a s výměníkem do nádrže teplé vody. S externím přívodem vzduchu a se "sekundárním spalováním".



Nemyslím, že to co níže popíšu bude beze zbytku fungovat, rád bych ale věděl, zda by aspoň něco z toho fungovat mohlo, případně proč to dobře fungovat nebude, abych se takového snu o ideálních kamnech mohl vzdát a směřoval k nějakému funkčnímu kompromisu.



Funkce vaření+topení v přechodném období/akumulace v zimním období by se přepínala nějakou klapkou, která by odkláněla spaliny z podplotny. Asi by bylo dvojí zaústění do komína, krátké na vaření a dlouhé na akumulaci... řešila by to ta samá klapka či druhá další klapka.



Zároveň by kamna ohřívala výměník napojený do akumulační nádrže na teplou vodu. Regulaci, čerpadlo, expanzku, to místní instalatéři umí a docela jim to věřím. Když by nádrž na teplou vodu byla plná, teplo z výměníku by buď mohlo jít do jednoho či dvou radiátorů o výkonu celkem cca 1-2kW, aby se výměník nepřehřál. Anebo by se teplo zase nějakou (třetí) klapkou od výměníku odklonilo, aspoň částečně, klidně i ručně. Výměník by odebíral z kamen max. 2kW. Když by se topilo málo, tak jakkoli míň. Zbytek nádrže by dohřálo solárko či elektropatrona, to už mám namontované, zadarmo z dotace.



Podle norem to mít nepotřebuju a riziko, že se to úplně nepovede, jsem ochotný podstoupit.



Díky!


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od QNX »

Vzhledem k tomu, že sobestačnost.cz znovu ožívá, tak odpověď najdeš tam:


http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?f=9&t=2572&p=4192#p4180


Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Petr Šobáň »

Tvoju představu není problém splnit,kamnáři takové kamna seskládajů z bezroštové vložky,výměníku na vodu,automatické regulace atd.atd.ovšem cena sa pohybuje přes 200 000 a práca je enom zlomek ceny...Laciné řešení je zabudovat do kamen svařený výměník se dvůma roštama-horní na vaření ,dolní na vodu.Trochu problematické je nabíjání dvů akumulací ,určitě to nebudů zvládat kamna o tvojem výkonu-jedna akumulace bude chladná...Taky zaleží na velikosti nádrže...Nekde sem tu dávál fotky výměníku,kerý sa dá pořídit za 8 000 -táhne bojlér 130 l 3 radiátory a ohřívá 130m2podlahové plochy...Spotreba 7m dreva za rok-včetne vařéní atd...Litinový výmeník sa dá pořídit za 17 000 -burnet 300-najdi si na internetu- nevýhoda vývody teplé a studené vody majů malý výškový rozdíl-omezené fungování samotížky...Zdar Petr



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od QNX »

Tak to je super :-) teď má Dan dvě odpovědi, kde každý tvrdíme něco jiného. No, ale on si to jistě přebere.


Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Petr Šobáň »

Myslim,ze říkame to samé-zbytečně složite a maš pravdu s dvuma kominama...U v dedine nas su takove kamna postavene za 230 000 a to bez plotny,truby +další pruduch a si klidne na pouhych 300 000...

QNX říká:


Tak to je super :-) teď má Dan dvě odpovědi, kde každý tvrdíme něco jiného. No, ale on si to jistě přebere.





Dan
Příspěvky: 9
Registrován: 30 říj 2012 20:54

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Dan »

ahoj, dekuju za odpovedi, pokracuju na sobestacnosti.cz


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Sanča »

Ahoj Dane, mám postavený jednověžkový kachlový sporák se zabudovaným výměníkem. Výměník tvoří spalovací komoru ve tvaru hranatého "U" a má dvě roštové polohy letní a zimní topení. Prostě na zimu vytáhneš horní rošt:-). Na kamna je napojený kombinopvaný bojler a topení radiátory. Komín vysoký cca. 8 metrů průměr 20 cm. Plocha přízemního domku 60 m2.
Funguje to bezvadně, v létě vaříš a ohříváš zároveň vodu na umytí v zimě k tomu topíš a ohříváš nadstandartně celý dům.


Stejný systém mi ohříval RD s technickým patrem a obývaným (prostorově otevřeným) podkrovím. Je pravdou, že ve spojovací hale byly ještě kachlové kamna na přitopení v dobách zimních mrazů cca. pod -15. Využito párkrát, jinak akumulované teplo kachlí fungovalo skvěle.


Mám sice kombinovaný bojler s elektrikou, ale nemám ho ani na proud napojený. V létě to někdy znamená (když zrovna nevaříš:-)..), že mám na umytí čumáku vlažnější vodu, takže pokud preferuješ "vždy" dosažitelnou horkou vodu, měl by jsi to na elektriku napojit . Já to nehrotím.


Mám tento systém odzkoušený na dvou mnou postavených domech a byl jsem vždy plně spokojen. Kachlové kamna mě bez bojleru a rozvodů radiátorů přišla před cca. 12 lety na 60.000,-Kč i se stavbou od kamnáře. To byly ceny již vyšší než původě, protože EU zakázala výrobu kachlí s glazurou při níž se používala tuším rtuť, takže ceny vyskočily nahoru. Stejný systém by měl být funkční i bez kachlí, což by bylo velké ušetření, protože tento materiál je jednoznačně nejdražší.


Dan
Příspěvky: 9
Registrován: 30 říj 2012 20:54

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Dan »

Ahoj Sančo,


mohl bys prosím k tomu poslat nějaké náčrtky a/nebo fotky? Půdorysy domu, kolik je tam těch radiátorů, jaký výkon sporáku a jeho hmotnost, kolik se vejde dřeva na jedno naložení či kolikrát za den musíš v největších mrazech cca přikládat.. vše stačí jen přibližně pro představu. Když byste byly tady někde blízko, přijel bych se rád podívat, bylo-li by to možné.



Díky!



Dan


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od QNX »

Sanča:  To co popisuješ nejsou těžká akumulační kamna a účinnost toho co popisuješ bud mnohem horší než u TAK.


Rtuť se na výrobu kachlů nepoužívala nikdy.


Dan
Příspěvky: 9
Registrován: 30 říj 2012 20:54

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Dan »

no k tomu jsem chtěl zrovna napsat dotaz do diskuze na sobestacnost... jaká by mohla být cca účinnost těžkých a jaká takového kachlového sporáku? stačí jen přibližně pro představu.. od do klidně v rozptylu i desítek procent..děkuji




Odpovědět