Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Vše o vytápění
Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Petr Šobáň »



Dan říká:


Ahoj Sančo,


mohl bys prosím k tomu poslat nějaké náčrtky a/nebo fotky? Půdorysy domu, kolik je tam těch radiátorů, jaký výkon sporáku a jeho hmotnost, kolik se vejde dřeva na jedno naložení či kolikrát za den musíš v největších mrazech cca přikládat.. vše stačí jen přibližně pro představu. Když byste byly tady někde blízko, přijel bych se rád podívat, bylo-li by to možné.



Díky!



Dan





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Sanča »

Ahoj Dane, mohu ale bylo by to lépe na e-mail jako zprávu, pošli mi prosím žádost o přátelství a já něco stvořím:-).
Návštěva je možná, pokud budeš na Valachách, klidně je možné hodit oko:-))).



Dan říká:


Ahoj Sančo,


mohl bys prosím k tomu poslat nějaké náčrtky a/nebo fotky? Půdorysy domu, kolik je tam těch radiátorů, jaký výkon sporáku a jeho hmotnost, kolik se vejde dřeva na jedno naložení či kolikrát za den musíš v největších mrazech cca přikládat.. vše stačí jen přibližně pro představu. Když byste byly tady někde blízko, přijel bych se rád podívat, bylo-li by to možné.


 


Díky!


 


Dan





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Sanča »

QNX: Aby si zase mistře neprudil. Příště lépe čti, význam slova "tuším" by ti mohl být jasný. Informaci o zákazu používání glazur s obsahem rtuti při výrobě kachlí mám od kamnáře, který celý svůj život kamna stavěl. Ty samozřejmě, víš vše lépe o této profesi, než tento praktik. Bohužel je na pravdě Boží a nemohu ho uvést jako oficiální zdroj. Nikde ve svém příspěvku nepíši o těžkých akumulačních kamnech, ale o kachlovém sporáku, který se pro kombinovanou potřebu hodí lépe.


QNX říká:


Sanča:  To co popisuješ nejsou těžká akumulační kamna a účinnost toho co popisuješ bud mnohem horší než u TAK.


Rtuť se na výrobu kachlů nepoužívala nikdy.





havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od havlenam »

....mistr má pravdu.....starý kamnář používal kachle s olovnatou glazurou.....celý život...


Martin


Dan
Příspěvky: 9
Registrován: 30 říj 2012 20:54

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Dan »

ahoj Sančo, přidal jsem tě, ale pokud by to šlo vložit sem do diskuze.. možná by za to bylo rádo více lidí... děkuji



k ucinnostem jsem to nasel pekne shrnute tady http://www.abkamnakrby.cz/rady



cili clovek ma moznost mit to kombinovane s kde cim a topit s ucinnosti 50-60% (kachlovy sporak) ci jenom topit a mit ucinnost 80-90% (tezka akumulacni kamna)... no me by se libilo mit tezka akumulacni kamna, ktera by primarne co nejucinneji topila a druhotne by se na nich pripadne kdyz uz se topi dalo i neco uvarit ci ohrat a snad by tam mohl byt nekde v casti, ktera je jiz jen tepla, ne horka, i ten vymenik... z reakcí tech co tomu rozumí ale vyplývá, že to asi není moc dobře možné..  


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od QNX »

Dan: rozdíl 30%, to znamená, že si jako vlastník těžkých akumulačních kamen zhruba každý čtvrtý rok dáš nohy na stůl a nebudeš muset dělat dřevo na topení :-)


Sanča: Požadavek na TAK je v názvu tématu, ty jsi odpověděl popisem úplně jiného druhu kamen. Rtuť ... pouze jsem popřel tvé chybné (byť jenom tušené) tvrzení). Ano, jak píše havlenam, šlo o olovnaté glazury ........no, ale ty se používají stále, není problém je zakoupit. Nedávno jsem na ně narazil v ceníku glazur. Jestli starý praktik mluvil o rtuti v glazurách, pak ano ........ rozumím složení glazur lépe než on.


Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Petr Šobáň »

Zdarec vyhrabal sem neljake foto vymeníku snad to klapne-inak učinnost je určite věčí jak u obyč kachláčů-protože krom kamen je ohřívaný bojlér a x radiátorů-podle velikosti výměníku...


Petr Šobáň
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2012 08:58

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Petr Šobáň »

No a estě cosi...Ináč já mám nechané natrvalo oba rošty-enom přehazuju žhavé podle potřeby...


snake 1111
Příspěvky: 45
Registrován: 11 čer 2012 11:26

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od snake 1111 »

a co neco zalozeneho na principu Raketovych akumulacnich kamen?Tady jsou ty me,s troubou,ohrevem vody pro boiler,a samozrejme spousta akumulacni masy/mohlo by byt daleko vic/


Dan
Příspěvky: 9
Registrován: 30 říj 2012 20:54

Re: Těžká akumulační kamna, vaření, trouba, výměník k ohřevu teplé vody...

Příspěvek od Dan »

děkuju za obrázky borci... jen ty Sančovi dosud nedorazili...


raketová kamna jsem si kdysi dávno zařadil do kategorie..."taková levná rychlá znouzecnost".. ted ale koukám s vylepšeními, která Mirek popisuje a Snake je tam zdá se využity má:



"Zvětšení spalovacího prostoru. Možnost použítí větších kusů dřeva sníží pracnost přípravy paliva. Větší množství dřeva při přikládání (delší přikládací interval) zase zvětší komfort vytápění. Pouhé zvětšení spalovacího prostoru bez konstrukčních úprav není možné. Pro zajištění dokonalého spalování je potřeba vytvořit horizontální topeniště s přívodem primárního, sekundárního a terciálního vzduchu, které bude k vertikální spalovací komoře připojené tahem ve tvaru písmene "U".
Doplnění spalovacího prostoru o rošt, popelník a popelníková dvířka podstatně usnadní vymetání popela.
Využitím prosklených přikládacích dvířek získáme výrazný estetický efekt.
Použití kvalitních žáruvzdorných materiálů pro stavbu spalovacího prostoru a vertikální spalovací komory můžeme výrazně prodloužit životnost kamen.
Zabudováním dalšího tepelného výměníku můžeme část tepla využít pro ohřev užitkové vody, nebo pro ohřev vody v okruhu ústředního vytápění."



Zvažuju nyní nově i něco takového. Docela rad bych se ke Snakovi prijel na kamna podívat, bylo by to prosím možné? A kde to je?



D.


Odpovědět