Kamna (s troubou)

Vše o vytápění
Uživatelský avatar
Michal K.
Příspěvky: 5
Registrován: 15 říj 2012 10:32

Kamna (s troubou)

Příspěvek od Michal K. »

Na chatě bych chtěl mít v jedné místnosti nějaký zdroj na vytopení místnosti a možností vaření. Máte někdo nějaké zkušenosti nebo návody, jak svépomocí taková kamna vyrobit?
Představuji si možnosti použití jako zdroj tepla, vaření, případně trouba (jako klasická kachlová kamna s troubou, např. http://trouba-bazar.sbazar.cz/kachlova-kamna-stare-smrkovice-o8074529.html).



Díky za každou radu!


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od Sibiřan »

Máte nějaký důvod ke svépomocné stavbě namísto koupě hotových? Dobrý materiál dnes není levný, konstrukci by měl navrhnout machr a spoje (či sváry) musí opravdu těsnit, jde o život. Vyrobil jsem si saunová kamna (potřeboval jsem atyp), ale svařit jsem si je nechal profíkem. Vyšly mne komplet i s kouřovodem a nátěrem na 4 t. Kč (oproti nabídce kamnářů na cca 25 t.). Z druhé ruky se dají při troše trpělivosti koupit kvalitní a pěkné věci za více než slušnou cenu. Zánovní kachlový sporák z aukra mám za necelých 5 t. Kč (nový stál skoro 20 t.), ale slušný více "jetý" se dá sehnat i za 1-2 t. Co do ušetření financí, už naši dědové říkali, že kamna se kupují na jaře a koně na podzim :-)...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od jarda bon jovi »

Stavba bude min stejně drahá s nejistým výsledkem. Stále platí, že těch dobrých je méně, než tech špatných stavitelů.podobná kamna jsem měl a stála před 15 roky 12 tisíc. Odešla konstrukce zevnitř a zvenčí byla krásná s kachlema a nerezovými doplňky.


Možná je majitel přenechává po deseti letech provozu za nákup....Doba je zlá a zatím mne nikdo nepřesvědčil o výhodách kachlového šporhertu oproti smaltovanému.... O akumulaci se nebudem bavit, je tam pár kachliček s nulovou akumulační schopností.....Takže já bych šel do nového šporhertu, kdy člověk nekupuje zajíce v pytli..... Ono to je potíž, zjistit shnilou konstrukci, páč  exponovaných místech je kryta šamotem a vrstvou rudokytu, kterou majitel vtipně zamázne, aby ukryl neřesti....a rozdrápat to nenechá, ať už je důvod jakýkoli. Pak je nutné kontrolovat prostor mezi topeništěm a troubou a okolo trouby.dobře opravená kamna vydrží i pár let fungovat , takže žádnou paniku.Naprosto nejhorší je topení troubou, kdy se dává zahulit exponovaným místům mezi topeništěm a troubou zbytečně. Pak je plech přepálený a v době delší odstávky topení koroduje. Někdy i rezaví...


Za těch dvanáct tisíc bych si koupil fungláč, i když nebude vypadat tak pansky, jako kachlový šporhert, ale bude to fungláč s dvacetiletou perspektivou.


Nebo bych si nechal uplácat nějakým dobrodruhem hliněný šporhert s ´pláty, troubou a třebas sušičkou. Né že by to bylo levnější, nebo o moc dražší, ale byl by tam prostor pro akumulaci a různé vyfikundace se sušičkou, zápecím , dvojtroubou, nebo kamnovcem, nebo i těleso na ohřev vody v bojleru...Jo jo, já zaplatil daně ve formě teploučké vytápěné podlahy, na kterou budu mít strach postavit pořádnou obílenou pec s pěti pláty a zápecím...Ale kvalitní kuchyňský šporhert je rozhodně fajn. Ž ženská však nesmí razit myšlenku , že pouze desinfikované je čisté......




Sibiřan říká:


Máte nějaký důvod ke svépomocné stavbě namísto koupě hotových? Dobrý materiál dnes není levný, konstrukci by měl navrhnout machr a spoje (či sváry) musí opravdu těsnit, jde o život. Vyrobil jsem si saunová kamna (potřeboval jsem atyp), ale svařit jsem si je nechal profíkem. Vyšly mne komplet i s kouřovodem a nátěrem na 4 t. Kč (oproti nabídce kamnářů na cca 25 t.). Z druhé ruky se dají při troše trpělivosti koupit kvalitní a pěkné věci za více než slušnou cenu. Zánovní kachlový sporák z aukra mám za necelých 5 t. Kč (nový stál skoro 20 t.), ale slušný více "jetý" se dá sehnat i za 1-2 t. Co do ušetření financí, už naši dědové říkali, že kamna se kupují na jaře a koně na podzim :-)...





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od QNX »

Já jsem asi před 10 lety stavěl doma sporák s troubou ze šamotek (žádné kachle) a fungoval dobře na vaření, na topení to nebylo nic moc (což byl účel, protože se na tom vařilo i v létě). Cenu jsem sice nepočítal, ale bylo to pár tisíc za šamotky, popelníková a přikládací dvířka ze šrotu (jenom jsem je opískoval), rám pod pláty a dvířka k troubě jsem si dělal sám, troubu jsem si nechal naohýbat z černého plechu, nové pláty asi tak další 2 000kč a rošt za 100kč. Vešel jsem se tedy určitě do 10 000kč a byl z toho pořádnej sporák, kterej by sloužil ještě dnes, kdybych ho nemusel při přestavbě rozbourat (komín se stěhoval o pár metrů dál). Měl jsem pozvaného i kamnáře a ten furt mluvil o tom jak je to atypické a že to bude stát tak 100 000kč ........tak jsem se s ním rozloučil a zařekl jsem se, že kamnáře si už do  baráku raději nepustím :-)  Stavba svépomocí není zase tak nereálná.


Uživatelský avatar
Michal K.
Příspěvky: 5
Registrován: 15 říj 2012 10:32

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od Michal K. »

Díky moc za podnětné reakce! Určitě všechno zvážím, možná, že zatím opravdu vystačím s kachlovým sporákem z druhé ruky. Na rozhodnutí mám ještě půlroku čas, ale raději už začínám zvažovat možnosti s předstihem :)


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od Hlad »

chata je zděná ?  ke spokojenosti všech jsem už  pár topidel postavil...


 


tenhle kachlovej sporák jsem koupil už starej  a jede pěkně už  8 let i přes léto ,narozdíl od plecháča není studené hned jak zmizí oheň


 


 


MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od MilanX02 »

Mám kamna Smeredevo,žádný zázrak,ale fungují 3 roky bez problému.Pro lepší akumulaci jsem je obložil cihlama z akumulaček což se mi osvědčilo za mrazivých měsíců.Cihly mám i v troubě,když tam nebydlí nic lepšího.Pořizovací cena cca 5.500,-Kč.40l.vody na vykoupání ohřejí za 1hod.a spotřeba dřeva není nijak tragická.Ještě jsem k nim přidal komínovou klapku.Vytápěný prostor je 70m3.


Helena
Příspěvky: 68
Registrován: 09 úno 2013 19:53

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od Helena »

Přidávám se do diskuze, já mám v pácu starší rozložená kuch. kachlová kamna - od kamarádky a většina oslovených firem chce za znovupostavení (s dodáním chybějícího šamotu, nebo čeho) min. 40 000,-. Není to moc? Nechceš přijet na přátelskou pracovní návštěvu?( placenou)  Helena

Hlad říká:


chata je zděná ?  ke spokojenosti všech jsem už  pár topidel postavil...


 


tenhle kachlovej sporák jsem koupil už starej  a jede pěkně už  8 let i přes léto ,narozdíl od plecháča není studené hned jak zmizí oheň


 


 





Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od Hlad »

hmm,rozložená ....to taky muže být pěknej hlavolam,


 


nějaký nálezový okolnosti,stav, rozměr a další  srandy, fotky ,a kde? a vubec, přesuňme se s tím  do emailu special.hlad@centrum.cz

Helena říká:


Přidávám se do diskuze, já mám v pácu starší rozložená kuch. kachlová kamna - od kamarádky a většina oslovených firem chce za znovupostavení (s dodáním chybějícího šamotu, nebo čeho) min. 40 000,-. Není to moc? Nechceš přijet na přátelskou pracovní návštěvu?( placenou)  Helena

Hlad říká:


chata je zděná ?  ke spokojenosti všech jsem už  pár topidel postavil...


 


tenhle kachlovej sporák jsem koupil už starej  a jede pěkně už  8 let i přes léto ,narozdíl od plecháča není studené hned jak zmizí oheň


 


 








Milada Moravcová
Příspěvky: 1
Registrován: 24 lis 2016 11:42

Re: Kamna (s troubou)

Příspěvek od Milada Moravcová »

Stavba to bude docela náročná, manžel jeden chtěl postavit, kalkuloval tak dlouho, že ho to přestalo bavit :) Je ale lepší mít to oddělené, co jsem se dozvěděla, ale záleží na tom, pokud to chcete mít v něčem jako letní kuchyně nebo něco podobného... Nakonec jsme přišli k tomuhle https://www.levnekrby.cz/katalog/sporaky-na-drevo-3135/plamen-4672/plamen-850-glas-4674/, a ušetřily se nervy a čas... 


Odpovědět