Finská Kamna

Vše o vytápění
Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Finská Kamna

Příspěvek od Eva Zacharová »

Letos budeme stavět slamněný dům a když si tak projíždím všechny možné informace a způsoby vytápění, zůstává mi jako nejlepší Finská Kamna. Umíte je někdo stavět, nebo snad máte nějakého kamnáře, který by byl ochotný nám s nimi pomoci?? Přeci jen to není žádná sranda hraní si s ohněm a nerada bych něco zanedbala. Děkuju za každou informaci.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Kde chceš ty kamna stavět? Má to být hlavní tepelný zdroj, který bude muset projít kolaudací (jde ti o kamna, nebo o kamna + papíry?)

Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Eva Zacharová »

právě o kamna + papíry jako hlavní tepelný zdroj.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Postavit kamna podle platných norem můžu, ale papíry nevedu.

Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Eva Zacharová »

Pokud by se mi podařilo zjistit jak to vyřešit, tak vím na koho se obrátit. Děkujiii

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Eva Zacharová: Celkem jednoduše. Nedávat to do projektu jako hlavní tepelný zdroj. Pak to stavební úřad nebude zajímat. (snad se to nezměnilo a stále to tak platí)

Uživatelský avatar
Eva Zacharová
Příspěvky: 25
Registrován: 18 bře 2011 11:15

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Eva Zacharová »

Zatím to máme v projektu uvedené tak, že jako jediný zdroj tepla budou malá litinová kamna. Takže realizace pece by mohla proběhnout po kolaudaci domu. Jestli myslíš že by to tak šlo....

Uživatelský avatar
Jarka Kollárová
Příspěvky: 40
Registrován: 03 úno 2011 13:30

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Jarka Kollárová »

Manžel je kamnár (kachliar), mohol by postaviť, ak nebude problém vo vzdialenosti. Bývame na okraji SR cca 15 km od Hodonína. Má na to aj kvalifikáciu, ale robí to ako svoje povolanie, preto berie za prácu peniaze.


Neriskovala by som dať si to postaviť nejakému "hejpočkej", pretože je to vykurovacie teleso a ako také musí spĺňať nejaké parametre, aby bolo bezpečné. Tu nejde len o pečiatku, ale hlavne o bezpečnosť. Aj tu v okolí už vyhorelo zopár domov a chát z neodborne postaveného krbu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Eva Zacharová: Mělo by to tak jít, ale raději si to ověř. A počítejte s kamny už při stavbě :-)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Jarka Kollárová: No, já jsem si jednou pozval profesionálního kamnáře ......... a po tom co předvedl při první návštěvě jsem si kamna raději postavil sám :-) Všechno byl problém, všechno bylo atypické a že prý to bude za příplatek. Pak jsem potkal ještě pár dalších profesionálních kamnářů, ale často šlo pouze o skládače německých a rakouských stavebnic postupujících podle toho co jim vyplivne software výrobce. Zákazník to stejně zaplatí a hlavně že s tím není moc práce a problémů. Pak není žádná vzácnost, když si kamnář za těžká kamna řekne 250 000 Kč. Kamnářů co jsou ochotní vzít do ruky šamotovou cihlu už je málo :-(  Zdá se, že směrem na východ je to trochu lepší, takže kamnář ze SR by možná i tu šamotku do ruky vzal :-)

Odpovědět