Finská Kamna

Vše o vytápění
Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Eva:  "..zůstává mi jako nejlepší Finská Kamna".



I wonder if you are aware of the flexibility, effectivity, low price and ease of construction of a rocket mass heater?
I introduced Finská Kamna to C.R /SK some 12 years ago, arranged for Heikki Hyytiainen to train CZ and SK oven builders and have arranged workshops glorifying such ovens... until I learned more about rocket mass heaters.



You see, it really takes a master to build a Finská Kamna; there's very few Czech oven builders who knows the details (1-3?), a few more Slovaks, and are good enough to make it perfectly. In addition the materials, significantly the doors and bricks are very expensive. Add to this that it has to be centrally placed in the house to have a sufficient effect, and need a build in heat exchanger to be effective beyond 3-4 meters. Non-the-least: Heikki has made a series of improvements to the design which only are published in Finnish languages; the initial book by Heikki which I brought here (which is widely copied) has direct mistakes which Heikki now warns against.


 


Compare this to the rocket mass heater. It delivers as much heat per kg firewood, only the firewood has to be longer and thinner; Ideal for sticks and waste wood from the local sawmill. It can be build for 1/10th of the costs of a Finská Kamna and you can make it yourself after a the book or ideally after taking part in a workshop, and tryinng hands on how to do it.
Significantly the rocket mass heater can 'snake' itself through several rooms, as it works on a horisontal princip, and is thereby much more flexible for room heating; last spring we build it into a 15 meter long bench heater! You also save many 1000 kc's on the chimney.


 


It is important to know the significant development to the American rocket concept which has happened in Denmark, the Netherlands and France in the last 5 years: It is now a very modern and aesthetic alternative.


 


I encourage you to surf and learn more about such heaters; perhaps come to our workshop 21.-22. květen; You can also experience our 1/2 build Finská Kamna; starteed before I learned to respect rocket mass heaters!


Více informací o raketových akumulačních kamnech.


 


 


Zdravim,


Max www.jen-sen.cz


 


PS: Despite knowing a lot about Finská Kamna, having 1000+ photos of them being build, I still would not do it myself. But I'll build a rocket heater anyday.


 



 


https://picasaweb.google.com/vincent.en.swieber/Winter2010?authkey=Gv1sRgCJvp1d7fjazOLA&feat=email#slideshow/5552109150361512578


 


 


Eva: ".. zůstává mi jako nejlepší Finská Kamna".

Zajímalo by mě, jestli jste si vědomi pružnost, efektivita, nízká cena a jednoduchost výstavby raketových kamen?

Představil jsem Finská Kamna na ČR / SK asi 12 lety zařídil Heikki Hyytiainen k vlaku CZ a SK trouba stavitelé a uspořádány semináře velebit jako trouby ... dokud jsem se dozvěděl více o raketových kamen.

Vidíte, je to opravdu trvá mistr stavět Finská Kamna, tam je velmi málo českých trouba stavitele, který zná detaily, několik Slováků a jsou dost dobré, aby to dokonale (1-3?). Kromě materiálů, výrazně dveře a cihly jsou velmi drahé. Přidejte k tomu, že musí být centrálně umístěné v domě mít dostatečný účinek, a potřebují vybudovat ve výměníku, aby byly účinné za 3-4 m.
Ne-nejméně: Heikki učinila řadu vylepšení designu, které jsou zveřejněny pouze ve finském jazyce, první kniha, kterou jsem přinesl Heikki zde (což je široce kopírován) má přímý chyby, které nyní varuje před Heikki.

Srovnejte to s raketových kamen. Přináší tolik tepla na kg palivové dřevo, jen dřevo musí být delší a tenčí, ideální pro tyčinky a dřevního odpadu z místní pily. To může být stavět na 1/10 nákladů Finská Kamna a můžete udělat sami po knize, nebo v ideálním případě na základě účasti v kurs, a snaží se o ruce, jak to udělat.

Výrazně raketových kamen je možné 'had' sám přes několik místností, jak to funguje na vodorovné princip, a je proto mnohem pružnější pro vytápění místností, loni na jaře jsme se ho postavit do 15 metrů dlouhý stůl topení!
Můžete také ušetřit mnoho 1000 kc je na komín.


 


Je důležité vědět, významný rozvoj na americký raketový koncept, který se stalo v Dánsku, Nizozemsku a Francii v posledních 5 letech: To je nyní velmi moderní a estetické alternativu.

Vyzývám vás k surfování a dozvědět se více o těchto ohřívačů, možná přijde na náš seminář 21.-22. květen, můžete také zkušenosti našich 1 / 2 stavět Finská Kamna, začalo dřív, než jsem se naučil respektovat respektovat raketových kamen!

Zdravim,
Max
www.jen-sen.cz



PS: I přes věděl hodně o Finská Kamna, s 1000 + fotky z nich stavět, pořád by to udělat sám. Ale budu stavět raketových kamen každý den.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Haha :-) čekal jsem, že se Max ozve :-)


Raketová kamna jsou jistě zajímavou a levnou alternativou, ale ne jedinou. Raketová kamna bych doporučil především pro drobné alternativní stavby (přesně takové jako je domeček s RK v PermaLotu), ale jako hlavní zdroj trvale obývané stavby bych si je asi nezvolil. Dal bych přednost těžkým akumulačním kamnům, kde se přikládá jednou za 12-24hodin větší dávka dřeva (ale asi bych zvolil jiný typ než finská kamna) a ty bych doplnil o kuchyňský sporák s malým topeništěm. Každé topidlo napojené do samostatného průduchu v komíně (nákladnější, ale konstrukčně čisté řešení) .......... to je ale pouze teoretická úvaha, protože neznám druh předpokládaného paliva, druh, uspořádání a velikost stavby, její tepelné ztráty, předpokládaný režim užívání a spoustu dalších věcí bez kterých se nedá udělat dobrý návrh kamen.


 


Max má určitě pravdu, že postavit raketová kamna je mnohem jednodušší, než stavět nějaká složitější kamna. Pro svépomocnou stavbu jsou RK dobrou volbou. Pro stavitele s hodně omezeným rozpočtem jsou RK také dobrou volbou.


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Hi Mirek,
I'm sorry that the only book on the European rocket's; "Flex-oven" is made in French, and not much is know about them outside the countries I mentioned. To save my bad Czech, then here's some photos, which will make you realize that they also work for big houses.-The don't need much more frequent heating than a Finnish oven (once warm), and they can weigh just as much (=accumulate just as much heat) just spread over many more m2.


 


Ahoj Mirek,

Mrzí mě, že jediná kniha o evropské rakety, "Flex-kamna" je ve francouzštině, a nic moc se o nich vědět mimo země jsem se zmínil. Chcete-li ušetřit můj špatný český,pak zde je několik fotografií, které si uvědomíte, že pracuje také pro velké domy.


-nepotřebují mnohem častější než vytápění finský kamna (jednou teplé), a mohou vážit stejně (= hromadí právě tolik tepla), jen rozložena mnohem více m2.






 


 


 


http://www.dr.dk/DR2/Friland/ABC/Flexovn


http://friland23.blogspot.com/2008/09/tre-dags-arbejde800-krrigtig-...


 




Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

...And here's the French book about mass ovens in general. Noe Solsona wrote the chapter about flex oven's. He has been to PermaLot twice and will return in August for the European Straw Bale Gathering, in case you want an excellent builder/instructor.


 


Zdravim,


Max


http://www.amazon.fr/Po%C3%A9l%C3%A9s-%C3%A0-accumulation-meilleurs-chauffage/dp/2914717806


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Stavba kamen není zase tak velká věda, aby bylo nutné zvát kamnáře ze zahraničí. Určitě i v ČR jsou Desítky kamnářů schopných taková kamna postavit (i když těch skládačů stavebnic je mnohem víc). Stačí najít kamnáře, který dokáže používat tradiční postupy a má schpnost improvizace. Ten by se znalostí funkce kamen měl dokázat postavit i nějaký méně běžný typ kamen.  Jestli jsou kamna hranatá, kulatá, nebo šišatá .... jestli se do nich přikládá předem nebo vrchem, jestli jsou malá, nebo velká ......lehký sporák, nebo těžká akumulační kamna ..... to už není tak podstatné, principy jsou stále stejné. 


Problém bývá zákazník, který většinou požaduje spojit protichůdné požadavky do jedněch kamen (těžká akumulační kamna + sporák + trouba + tepelný výměník ++++++) a je mu problém vysvětlit, že to není dobrý nápad.


Naopak člověk, který si kamna postaví sám ....... ten chápe jak fungují, jak se o ně starat a jak v nich topit. Když si nastuduje potřebné věci, tak kamna dokáže postavit za cca 1/2 ceny a při troše šikovnosti i ve stejné kvalitě a stejně bezpečné jako od profesionálního kamnáře.


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Dear Mirek (QNX),


 


I'm afraid I 100% disagree with you in concern to 'Heikki ovens'; Finnish mass ovens.


 


In words of Heikki: "I have now researched Finnish mass oven's for 40 year (in some the worlds most advanced laboratories for high temperatures). I know everything about the combustion from the base of the fire until 50 cm above the base. After the 50 cm I only have qualified theories, but yet have much to learn."


It is not about the exterior shape; that's only about craftmanship, which you can find in CZ/SK. It's all about the interior shape, dimensions, exact locations of entry of secondary air inflow, flow of the emissions etc.


That's about a 'Heikki oven'.


 


I agree that may people can make Finnish style accumulation ovens.  It's about the same issue as what you point out with mixing anaculture  and permaculture: It's a misconception.


-One of many I continue to experience in what I kindly refer to as the 'Czech Vortex'; a culture somewhat isolated from the development around it due to a self-imposed language barriere...


 


Vážení Jirka,

Obávám se, že 100% nesouhlasím s vámi v rámci koncernu na 'Heikki pece'; finská kamna.

Ve slovech o Heikki: "Já jsem teď zkoumal finská kamna na 40 roků (v některých z nejmodernějších laboratoří pro vysoké teploty), já vím všechno o spalování z podstavce ohně až do 50 cm nad základní po 50 cm Mám pouze kvalifikovaný teorie, ale přesto mají hodně co učit. "
 


Nejedná se o vnější tvar, to je jen asi řemesel, které můžete najít v CZ / SK. Je to všechno o vnitřní tvar, rozměry, přesné umístění vstupu sekundárního vzduchupřílivu, tok emisí apod.
To je asi 'Heikki kamna'.

Souhlasím s tím, že se mohou lidé mohou finské pece stylu akumulace. Je to asi stejný problém jako to, co jste uvedl s mícháním anaculture a permakulturní: Je to mylná představa.
-Jeden z mnoha I nadále zkušenosti, co jsem laskavě odkazuje se na jak 'České Vortex'; kultura poněkud izolován od vývoje kolem něj vzhledem k sebe-uložené jazyk barriere ...


 


Zdravim,


Max (s svuj jazyk barriere)


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

...And I may need to point out: The uniqueness of a Finnish mass oven (Heikki style) is:-Worlds most effective and cleanest combustion of particles-Highest effect of the wood versus usable heat energy gained.-Only need to fire the oven an absolute minimum per day (typically 1 hour)
Only thing I know which comes close is a rocket mass heater


PS: I fully agree with your statements about inviting problems when including many functions in the mass oven/rocket heater


... A  možná muset připomenout:
Jedinečnost finské hmoty kamna (Heikki styl) je:
-světy nejúčinnější a nejčistší spalování částic
-Nejvyšší účinek dřeva proti využitelné tepelné energie získané.
-Jen je třeba požáru kamna na absolutní minimum za den (obvykle 1 hodina)

Jediné, co jsem vědět, který se blíží, je raketova kamna


PS: Plně souhlasím s vašimi výroky o pozvání problémy, když se mnoho funkcí, včetně ve hmotě trouby / raketa topení


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »

Max: a s tím zase nesouhlasím já :-)  Ty řeči o desítkách let výzkumu jsou pěkné a jistě ta kamna dobře prodávají, ale..


Jsou určitá obecně platná pravidla, která by kamnář měl znát. Když tato pravidla použije, tak to bude fungovat. Je možné, že někdo dokázal experimentováním najít optimální tvar a tím zlepšit účinnost např. o 1% .... ale nevím, jestli to 1% stojí za nějakou extrémní námahu a velké peníze. Problém je i v tom, že když ten vyzkoušený optimální tvar připojíš na jiný komín, tak už je všechno jinak a může to být hned o pár procent horší.


Dobrý kamnář dokáže navrhnout kamna, která je možné doladit ........... a pak už si na ně jenom připojí měřicí přístroje, které měří tlakové poměry, teplotu, obsah O2 a CO, účinnost spalování ........... a podle toho může kamna seřídit na optimální spalovaní přímo na konkrétním místě. Opravdový profesionál ti dokonce dá i záruku na účinnost kamen, takže nic neriskuješ. Postavená kamna se změří a když nesplňují dohodnuté podmínky, tak je kamnář musí předělat. Pak je úplně jedno, jestli kamna dělá kamnář Pepa nebo kamnář Heikki :-)


 


Zákazník se může rozhodnout, jestli si za tuhle službu připlatí a nechá si kamna opravdu vyladit. Technika je mocná a dokážeme ji používat i zde v ČR :-)


 


Stejně dobrá jako finská kamna jsou i běžnější těžká akumulační kamna s bezroštovým topeništěm. Spalování je v nich stejně účinné jako u finských kamen.


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Finská Kamna

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Well, obviously we are never going to agree on this. That's o.k., however I'm afraid that the reason why is simply due to your lack of knowledge of Heikki's research and improvement of the traditional Finnish design.
I suggest you try to contact Franta Kurtin who twice has worked with Heikki for a week at workshops; last in Brno in '05. He has 1000+ photos of every details, including of the presentations Hekki made. Heikki gave several hour-long presentations at the 1st European Natural Building Colloquium which I arranged back in...2002? in Mariahalom, Hungary. They were filmed and you may be able to get a copy of the film to learn from.- I'm sorry; the PermaLot representative at the Brno workshop died in December
Apart from that the only thing I have to add is that I wonder that you of all people can't see that this discussion is very much like the same issue of Anaculture/ permaculture. It's mixing apples and oranges...


 


No, samozřejmě jsme se nikdy shodnout se na to. To je o.k. ale obávám se, že důvod, proč se prostě kvůli své nedostatečné znalosti o výzkumu Heikkiho a zdokonalení tradičního finského designu.

Doporučuji zkusit kontaktovat Franta Kurtin, který dvakrát pracoval s Heikkim natýden na workshopech, naposledy v Brně v roce '05.  1000 + fotografie všechdetailů, včetně prezentací Hekki dělal. Heikki dal několik hodin-dlouhé prezentace vprvní evropské přírodní stavební kolokvium, které jsem uspořádal zpátky v. .. 2002? Mariahalom, Maďarsko. Byly natočeny a vy můžete být schopni získat kopii filmu se učit od.
- Je mi líto, zástupce PermaLot na workshopu v Brně zemřel v prosinci

Kromě toho jediná věc, kterou musím dodat, že jsem divu, že si ze všech lidí nemůževidět, že tato diskuse je velmi hodně jako stejné otázky Anaculture / permaculture. Jeto míchání jablek a pomerančů ...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Finská Kamna

Příspěvek od QNX »


Max: Kdybych náhodou někdy stavěl finská kamna, tak se na Františka obrátím. Určitě to budou zajímavé fotografie. Vlastně za pomoci 1000 fotografií by měl ty kamna dokázat postavit i každý šikovný zedník :-) Pak už není vůbec co řešit. Podle fotografií je možné udělat přesnou kopii kamen.


Neřekl bych, že tady je nějaká podobnost s anaXperma. Já prostě nepovažuju stavbu kamen za nějakou supertajnou vědu, kterou může provozovat pouze zasvěcenec po desítkách let praxe. Dříve byl kamnář skoro v každé vesnici a určitě si lidé nezvali kamnáře z Finska. Máme o tom i písničky například "Pec nám spadla, kdopak nám ji postaví" ......... a postavil ji kdo? no přece děček, protože měl velké kladivo. To byla dostatečná kvalifikace :-) Měl jsem možnost pozorovat práci jednoho kamnáře amatéra a ten strčil do kapsy spoustu profesionálních kamnářů. Občas dokonce porušoval i nějaká obecně uznávaná pravidla (protože věděl co dělá a měl to vyzkoušené a ověřené v praxi) a jeho kamna pracovala (a stále ještě pracují) s velice dobrou účinností. Prostě se toho nebál, nastudoval co bylo potřeba, postavil pár kamen, podíval se jak to dělají ostatní a k tomu přidal svou šikovnost ...........a výsledek byl perfektně funkční, pěkný, splňoval platné normy a kamna dokázal postavit za polovinu běžné ceny.





Odpovědět