Malá bioplynová stanice

Vše o vytápění
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

drama: Pokud se srovnání výbuchu 1m3 plynu a 1kg výbušniny vyučuje na vysoké škole (na výbušniny zaměřené), tak bych doporučoval tuto informaci reklamovat tam. Já jsem ji pouze zprostředkoval.


Nakonec i každý amatér bez znalosti výbušnin si na základě vložených fotek dovede udělat představu sám. Jestli je 1m3 schopný zbořit budovu o trochu víc/méně než by to dokázal 1kg TNT je zcela nepodstatné. Podstatný je fakt, že výbuch plynu budovu zbořit dokáže a to platí i pro doma vyrobený bioplyn.


Tečka, další diskuze na toto téma nemá smysl. Bioplyn je spojen s určitým nebezpečím a to se nevyplatí podceňovat. Kdo tento fakt nechce respektovat, neměl by si s bioplynem raději zahrávat.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Tak když to takto shrnete, tak s Vámi v podstatě souhlasím. O tom, jak je důležité řádně odvětrat jakýkoli únik bioplynu se dá dočíst zde: http://zpravy.idnes.cz/nadmute-kravy-vyhodily-do-povetri-kravin-fgc-/zahranicni.aspx?c=A140128_073303_zahranicni_zt


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Prdící krávy? Pokud chce někdo konstruktivně řešit domácí bioplynky a ne prdy, tak už jsem vložil odkaz na místo kde to je možné.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Vzhledem k tomu, že dvě krávy za den vyprodukují ekvivalent 1kg TNT, tak mi ten odkaz přišel vcelku relevantní k diskusi výše. Pokud jde o základní přehled bezpečnosti práce s bioplynem lze doporučit např. http://www.adelaide.edu.au/biogas/safety/


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Jinak můj dotaz na existující a funkční domácí bioplynku trvá.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

jsem rád, že se mi snažíte poradit. Fundované rady beru a cením si jich. Trošku nerozumím tomu, že někdo založí vlákno o malých bioplynkách a pak sám tvrdí, že jsou nelegální a zboří barák. Ano riziko je vždycky. Metan se vzduchem je třaskavý, to je bez debat. V pytli ani nikde jinde rozhodně neskladovat směs se vzduchem, ale co nejčistší metan (bioplyn). Na druhou stranu i bez prdících krav - neumíte si představit co se děje, když uteče kanec z kotce :-D  i bez TNT dokáže zbořit barák, zabít lidi...  Bavíme se o bioplynové stanici, navíc ve fázi pokusů - riziko existuje, je nutné ho eliminovat na minimum. Netrvám mermo mocí na tom, že na to musí běžet centrála. Stačilo by vaření a ohřev TUV. Netrvám ani na zpracování všeho hnoje, který je k dispozici. Dal jsem údaje k úvahám, jestli tisícilitrová nádrž dokáže vařit a ohřívat TUV a bude jí stačit 25 kg denně + třeba nějaká vláknina, tak OK. horší je, jestli ohřev nebude dražší, než vařit na elektrice a ohřívat s ní TUV.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

ten čtvrtý obrázek vypadá i nejjednodušeji a je srozumitelný. Akorát mi není jasné, jak je vyřešeno hlídání tlaku pod pevným víkem. Tak možná kvůli bezpečnosti radši trojka. Proč by nešla izolovat? Okolí je stejné a zhora izoluje vrstva plynu, ne? Jak to tepelně izolovat v zemi jinak, než zasypat? to se ještě tepelně izoluje třeba polystyrenem? Taky by to šlo. Horší bude ten ohřev. Kolik tepla si vyrobí sama tím kvašením? To musí být docela významná hodnota, ne?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od QNX »

Pave Culek: Když něco dělám tak nejdřív zvažuju všechny výhody, nevýhody, zisky, ztráty, nebezpečí a teprve po jejich vyhodnocení se pustím do navrhování a realizace. Pokud tedy hrozí nebezpečí výbuchu, tak nutně musím to nebezpečí řešit a udělat opatření pro minimalizaci takového nebezpečí. Obdobně nelegálnost bioplynky musím řešit, protože případný postih může být likvidační stejně jako výbuch plynu.


Právě absence podobných rozvah je častou příčinou neúspěchu mnoha permakulturních projektů. Pokud chceme uspět, nestačí nám růžová vize, potřebujeme znát i tu stinnou stránku. V případě bioplynek to je například nebezpečí výbuchu, otravy, nelegálnost, náklady na pořízení atd. atd.        Podle počítačového modelu bioplynky co jsem udělal se zdá, že domácí bioplynka je realizovatelná, ale při zohlednění nutných opatření vzroste pořizovací cena tak, že se stává ekonomicky nezajímavou a nepraktickou.  Když jsem si udělal rozvahu a následné srovnání bioplynu se spalováním dřeva, tak mi vychází, že v mém případě je dřevo mnohem zajímavější, efektivnější, méně pracné, levnější, bezpečnější atd. atd. Pro někoho jiného může malá bioplynka dávat smysl, ale těm nákladům se stejně nevyhne.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od Pavel Culek »

pokud mám udržovat teplotu kolem 40 stupňů, je to nereálné. to by znamenalo topit skoro celý rok. V zimě několika kilowattama. To na nich rovnou můžu vařit. Stále visí ve vzduchu otázka kolik tepla vyrobí kvasný proces sám - zanedbatelné to nebude, vždyť i hnůj je v zimě teplý. Pak mi stále vrtá hlavou ten motor od centrály. Vzduch má cca 60 stupňů a je ho určitě víc než kubík za minutu. Nemůžu dát centrálu hned vedle nádrže, to je jasné, takže ve vedení i když bude tepelně izolované ztráta bude. Tak tam dokážu dodat kubík každou minutu o teplotě 50 stupňů? Pokud bude správná izolace kolem nádrže a nechaná opravdu jen 10cm mezera do které ten vzduch půjde tak to přece musí tu nádrž udržet teplou. Budou náklady s ohřevem na rozjezd, to je jasné, ale jakmile by začala fermentovat a mohla běžet centrála, tak by to muselo utopit.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: Malá bioplynová stanice

Příspěvek od drama »

Topit dřevem/plynem/elektřinou je opravdu nesmysl, ale využít přebytky z fototermiky (solární kolektory) plýtvání vlastně není, protože je to energie, pro kterou není využití. Typicky se používá na ohřev bazénu. Samozřejmě že i ta elektrocentrála je dobrá na přitopení a v létě by to fungovat mohlo, ale jak jsem říkal jde to spočítat, Od určité velikosti bioplynky to samozřejmě funguje, dokonce jsou i výrazné přebytky tepelné energie. Jde o to to správně nadimenzovat. Na druhou stranu to už nebude malá bioplynka, ale větší.
Jinak mám pocit, že operujete jen s teplotou a ne tepelnou kapacitou, což je dosti zásadní :).

Odpovědět